- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Wiosenno-letnia edycja 2018 magazynu sieciowego ENRD "Rural Connections"
Wiosenno-letnia edycja 2018 magazynu sieciowego ENRD "Rural Connections" jest już dostępna w języku angielskim. Magazyn publikowany jest w ważnym momencie dla polityki rozwoju obszarów wiejskich, kiedy w ostatnich miesiącach Wieloletnie Ramy Finansowe krystalizują się i nabierają kształtu - wraz z propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi przyszłego budżetu UE opublikowanymi 2 maja br., oraz propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. z 1 czerwca 2018 r. Propozycja zmodernizowanej i uproszczonej WPR na przyszły okres programowania 2021-2027 oparta jest na 9 celach odzwierciedlających ekonomiczne, środowiskowe i społeczne znaczenie polityki: zapewnienie należnych dochodów, wzrost konkurencyjności, przywrócenie równowagi w łańcuchu żywnościowym, działania dotyczące zmian klimatu, ochrona środowiska, zachowanie krajobrazu wiejskiego i bioróżnorodności, wsparcie odnowy pokoleniowej, żywotność obszarów wiejskich oraz ochrona jakości żywności i zdrowia, co prezentuje graf w wersji angielskiej. Więcej informacji w artykule.
Ponadto niniejsze wydanie magazynu koncentruje się na temacie odnowy pokoleniowej w rozwoju obszarów wiejskich analizując działania wspierające nowe pokolenie rolników w prowadzeniu gospodarstw rolnych. Jak młodzi rolnicy widzą swoją przyszłość i jak sobie radzą z potrójnym wyzwaniem dostępu do ziemi, dostępu do kapitału i dostępu do wiedzy - przedstawiono z perspektywy Komisji Europejskiej oraz prezesa Europejskiej Rady Młodych Rolników CEJA. Zaprezentowano również inicjatywy zwiększające atrakcyjność obszarów wiejskich.
W dziale dotyczącym Perspektywy obszarów wiejskich można przeczytać m.in. artykuł o tym, w jaki sposób ponadnarodowy projekt Erasmus + stworzył kwalifikacje edukacyjne LEADER. Międzynarodowy projekt pt. Transnational Education in LEADER Implementation (TELI2) realizowany jest we współpracy z polskim partnerem LGD Dolina Raby.
W sekcji aktualności ENRD podsumowano wykonane prace w ramach ENRD związane z Inteligentnymi Wioskami Smart Villages, takie jak: produkcja video w języku polskim prezentująca jak lokalne działania i cyfryzacja mogą usprawnić podstawowe usługi na obszarach wiejskich; portal Smart Villages Portal, służący gromadzeniu informacji zbieranych przez grupę tematyczną ENRD Smart Villages; publikacje ENRD poświęcone zagadnieniom Smart Villages pt. „Inteligentne wioski: rewitalizujące usługi wiejskie" oraz przykłady dobrych praktyk finansowanych z EFRROW pt. "Innowacje cyfrowe i społeczne na obszarach wiejskich”, a także materiały instruktażowe (briefings), studia przypadków i najważniejsze wydarzenia.
Zachęcamy do lektury.
Więcej publikacji European Network Rural Development na stronie: https://enrd.ec.europa.eu/publications_en