- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Relacja z konferencji podsumowująca realizację operacji Akademia Umiejętności Animatora LGD
Akademia Umiejętności Animatora LGD – to operacja realizowana w ramach Planu działania KSOW. Jej efekty zostały zaprezentowane podczas konferencji, która odbyła w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, 2-3 października 2018 r. Konferencję poprowadził Prezes Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich dr Ryszard Kamiński, a rozpoczęło wystąpienie dr. Ryszarda Zarudzkiego, który odniósł się do roli Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we wspieraniu projektów służących kreowaniu liderów rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich. Podkreślił, że dobrze wyszkoleni animatorzy mogą w przyszłości stać się liderami w swoich społecznościach. W nowym okresie programowania planowane jest odświeżenie LEADERa, w tym m.in. nacisk położony zostanie na innowacje społeczne. Pani Joanna Gierulska dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, MRiRW przedstawiła prawodawstwo unijne związane z podejściem LEADER po 2020 roku. Zwróciła uwagę na zmianę podejścia, które będzie oparte na metodzie realizacji celów a nie działań. Kluczowe kierunki to: klimat i środowisko oraz współpraca pomiędzy lokalnymi grupami działania. Poinformowała, że przygotowane przez resort propozycje wdrażania LEADERa w Polsce zostały przesłane do samorządów województw i LGD. Prowadzący konferencję dodał, że małe projekty sprawdziły się i są dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców obszarów wiejskich. Obecnie granty w Leaderze oparto na procedurze „Działaj lokalnie”, która jest coraz bardziej rozpowszechniona wśród LGD.
Rezultaty operacji omówiła jej koordynatorka pani Małgorzata Kramarz (prezentacja). Projekt realizuje priorytet 6 PROW: Wspieranie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich oraz cel 5 KSOW: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich. Podkreśliła, że w ramach Akademia Umiejętności Animatora LGD uczestnicy przygotowali więcej inicjatyw animacyjnych niż planowano. Dotyczą one m.in.: integrowania środowisk lokalnych wokół zasobów lokalnego dziedzictwa, poprawiania współpracy pomiędzy kobietami w wieku od 30 do 60 lat, organizowania doradztwa LGD w terenie, poza biurem LGD. Podsumowując efekty operacji stwierdziła, że oczekiwania wobec projektu zostały spełnione, co potwierdzają także wyniki ankiet ewaluacyjnych. Wskazują one, że w odpowiedzi na pytanie – na ile zostały spełnione oczekiwania?, zdecydowana większość animatorów wystawiła ocenę między 4 a 5 pkt;. Podobnie oceniono przydatność zdobytych informacji. Jednocześnie bardzo wysoko zostali ocenieni trenerzy i ich przygotowanie merytoryczne. Pozostaje wierzyć, że zdobyte umiejętności uczestnicy wykorzystają w swojej codziennej pracy.
Następnym punktem programu był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Małgorzata Ofierska, Prezes LGD „Warmiński Zakątek”, dr hab. Piotr Nowak - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Joanna Wojtko - Animatorka, Irena Krukowska-Szopa - Animatorka, Łukasz Tomczak, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, Wojciech Stanny, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. Prezentacja Małgorzaty Ofierskiej pt. Lokalne Grupy Działania Warmii i Mazur - JAK DZIAŁAMY??? była przyczynkiem do dyskusji związanej z budowaniem współpracy z LGD, z animatorami. Paneliści starali się odpowiedzieć na pytanie jak to wygląda na co dzień? Animator to osoba wrażliwa społecznie, która pracuje wśród ludzi. Dlatego bardzo ważne jest budowanie relacji opartych na partnerstwie, na tym, że widzimy po drugiej stronie człowieka. Animatorzy muszą posiąść umiejętność wejrzenia w siebie, tak by rozpoznawać swoje granice, bo praca z ludźmi może prowadzić do wypalenia zawodowego. Narzędziami realizacji lokalnej strategii rozwoju są konkursy i granty. W środowisku lokalnym każde środki finansowe mają ogromne znaczenie. Ale należy zachować harmonię bowiem dawanie i branie musi się równoważyć. LEADER nie zabezpiecza wszystkich potrzeb mieszkańców obszarów wiejskich, dlatego przy wzrastających potrzebach, LGD sięgają po dodatkowe środki z EFS, które są łatwiejsze we wdrażaniu. Ponadto LGD stają się komercyjnym centrum świadczącym usługi, takie jak: kursy zawodowe, staże, udzielanie pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia. A tymczasem LEADER został stworzony do budowania kapitału społecznego. Lokalne grupy działania w Polsce stanowią siłę i są poważnymi graczami w społeczności lokalnej. Definiując przyszłe kierunki obszaru działań należy brać pod uwagę fakt, że każda LGD jest inna bo funkcjonują na różnych terenach i posiadają inne kompetencje.
