Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”

14.11.2018

Wzrost liczby nowych pasiek pszczelich, wzrost liczby rodzin pszczelich/pni w już istniejących pasiekach wśród, ograniczenie chemizacji rolnictwa na terenie województw to tylko niektóre z efektów osiągniętych dzięki realizacji projektu „Pszczoły i pszczelarstwo = rolnictwo ekologiczne”.

Jego celem była aktywizacja obywateli w zakresie pszczelarskiej edukacji ekologicznej oraz przeprowadzenie szeregu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez rozpowszechnienie informacji z zakresu ochrony owadów zapylających. Jak to osiągnięto? Dzięki realizacji wielu zadań w tym, zorganizowaniu spotkań szkoleniowych w formie szkoleń stacjonarnych i niestacjonarnych, które przełożyły się na bezpośrednią edukację uczestników z zakresu podstawowej gospodarki pasiecznej, wykorzystywania pożytków oraz ochrony pszczół. Mając na uwadze doświadczenia Partnera, grupy szkoleniowe zostały podzielone na zaawansowane i podstawowe. Szkolenia skierowane dla grupy podstawowej były ukierunkowane w celu przekazania podstawowej wiedzy i umiejętności pszczelarskich w zakresie rozpoczęcia prowadzenia pasieki pszczelej, jak również ukierunkowane na jej prawidłowe prowadzenie. Natomiast szkolenia skierowane dla grup zaawansowanych opierały się na przekazaniu szczegółowej wiedzy, specjalistycznej w wybranej tematyce. Partner zdecydował się na takie rozwiązanie, ze względu na zaobserwowaną dysproporcje w wiedzy uczestników grup poprzednich szkoleń. Dlatego też, uczestnicy zaliczani do grupy zaawansowanej uczestniczyli w szkoleniach o innej tematyce, niemniej jednak wszyscy uczestnicy, tj. 300 osób uczestniczyło również w zajęciach niestacjonarnych na pasiece.

Łącznie w ramach realizacji projektu przeprowadzonych zostało  20 szkoleń w województwie łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, opolskim.  Szkolenia prowadzili doświadczeni wykładowcy - Jerzy Lara, Wiesław Londzin, Kamil Lara, Daniel Świerkowski, Józef Polnik, Marcin Sosna, Maria Zoń.

Uczestnicy szkoleń otrzymali również wiele materiałów promocyjnych i edukacyjnych, m.in. książkę o tematyce pszczelarskiej - Profesjonalna pasieka autorstwa Michała Piątka oraz kalendarz pszczelarski na rok 2019.

Osiągnięte efekty zgodne z działaniami KSOW są następujące:

  • liczba gmin wiejskich w których zostały rozdystrybuowane informacje o projekcie - 517 gmin
  • liczba spotkań informacyjno-rekrutacyjnych zorganizowanych na terenach wiejskich - 70 spotkań
  • liczba przeprowadzonych spotkań szkoleniowych - 20 spotkań
  • liczba osób uczestniczących w spotkaniach szkoleniowych - 300 osób
  • liczba osób, które nabyły wiedzę z zakresu ochrony owadów zapylających podczas szkoleń - 300 osób

Celem projektu było rozpropagowanie zachowań mających na celu ograniczenie zjawisk negatywnie wpływających na populację pszczół wśród mieszkańców 517 gmin wiejskich województw. Dzięki analizie ankiet początkowych i końcowych, zauważyć można wśród uczestników chęć do powiększania ilości pasiek pszczelich/ilości rodzin pszczelich na terenie województw, do których został skierowany projekt, również poprzez wzrost przedsiębiorczości w ww zakresie, jak również wzrost wiedzy i edukacji w zakresie ochrony owadów zapylających, w szczególności poprzez większą wiedzę z zakresu chorób i sposobów ich zwalczania, higieny w pasiece i prac pasiecznych w XXIw.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009