- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
V Jarmark Raciąski – zaproszenie
Tradycyjnie, po raz piąty 14 i 15 sierpnia na placu Adama Mickiewicza w Raciążu odbędzie się największa kulturalna impreza w regionie. Centrum miasta zapełni się kramami i straganami z produktami i wyrobami wystawców z kraju i z zagranicy. Nie zabraknie muzyki folkowej i gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Jak co roku w Raciążu odbędzie się Jarmark Raciąski, tegoroczną edycję połączyliśmy z Miejsko – Gminnymi Dożynkami Parafialnymi. Zmieniliśmy także termin wydarzenia na 14 – 15 sierpnia, tak by jak największe grono uczestników mogło wziąć w nim udział. Muzyczna scena jarmarku zapełni się folkowymi zespołami i grupami muzycznymi, wśród których wystąpią Karpation i Horpyna. Gwiazdą tegorocznego jarmarku będzie – zespół który ma wiele fanów także w Raciążu – Enej. Koncerty planowane są na pierwszy dzień V Jarmarku Raciąskiego.
Liczne atrakcje
Poza koncertami planowane są inscenizacje uliczne i teatry ludyczne, konkurs rzeźbiarski „Ginące zawody”. Ponadto planowana jest także wystawa fotograficzna przedstawiająca zwyczaje strażaków sprzed 115 – lat. Planowane są także liczne animacje i konkursy, m.in. konkurs „mapa lokalnej agroturystyki i zabytków”. Będziemy mogli także podziwiać malarstwo na którym przedstawione zostaną jarmarki niegdyś i dziś. Drugiego dnia zaś odbędą się Miejsko – Gminne Dożynki Parafialne, podczas których mieszkańcy okolicznych wiosek przemaszerują ulicami naszego miasta z wieńcami dożynkowymi. Atrakcji nie zabraknie, a o wypowiedź o organizowanym wydarzeniu poprosiliśmy Dyrektora MCKSiR Artura Adamskiego - Cieszę się, że już po raz piąty udaje nam się zorganizować Jarmark Raciąski. Osobiście to moje ulubione wydarzenie kulturalne organizowane przez MCKSiR (wspólnie z wieloma parterami), ponieważ nawiązuje do tradycji i zwyczajów, podtrzymuje dziedzictwo narodowe i kulturę naszych przodków. Powrót do korzeni jest niezwykle ważny, a z targi kupieckie i jarmarki uliczne wiążą się z historią naszego miasta już od XIII wieku. W tym roku nieznacznie zmieniamy formułę i termin. Przenosimy jarmark na 14 – 15 sierpnia. Na drugi dzień wydarzenia przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także odpust parafialny w Raciążu – do miasta przybywa bardzo dużo ludzi, zatem będą mieli oni okazję skorzystać z naszej oferty. A będzie ona w tym roku obfitująca w liczne atrakcje. Zapraszamy na koncerty zespołów folkowych - na pierwszy dzień jarmarku planowany jest koncert gwiazdy, będzie to zespół ENEJ. Ponadto zapraszamy na teatry uliczne, konkursy, animacje sceniczne, wystawy fotograficzne, warsztaty malarskie. Zaś drugiego dnia wydarzenia planujemy organizację II Miejsko – Gminnych Dożynek Parafialnych z prezentacją wieńców dożynkowych. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje jakie nas czekają. Jak co roku, odbędzie się także jarmark uliczny. Pojawi się ponad 60 wystawców z kraju i z zagranicy by zaprezentować swoje wyroby. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i wszyscy będziemy mogli w pełni korzystać z oferty jaką przygotowaliśmy dla Państwa. Na organizację Jarmarku po raz kolejny udało się pozyskać środki i mam nadzieję, że dzięki temu utrzymamy nasze wydarzenie na oczekiwanym wysokim poziomie. Niezwykle istotny jest fakt, że nasze wydarzenie honorowymi patronatami objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego świadczy to o randze naszego wydarzenia. Jedno jest pewne emocji nie zabraknie. Już dziś zapraszam serdecznie do udziału w V Jarmarku Raciąskim – 14 i 15 sierpnia na Raciąskim rynku – bądźcie razem z nam.
Jarmark uliczny
Podczas tegorocznego V Jarmarku Raciąskiego swoje wyroby i produkty zaoferuje do sprzedaży ponad 60 wystawców z kraju i zagranicy. Liczne kramy i stragany zapełnią się rękodziełem, pamiątkami, rzeźbami, obrazami, wyrobami ze szkła, metalu, wikliny, starociami, żywnością ekologiczną, tradycyjnymi wędlinami i pieczywem, miodami, słodyczami, nalewkami, roślinami. Odbędą się też degustacje regionalnego jedzenia. Ponadto realizowany będzie konkurs na najlepszy produkt i stoisko. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wystawców.
V Jarmark Raciąski dofinansowany!
Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu pozyskało blisko 40 tys. zł dofinansowania na realizację V Jarmarku Raciąskiego. MCKSiR otrzymało unijne wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. To efekt konkursu rozstrzygniętego przez mazowieckie biuro Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Wsparcie trafi do 16 partnerów KSOW, w tym MCKSiR w Raciążu. Środki udało się pozyskać na realizację projektu pn. V Jarmark Raciąski – operacja o charakterze wystawienniczym. Dzięki pozyskanym środkom udało się utrzymać wysoki poziom wydarzenia. Z pozyskanych środków zapewniona została ochrona wydarzenia, opłacony został konferansjer, opłacono technikę niezbędną do realizacji wydarzenia. Ze środków tych zapłacono także za druk plakatów i ulotek oraz wykonano filmik promujący wydarzenie.
Historyczne przedsięwzięcie
Warto przypomnieć, że początki tradycji organizowania jarmarków na naszym terenie sięgają XII wieku. Raciąski Jarmark to inicjatywa władz miasta, która powstała w 2013 roku, w celu promowania tradycji, produktów, rękodzieła wytwórców i artystów z regionu Mazowsza. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich. Z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Liczymy, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy! Nie może Was zabraknąć! Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy Jarmarku znajdą coś dla siebie. Pozostaje życzyć Państwu udanej zabawy i do zobaczenia na V Jarmarku Raciąskim!
PROGRAM JARMARKU:
14. Sierpnia 2018 r. 12:00- 24:00
12:00 – OTWARCIE STOISK WYSTAWIENNICZYCH, START ANIMACJI DLA DZIECI –STOISK WARSZTATOWYCH, W TYM WARSZTATU RZEŹBIARSKIEGO
12:10 – OTWARCIE PLENERU RZEŹBIARSKIEGO
12:00-16:00 próby zespołów na scenie
16:00- Rozpoczęcie animacji scenicznych: konkursy i zabawy na scenie, prezentacje instytucji związanych z rozwojem obszarów wiejskich. Doradztwo, pośrednictwo, dotacje. Prezentacje wystawców i lokalnych grup artystycznych.
16:00 Oficjalne otwarcie V Jarmarku Raciąskiego
16:15 – koncert zespołu „Jasno-Czarni”
16:45 – prezentacje uczestników zajęć wokalnych w MCKSiR
17:15 – blok konkursów familijnych
18:15 - prezentacje uczestników zajęć wokalnych w MCKSiR
19:00 – KONCERT ZESPOŁU „Karpatian”
20:15– spektakl plenerowy Teatru Antidotum „Alicja w Krainie Ognia”
21:00– KONCERT ZESPOŁU „Horpyna”
22:30 – KONCERT ZESPOŁU „Enej”
Działania około sceniczne:
- Plener i warsztat rzeźbiarski dla uczestników wydarzenia
- „Jarmark kiedyś i dziś” warsztaty malarskie – Zdzisław Wiśniewski
- Wystawa „Zwyczaje w pracy strażaków”
- Warsztaty rękodzielnicze na stoiskach, w tym na stoisku MCKSiR.
15. Sierpnia 2018 10:00 – 19:00
10:00 – OTWARCIE STOISK WYSTAWIENNICZYCH, KONTYNUACJA PLENERU RZEŹBIARSKIEGO
11:00 - start prezentacji scenicznych – instytucje wspierające rozwój obszarów wiejskich oraz prezentacja dobrych praktyk, prezentacje wystawców oraz beneficjentów programów pomocowych.
12:00 – OFICJALNE ROZPOCZĘCIE (Przemowy zaproszonych gości)
12:30 – Prezentacje Wieńców Dożynkowych
13:00 – prezentacja sceniczna zespołu „Krajkowiacy”
14:00 – prezentacja Klubu Seniora „Koziebrody”
14:30 – prezentacja Chóru Seniorów
15:00 – rozwiązanie konkursu organizowanego w ramach akcji „Dom Kultury w Drodze – Odjazdowy bibliotekarz” pn. „Moja mała Ojczyzna”, wręczenie nagród.
15:15 konkurs : „Mapa lokalnej agroturystyki”
15:30 – blok konkursów familijnych
16:30 „Jaś i Małgosia” familijny spektakl teatralny
17:30 – blok konkursów familijnych
18:00 - „Od Popiela do Piasta” familijny spektakl teatralny
18:45 – prezentacja uczestników zajęć wokalnych w MCKSiR
19:15 – Zakończenie Jarmarku oraz Miejsko-Gminnych Dożynek Parafialnych.
Działania około sceniczne:
- Plener i warsztat rzeźbiarski dla uczestników wydarzenia
- „Jarmark kiedyś i dziś” warsztaty malarskie – Zdzisław Wiśniewski
- Wystawa „Zwyczaje w pracy strażaków”
- Warsztaty rękodzielnicze na stoiskach, w tym na stoisku MCKSiR.
*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie z przyczyn niezależnych.
Źródło: http://mazowieckie.ksow.pl