„Interdyscyplinarność w procesie animacji” – to kolejne wystąpienie trenerek: Agnieszki Rosińskiej i Ingi Kawałek, prowadzących zajęcia z przyszłymi animatorami w „subregionie” północnym. Trenerki zwróciły uwagę na bardzo istotny element interdyscyplinarności w animacji. Proces animacji wymaga rozumienia wielu aspektów życia społecznego, stąd animator potrzebuje wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin. Osoby kształcące animatorów również powinny poruszać się w co najmniej kilku dziedzinach. Projekt Akademia Umiejętności Animatora oferował uczestnikom możliwość korzystania z wiedzy i umiejętności trenerów i tutorów. Dyskusja o kontynuacji projektu wskazywała, iż wraz ze wzrostem wiedzy i umiejętności uczestników, rosną potrzeby poszerzania kompetencji o nowe obszary. FAOW powinien mieć to na uwadze zastanawiając się nad przyszłymi projektami.
Następnym prelegentem była animatorka, uczestniczka projektu Małgorzata Szeja, która skupiła się na temacie animacji w budowaniu wspólnoty kulturowej opartej na dziedzictwie. Swoje doświadczenia z udziału w projekcie opisała również w artykule miesięcznika „Węgrowskie Bądźmy Razem”, wydawanego przez LGD Bądźmy Razem, której jest Dyrektorem.
Z kolei dr Piotr Nowak - omówił społeczne aspekty przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Próbował znaleźć odpowiedź na pytania: jak środowisko lokalne wpływa na rozwój przedsiębiorczości? Co powinno się brać pod uwagę myśląc o rozwoju firm, jakie zasoby i na ile kapitał społeczny odgrywa zasadniczą rolę Przyznał, że LEADER wykreował postawy pro przedsiębiorcze na wsi. Z drugiej strony kapitał społeczny w Polsce stanowi barierę do budowania postaw pro przedsiębiorczych. Kluczowa jest dyfuzja wiedzy, bowiem nie wystarcza wiedza lokalna aby budować postawy pro przedsiębiorcze, ważne jest czerpanie wiedzy z jednostek naukowych, do czego zachęcał lokalne grupy działania. Równie istotne jest zachowanie różnorodności na obszarach wiejskich poprzez LEADERa.
Następny prelegent Damian Dec w swojej prezentacji pt. „Możliwości wykorzystania metody Design Thinking w animacji” przedstawił nowe narzędzie stosowane w biznesie możliwe do wykorzystania w procesie animacji. Design thinking – myślenie projektowe krok po kroku to: empatyzacja •definiowanie problemu •generowanie rozwiązań •budowanie prototypów •testowanie. To co jest najważniejsze w stosowaniu Design Thinking to bardzo szczegółowe zbadanie potrzeb i postawienie prawidłowej diagnozy. Na zakończenie stwierdził, że radość z poszukiwania rozwiązań to istota animacji.
Prezes FAOW Ryszard Kamiński zaprezentował temat „Czy SMART Villages i nowe działanie „Współpraca” mogą być szansą na nowe otwarcie LEADERA?”. Smart Villages to odpowiedź na zmiany WPR. To obszary wiejskie i społeczności, które opierają się na swoich obecnych mocnych stronach i zasobach, a także na rozwijaniu nowych możliwości, gdzie "tradycyjne i nowe sieci oraz usługi są ulepszane za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych, innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy. Inteligentne wioski dążą do znalezienia lepszych, mądrzejszych sposobów wspierania rozwoju obszarów wiejskich, wykorzystujących istniejące i powstające technologie oraz innowacje społeczne, aby wnieść wartość dodaną do życia mieszkańców. Trzeba dawać wioskom narzędzia do radzenia sobie z własnymi wyzwaniami, a jednocześnie przyczyniać się do większych wyzwań, przed jakimi stoi społeczeństwo jako całość. W nowym okresie programowania Smart Villages mogą być realizowane poprzez LEADERa.
