- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nauka doradztwu rolniczemu w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach
W dniach 13-15 czerwca br. odbyło się spotkanie z cyklu „Nauka doradztwu rolniczemu”, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Spotkanie miało charakter wykładowo-pokazowo-studyjny. Specjaliści zaprezentowali tematy związane z roślinami sadowniczymi, warzywniczymi i ozdobnymi w Polsce. Wykłady odbywały się w stolicy nauk ogrodniczych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Część pokazowa w zakładzie doświadczalnym w Dąbrowicach, a studyjna w gospodarstwach związanych z produkcją owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
Zaprezentowano zagadnienia dotyczące nowych gatunków i odmian roślin sadowniczych. Laury zbierała świdośliwa, którą jednocześnie prezentowano w doświadczeniach polowych. Świdośliwa to wciąż gatunek niszowy w Polsce, niepozorne owoce przypominające krzyżówkę aronii z borówką mają prozdrowotne właściwości, a uprawa krzewów nie wymaga dobrej gleby i doskonale nadaje się do zbioru kombajnowego. Ponadto prelegenci omówili nawadnianie roślin; rozwiązania techniczne do zbioru owoców; wykorzystanie pożytecznych organizmów, innowacyjne technologie przechowywania owoców; odmiany i uprawę winorośli, która coraz częściej poza walorami konsumpcyjnymi nabiera znaczenia jako produkt winiarski.
W części pokazowej na dniach otwartych z Instytutem grupa odwiedziła poletka doświadczalne z uprawami sadowniczymi jabłoni, czereśni, świdośliwy. Doradcy mieli możliwość zapoznania się z praktycznym elementem oceny plonowania roślin i podatności na choroby przy zastosowaniu różnych podkładek w uprawie jabłoni; owocowania rożnych odmian świdośliwy. ochrony upraw czereśni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawione na pokazie kombajny zbierające owoce rozwiązujące problem brakującej siły roboczej.
W części studyjnej odwiedzono gospodarstwa, w których można było zapoznać się z funkcjonowaniem warzywnej grupy producentów rolnych z linią technologiczną do pakowania przechowywania i transportu do sieci handlowej brokułów. Imponujące okazało się też gospodarstwo z produkcją sadzonek roślin ozdobnych, które pochodzą z różnych części świata, a ich produkcja w znacznym procencie jest produktem eksportowym do Europy zachodniej i inne zakątki świata.
Zwiedzanie bazy doświadczalnej obejmowało także doświadczenia ze skutecznością działania herbicydów w marchwi, ziemniakach i cebuli oraz przydomowego sposobu zagospodarowania pozostałości środków ochrony roślin z mycia opryskiwaczy w tzw. phytobagach. Pozostałość cieczy roboczej przechodzi wielokrotnie w obiegu przez podłoże infilrujące, a po oczyszczeniu woda powraca na pole. Proces ten prawidłowo przebiegający może wspomagać problematyczną utylizację środków ochrony roślin.