- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
„Nauka Doradztwu Rolniczemu” - kolejne spotkanie w ITP Falenty
W Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach odbyło się 11-13.09.2018 r. kolejne 3-dniowe spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu” organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania referatów dotyczących innowacyjnych rozwiązań w technologii produkcji rolniczej.
Poruszane zagadnienia obejmowały m.in. produkcję pasz na trwałych użytkach zielonych z uwzględnieniem ich renowacji, deficyt wody i potrzeby nawodnień roślin uprawnych, wymagania nowego Prawa wodnego, metody ograniczania emisji szkodliwych gazów, odorów i pyłów w obiektach inwentarskich, zwiększenie udziału żywienia pastwiskowego u krów oraz czynniki kształtujące jakość pasz z użytków zielonych.
W drugim dniu uczestnicy obejrzeli Zakład Doświadczalny ITP w Biebrzy i prowadzone tam doświadczenia z zakwaszaniem gnojowicy oraz użytkowania łąk mineralnych z wykorzystaniem podsiewu roślinami bobowatymi. Elementem praktycznym spotkania było odwiedzenie gospodarstwa z uprawą traw na gruntach ornych, w które zastosowano podsiew roślin bobowatych, oraz dużego gospodarstwa z produkcją mleczną gdzie od kilku lat są wykorzystywane roboty udojowe.
Elementem wzbogacającym przejazd do gospodarstw było wejście na ścieżkę edukacyjną Długa Luka, na której realizowana jest ochrona czynna torfowisk niskich oraz projekt ochrony wodniczki w Polsce. Przykłady te pokazują, w jaki sposób gospodarujący utrzymują tereny bagienne z zatrzymaniem sukcesji wtórnej drzewostanu.
Ostatniego dnia uczestnicy mieli okazje do zapoznanie się z obiektami doświadczalnymi i bazą laboratoryjną Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach.
Na zakończenie zaproponowano uczestnikom oglądnie filmów instruktażowych o technologii odnowy i zakiszania runi łąkowej, o robotyzacji w oborze oraz agregatach uprawowo-siewnych.