Pani Aleksandra Witkowska wygłosiła wykład pn. "Wykorzystanie sieci i mediów społecznościowych w promowaniu działań społecznych". Wykład był pewną refleksją dotyczącą czy i dlaczego warto być on-line i jaki to może mieć efekt w działaniach społecznych. Starano się odpowiedzieć na pytanie: Jak to robić, aby uzyskać pozytywne rezultaty? Czym może być i jest Internet, blog, kampanie newsletterowe, social media? Uczestnicy dowiedzieli się czym jest i jak wygląda strategia komunikacji, jak i na czym opierać tę strategię. Prelegentka przedstawiła zalety Facebooka i zachęcała obecnych na konferencji przedstawicieli lokalnych grup działania do korzystania z tego narzędzia w pracy animatora. Ale ważne jest żeby zastanowić się do kogo i z jakim przekazem chcemy trafić. Możliwości jest wiele. Facebook pozwala na: ✓ zapoznanie się z ofertą marki poprzez wygodne zakładki, ✓ kontakt z marką za pomocą Messengera, ✓ prowadzenie działań reklamowych poprzez Facebook Ads, ✓ współtworzenie z fanami treści pojawiających się na fanpage’u marki! Wybór zależy od tego jaki jest cel i co chcemy osiągnąć.
Drugi dzień konferencji poświecono w szczególności kwestiom rozstrzygniętego konkursu zorganizowanego dla uczestników projektu - animatorów. Sekretarz Jury Leszek Leśniak przedstawił wnioski, wyniki, rekomendacje. Celem konkursu zatytułowanego „Od teorii animacji do praktycznej realizacji” było zachęcenie uczestników Akademii Umiejętności Animatora LGD do wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktycznym działaniu w swoim lokalnym środowisku, a także dalsze rozwijanie kompetencji w zakresie animacji w lokalnych społecznościach. Sekretarz odczytał fragment Odezwy konkursowej: „..Do opisania procesu Waszej pracy zachęcaliśmy już wcześniej. Teraz chcemy Was prosić o opis pokazujący Wasze twórcze podejście do danej sytuacji. Pokażcie oryginalność, unikatowość swojego pomysłu. Może docieraliście do grup, osób, którymi dotąd nikt się nie zajął albo Wasz sposób dotarcia do grupy już aktywizowanej był nowy, inny stosowany niż wcześniej. Może korzystaliście z nowych technologii – albo ze starych, dobrych sposobów używając ich w twórczy sposób? Podzielcie się z nami tym doświadczeniem”. W ramach konkursu przygotowano 19 prac, w różnorodnych formach od opisów ilustrowanych zdjęciami, prezentacji multimedialnych, filmów, kronik, pamiętników do wiersza.
Wiceminister dr Ryszard Zarudzki wspólnie z Przewodniczącym Jury dr Ryszardem Kamińskim wręczyli laureatom nagrody pieniężne. Lista nagrodzonych prac:
GRUPA I: woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie, wielkopolskie;
1 MIEJSCE Milena Ugorska Knapczyk – Słowiński Szlak Rybacki – reaktywacja
2 MIEJSCE Iwona Sugalska – Z pamiętnika animatora
3 MIEJSCE Joanna Bałdyga – Ekomuzeum dzieciom
Wyróżnienia:
Marita Karbowiak – Projekt dla rodzin „Niech ten czas będzie dla nas”
Sylwia Wyrzykowska – Z pamiętnika animatorki czyli jak re-animuję moje otoczenie
GRUPA II woj. dolnośląskie, śląskie, lubuskie, opolskie
1 MIEJSCE Sandra Koźba – W krainie dźwięków
2 MIEJSCE Natalia Szczepańska Zych – Sąsiedzkie spotkania w ogrodach, Rybakowo 2018
3 MIEJSCE Barbara Kobiela – Odlotowe wakacje w Grochowicach i Chociemyśli
Wyróżnienia:
Jolanta Czaplińska – Wzmocnienie tożsamości lokalnej. Projekt społeczny Pomnik Twórców/Literatów Ślężańskich
Joanna Wojtko – Smaczny cień – pamiętnik młodej animatorki
GRUPA III woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, łódzkie;
