- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Warsztaty kulinarne dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych
Za nami już 10 z 29 zaplanowanych warsztatów kulinarnych dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych realizowanych w ramach operacji Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem.
Po zakończeniu cyklu warsztatów, w których brały udział członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń, zakwalifikowane do udziału w operacji, uczestniczki organizują warsztaty kulinarne w szkołach podstawowych dla młodzieży szkolnej w wieku 9-12 lat i nauczycieli. Jest to kolejne zadanie w ramach projektu, które uczestniczki realizują najczęściej tuż po organizacji stoisk wystawienniczych podczas dożynek wiejskich lub innych regionalnych imprez, na których promowane jest lokalne dziedzictwo kulinarne. W operacji bierze udział 58 uczestniczek z 29 Kół Gospodyń Wiejskich lub Stowarzyszeń. Warsztaty, które odbywają się na terenie 9 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci uczęszczających do szkół podstawowych.
W regionie kujawsko-pomorskim, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Bronisławianki” zorganizowały warsztaty 11 września w Szkole Podstawowej w Dobrem. Z kolei w zachodniopomorskim odbyły się już warsztaty dla Szkoły Podstawowej w Reptowie 24 i 26 lipca oraz dla Szkoły Podstawowej w Koniewie 12 września. W realizacji warsztatów kulinarnych dla dzieci, najaktywniejsze okazały się uczestniczki operacji z województwa pomorskiego, które zorganizowały już wszystkie 3 przewidziane warsztaty: 18 czerwca dla Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, 30 sierpnia dla Szkoły Podstawowej w Debrznie 11 września dla Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich. Na Lubelszczyźnie warsztaty kulinarne odbyły się 20 lipca dla Szkoły Podstawowej w Moniakach oraz 12 września dla Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach. W tym samym dniu – 12 września – warsztaty w ramach operacji zostały zorganizowane także na Podkarpaciu dla Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej. W województwie łódzkim warsztaty dla dzieci zostały zorganizowane podczas koncertu cygańskiego na Rynku w Wieruszowie 25 sierpnia.
Podczas warsztatów dzieci mają okazję poznać i posmakować lokalne, regionalne produkty i potrawy, zobaczyć sposób ich przygotowania, a nawet samodzielnie wziąć udziałw przygotowaniach, pod okiem członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.
Uczniowie chętnie próbują potraw przygotowywanych przez członkinie KGW
i stowarzyszeń, tym samym poznając wykorzystywanie w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników.
Szczegółowy harmonogram warsztatów dostępny jest w zakładce ‘Warsztaty
dla dzieci’ na stronie internetowej: www.produkty-tradycyjne.pl. Szacuje się,
że w warsztatach bierze udział blisko 600 uczniów.
Więcej informacji nt. projektu oraz przepisy na lokalne i tradycyjne dania można znaleźć na stronie internetowej: www.produkty-tradycyjne.pl
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”