- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Ostatni film z serii WIEDZ I MĄDRZE JEDZ - zapraszamy do obejrzenia!
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia już ostatniego w tej edycji - dziesiątego odcinka z cyklu „WIEDZ I MĄDRZE JEDZ”, który zostanie wyemitowany w dniu 26.10.2018 r. o godz. 10.45 w telewizji TVP3. W programie porozmawiamy z Ministrem Rolnictwa - Janem Krzysztofem Ardanowskim na temat rolniczego handlu detalicznego oraz krótkich łańcuchów dostaw żywności, a także podsumujemy treści poruszane we wcześniejszych naszych magazynach. Program jest realizowany w ramach partnerstwa KSOW.
Zapowiedź odcinka oraz wcześniejsze programy można obejrzeć na kanale YouTube PROSTO OD ROLNIKA.
Przepisy prawne umożliwiają rolnikom przetwarzać i sprzedawać swoje produkty bezpośrednio konsumentom. Rolnicy mają coraz więcej możliwości do podejmowania działań wspólnych w docieraniu do konsumentów, tworząc tzw. Systemy Krótkich Łańcuchów Dostaw Żywności (KŁŻ). Działania zbiorowe zwiększają możliwości sprzedażowe małym gospodarstwom rolnym, a konsumentom umożliwiają pewniejszy i bardziej bezpośredni dostęp do żywności produkowanej w małych gospodarstwach.
Problem, który zaistniał – na który operacja odpowiada – to brak powszechnej wiedzy i zrozumienia istoty tzw. systemów KŁŻ oraz praktycznej znajomości przepisów, które regulują i umożliwiają organizowanie i rozwijanie systemów KŁZ– jak je organizować, jak z nich korzystać itp. – zarówno z punktu widzenia rolników oraz małych producentów żywności jak i konsumentów indywidualnych i zbiorowych (instytucjonalnych – np. szkoły, urzędy). Szerzej na temat działania KŁŻ można przeczytać na stronach portalu PROSTO OD ROLNIKA: https://prostoodrolnika.pl/
OGÓLNOPOLSKIA KAMPANIA MEDIALNA pod hasłem WIEDZ I MĄDRZE JEDZ propaguje korzyści dla małych producentów żywności (głównie na terenach wiejskich), dla konsumentów (głównie miejskich) oraz organizacji działających na rzecz rozwoju wsi, wynikające z organizowania i partycypowania w systemach KŁŻ opartych na sprzedaży bezpośredniej (w tym m. in. w oparciu o Rolniczy Handel Detaliczny oraz inne przepisy, które umożliwiają rolnikom przetwarzać i sprzedawać produkty ze swoich gospodarstw bezpośrednio konsumentom). Kampania jest realizowana za pośrednictwem cyklu 10 specjalnie przygotowanych filmów i 5 spotów emitowanych w ogólnopolskiej telewizji oraz w internecie jako podstawa do działań informacyjno-promocyjnych opartych na 10 specjalnie przygotowanych ekspertyzach opisujących różne aspekty zjawiska KŁŻ w Polsce i zagranicą.
Kampania ma zwrócić uwagę na szansę – zarówno konsumentom jak i rolnikom oraz organizatorów lokalnych systemów żywnościowych - wynikającą z tego, że mamy w kraju ponad 1,4 milionów gospodarstw rolnych, w większości małe, produkujące na własne potrzeby. Nasz kraj ma zatem spore, jak dotychczas, nie dostatecznie wykorzystane możliwości produkcji rolnej, które idealnie nadaje się dla rozwoju systemów KŁŻ.
Operację realizuje FUNDACJA ROZWOJU PODHALA z partnerami: Fundacją Partnerstwo dla Środowiska, Stowarzyszeniem Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Stowarzyszenie Nasz Kaszów.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”