1 MIEJSCE Małgorzata Szeja – Dziedzictwo lokalne – tradycja i współczesność
2 MIEJSCE Joanna Skrzekut – Nie chcę dalej pracować za biurkiem
3 MIEJSCE Izabella Sasin – Ile jest we mnie Animatora?
Wyróżnienia:
Agnieszka Nawrocka – Sołtysa pomysł
Terasa Urbanowska – Zawsze być wśród ludzi
Beata Trojanek – Ja – animator
Magdalena Jabłonowska – Pozytywni ludzie
GRUPA IV woj. podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie;
1 MIEJSCE Renata Wiss – Tkamy makatki, gotujemy pierogi
2 MIEJSCE Magdalena Tańska – Zagospodarowanie terenu wokół biblioteki w Kocmyrzowie
Laureaci mieli także okazję przedstawić swoje prace: Sandra Koźba Pamiętnik młodego animatora, Renata Wiss Autorefleksja pokazująca rolę animatora oraz Milena Ugorska Knapczyk zaprezentowała film pt. Słowiński Szlak Rybacki – reaktywacja.
Wręczono również uczestnikom Certyfikat uczestnictwa w Akademii Umiejętności Animatora LGD.
Na zakończenie konferencji Wiceminister dr Ryszard Zarudzki pogratulował laureatom i zachęcił do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez KSOW. Zdobyte, w ramach projektu Akademia Umiejętności Animatora LGD, kompetencje należy rozwijać. Zaapelował do uczestników aby animując byli „zaczynem” na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Stwierdził, że LEADER jest czymś trwałym i perspektywicznym w nowym okresie programowania oraz że sprawdził się jako metoda rozwoju. Wciąż pozostaje ważna kwestia budowania jakości i marki LEADERa. Zwrócił się do zebranych z prośbą o przekazywanie komunikatu, że LEADER zmienia rzeczywistość.
Nagranie z konferencji - dzień pierwszy
część 1
Ryszard Kamiński, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich
Ryszard Zarudzki, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
część 2
Joanna Gierulska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
część 3
Małgorzata Kramarz, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich
część 4
Panel dyskusyjny: Małgorzata Ofierska, Prezes LGD „Warmiński Zakątek”, dr hab. Piotr Nowak - Uniwersytet Jagieloński w Krakowie, Joanna Wojtko - Animatorka, Irena Krukowska - Szopa - Animatorka, Łukasz Tomczak, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, Wojciech Stanny, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
część 5
Interdyscyplinarność w procesie animacji – Agnieszka Rosińska, Inga Kawałek
część 6
Animacja w budowaniu wspólnoty kulturowej opartej na dziedzictwie. Małgorzata Szeja – animatorka.
Część 7
„Społeczne aspekty przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” – Dr hab. Piotr Nowak, Uniwersytet Jagieloński w Krakowie.
Część 8
"Możliwości wykorzystania metody Design Thinking w animacji - Damian Dec.
Część 9
„Czy Smart Village i nowe działanie WSPÓŁPRACA mogą być szansą na nowe otwarcie Leader’a” – Ryszard Kamiński FAOW
Część 10
Omówienie prac konkursowych, wnioski do dalszej pracy z animatorami – Leszek Leśniak, Sekretarz Komisji Konkursowej, prezentacje konkursowych prac - po jednej z regionu.
Część 11
Wręczenie nagród I wyróżnień z udziałem ministra Ryszarda Zarudzkiego.
Część 12
Aleksandra Witkowska, Click Community "Wykorzystanie sieci i mediów społecznościowych w procesie animacji w promowaniu działań społecznych."
Więcej informacji o projekcie - projekty-partnerow-2018-r/akademia-umiejetnosci-animatora-lgd.htmlzobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”