- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Studia podyplomowe - Rozwój Zrównoważony
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom absolwentów szkół wyższych i osób pracujących, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (z siedzibą w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72), przygotował na rok akademicki 2010/2011 studia podyplomowe ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY.
Idea zrównoważonego rozwoju przejawia się obecnie prawie we wszystkich programach Unii Europejskiej i Polski. Zakłada się, iż tylko pogodzenie ładów - ekologicznego, ekonomicznego oraz społecznego może zapewnić trwały i harmonijny rozwój nowoczesnego społeczeństwa. Dotychczasowe działania niejednokrotnie definiowane jedynie poprzez kryteria ekonomiczne prowadziły do szeregu kryzysów, zarówno społecznych, jak i środowiskowych. Dlatego też zrozumienie wzajemnych oddziaływań pomiędzy zachowaniami ludzkimi a środowiskiem przyrodniczym stanowi jedno z największych wyzwań, z którymi musimy się obecnie zmierzyć.
Celem zajęć prowadzonych w ramach studiów podyplomowych jest wprowadzenie ich uczestników w tę niezwykle ważną i aktualną tematykę. Celem pośrednim jest zainspirowanie do dalszych, samodzielnych studiów i poszukiwań w tym zakresie. Obok przedstawienia, w przystępnej formie informacji na temat rozwoju obszarów wiejskich oraz możliwości praktycznego zastosowania zasad rozwoju zrównoważonego na poziomie lokalnym, organizatorzy będą próbowali wykształtować w uczestnikach umiejętności projektowania i planowania strategicznego, które w korelacji ze znajomością idei zrównoważonego rozwoju wydają się być w dzisiejszej rzeczywistości bardzo ważne.
Zajęcia będą organizowane w formie wykładów aktywizujących (1/4 godzin) i zajęć praktycznych w (3/4 godzin), jak: ćwiczenia, warsztaty, debaty, dyskusja, case study. Zakładamy, iż prezentowane przez nas zagadnienia umożliwią słuchaczom diagnozę problemów własnych społeczności lokalnych, które potencjalnie mogą być rozwiązane z wykorzystaniem dostępnych środków UE.
Atuty studiów:
- unikalny programy nauczania, opracowywany we współpracy z ekspertami z Polskiej Akademii Nauk, ministerstw, fundacji i instytucji wdrażających programy unijne oraz samorządowcami różnego szczebla administracyjnego.
- kadra dydaktyczna, którą stanowią specjaliści w swoich dziedzinach naukowych (z PAN) oraz zaproszeni praktycy (ARMIR, Centrum Doradztwa Rolniczego, ministerstw, Fundacji Nauka dla Środowiska), na co dzień zajmujący się określoną problematyką, w tym bezpośrednio zaangażowani przy wdrażaniu czy ocenie projektów unijnych.
- słuchacze, będący naszymi najważniejszymi partnerami, którzy dzieląc się własną wiedzą i doświadczeniem kształtują przebieg studiów oraz nawiązują nowe kontakty.