- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Jak wypromować gospodarstwa ekologiczne? Relacja z warsztatów dla rolników
Rolnictwo ekologiczne pomimo, że rozwija się dość prężnie na przestrzeni ostatnich lat, dalej jest produktem niszowym i nie idzie w parze ze wzrostem świadomości Polaków. Czym jest ekologia, zdrowa żywność, produkty lokalne, ochrona dziedzictwa regionalnego, jak wypromować gospodarstwa ekologiczne i zwiększyć świadomość konsumentów odnośnie proekologicznych rozwiązań? Między innymi na te pytania odpowiadali eksperci podczas wykładów i paneli dyskusyjnych na zorganizowanym w dniu 21 lipca br. przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej spotkaniu.
Doroczne spotkanie rolników ekologicznych i producentów żywności z całego kraju z udziałem Senatora Jerzego Chróścikowskiego - przewodniczącego Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego P. Stanisława Sorysa, Wójta Gminy Pleśna P. Józefa Knapika i wielu innych znamienitych gości zakończyło się po godzinie 21.00.
Poruszonych zostało wiele ważnych dla rolnictwa ekologicznego tematów. P. Jacek Szklarek Prezes Sloow Food w swoim wykładzie zwrócił uwagę na aspekty związane z wyróżnieniem produktów ekologicznych, wypromowaniem ich własnej marki jako produktów lokalnych związanych z dziedzictwem danego regionu. Przytoczył też zalety bezpośredniej współpracy gospodarstw rolnych z gastronomią. Jan Czaja przedstawił studium przypadku Genuss Region Osterreich jako przykład integracji produktów lokalnych z gastronomią w kontekście możliwych do realizacji działań w Polsce w zakresie żywności ekologicznej. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Stanisław Sorys zaprezentował z kolei projekty, które finansowane są z Funduszu Województwa Małopolskiego, m.in. Małopolski Festiwal Smaku. P. Krzysztof Zieliński zwrócił uwagę na rolę i jakość życia w Polsce związanej z uprawą roli, hodowlą, piekarnictwem i masarstwem. Przedstawił rozwiązania i działania promocyjne regionalnych producentów na terenie Podkarpacia.
Wzrost świadomości konsumentów i edukacja ekologiczna są kluczowym elementem działań proekologicznych i prozdrowotnych, podkreślała pani Hanna Galicz – specjalista w zakresie rolnictwa. Dlatego też spotkania, warsztaty, współdziałanie na każdym szczeblu przy współpracy rolników ekologicznych, władz i osób zaangażowanych, są potrzebne, aby móc wypracować odpowiednie rozwiązania systemowe, wyznaczyć kierunki działań, a co za tym idzie poszerzać wiedzę konsumentów, promując prozdrowotne działania nie tylko na poziomie regionalnym, ale również krajowym.
W spotkaniu udział wzięło ponad 40 osób z czego rolnicy/producenci żywności ekologicznej stanowili ponad 30 osobową grupę i przybyli z takich województw jak: dolnośląskie, małopolskie, lubelskie, mazowieckie, podkarpackie czy świętokrzyskie.
Spotkanie podobnie jak cała operacja pn. „Ekologia! to jest to! – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw” nie były by możliwe bez uzyskanego wsparcia z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Zapraszamy do galerii zdjęć projektu
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”