Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z wizyty studyjnej na obszarze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus”

18.07.2018

 W dniach 26 – 28 czerwca 2018 r. odbyły się dwie pierwsze wizyty studyjne z cyklu realizowanych w ramach operacji  pt. „Cztery podejścia jeden cel-wypracowanie innowacyjnych mechanizmów współpracy z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego obszarów LGD”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, we współpracy z partnerami projektu: Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus” oraz Lokalną Grupą Działania „Zielone Bieszczady”.

W trakcie trzydniowego wyjazdu studyjnego dwie grupy uczestników zwiedziły i zapoznały się z funkcjonowaniem różnorakich atrakcji na obszarze Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus.

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od powitania i spotkania wprowadzającego w restauracji „Krasna chata”, poprowadzonego przez panią Agnieszką Podgórską – przedstawicielkę Agencji Rozwoju Lokalnego Krasnystaw. Potem uczestnicy udali się do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, gdzie obejrzeli jego zbiory oraz zapoznali się z historią samego muzeum i miasta. Po zwiedzaniu, grupa udała się do stajni „Adrenalina” w Siennicy Nadolnej.  Podczas przejazdu przedstawiciel ARL omówił ośrodki przemysłowe występujące na terenie Krasnegostawu, m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw, Cukrownia Krasnystaw, Cersanit Krasnystaw. Na miejscu gospodarze stajni opowiedzieli o swojej pasji i sposobie na życie oraz oprowadzili uczestników po obiekcie, a następnie przeprowadzili Quest dla gości, związany z tematyką życia gospodarstwa i zwierząt. Końcowym akcentem podsumowującym pierwszy dzień wizyty była zorganizowana kolacja przy muzyce regionalnej w „Adrenalinie”.

Kolejnego dnia w ramach prezentacji dobrych praktyk oraz zaprezentowania sposobu realizacji projektów w ramach PROW poprzez lokalnych liderów, grupa udała się z panią Dorotą Sawą  do Centrum Edukacji Zawodowej i Aktywizacji  - projektu sfinansowanego z budżetu LGD. W ramach wizyty zostały zorganizowane i przeprowadzone przez Państwa  Elżbietę i Jerzego Wójcików warsztaty kulinarne - pieczenie cebularzy lubelskich. Następnie grupa udała się do Stajni „Pasja”  - Ośrodek Jeździecki „Pasja” Państwa Moniki i Roberta Smalirów. Gospodarz zaprezentował obiekt i  zwierzęta oraz projekty sfinansowane ze środków Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus tj. altana oraz ruska bania.  Kolejnym punktem programu była wizyta w Stadninie Koni czystej krwi arabskiej w Białce. Podczas przejazdu Pani prezes opowiadała o projektach  i inicjatywach realizowanych na obszarze LSR o współpracy z członkami LGD (gminami) oraz Kołami Gospodyni Wiejskich.

Następnie grupa udała się do miejscowości Bobliwo – gdzie spotkała się z właścicielem „Gościńca na Stoku”  panem Wiesławem Paluchem, który stworzył wyciąg narciarski na obszarze nizinnym oraz „Gościniec na Stoku”  - restaurację z możliwością noclegu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gospodarstwie ekologicznym Doroty i Jerzego Moniów. Gospodarze opowiedzieli o historii powstania gospodarstwa i tradycji wytwarzania serów. Goście zostali zaproszeni również do degustacji ich wyrobów, a następnie do udziału warsztacie serowarskim. Przedostatnim punktem programu było zwiedzanie ogrodu Jana Pawła II w Krasnymstawie. Na terenie Ogrodu Biblijnego przy kościele p.w. św. Franciszka w Krasnymstawie podziwiać można ok. 80 gatunków biblijnych roślin, przy których znajdują się tabliczki z nazwą łacińską i polską oraz krótki opis, a także ponad 800 krzaków róż.  Zwieńczeniem dnia była kolację z degustacją potraw regionalnych do stajni „Adrenalina”.

Ostatniego dnia w ramach dalszej prezentacji dobrych praktyk, grupa udała się z Panią Marią Kowalczyk – radną Rady LGD - do Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym. Miejsce to zostało zmodernizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, stworzono w nim również „odtworzoną izbę chłopską”. Następnie, pani Prezes zaprezentowała obiekt w Boniewie  – który w niedalekiej przyszłości  będzie pełnił funkcję siedziby LGD Krasnystaw PLUS  i innych organizacji, a także będzie tam mieścił się Inkubator Przetwórstwa Lokalnego i  Centrum Promocji Produktu Lokalnego.

Ostatnim punktem było  spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet z Fajsławic oraz Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Fajsławice, odbyły się  warsztaty zielarskie. Po długim podsumowaniu, a następnie pożegnaniu, w ramach którego uczestnicy wizyty studyjnej otrzymali od przedstawicieli LGD Krasnystaw Plus publikacje dotyczące prezentacji obszaru, grupa udała się w drogę powrotną.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009