Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Biblioteka

POBIERZ
Monografia „Ewaluacja funkcjonalności produkcji żywności o chronionych – nazwie pochodzenia i oznaczeniu geograficznym, w tym produktów regionalnych na przykładzie Hiszpanii i Polski”
2018

Monografia przedstawia problematykę problematykę ewaluacji funkcjonalności produkcji żywności, uwzlędniając wieloletnie doświadczenie Polski i Hiszpanii w utrzymaniu ras lokalnych świń, bydła i owiec. Wspomniane działanie, wspierane odpowiednimi regulacjami prawnymi  ma na celu, między innymi, poprawę jakości produktu czy identyfikację specyficznych systemów chowu i sposobów żywienia. Niebagatelne znaczenie dla ras lokalnych i produkcji żywności ma również wykorzystanie potencjału obszarów pastwiskowych.

POBIERZ
Metody ochrony i racjonalnej gospodarki wodnej w rolnictwie
Piotr Bugajski, Jerzy Kozyra, Marek Krysztoforski, Rafał Wawer
2017

„Metody ochrony i racjonalnej gospodarki wodnej w rolnictwie” to kompendium, dotyczące większości aspektów gospodarowania wodą na obszarach wiejskich. Celem książki jest merytoryczne wsparcie rolników i doradców rolnych oraz pracowników samorządów lokalnych w zakresie szeroko pojętej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, począwszy od gromadzenia zasobów wody, poprzez jej oszczędne zużycie, po ograniczenie emisji zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych wywoływanych przez produkcję rolniczą, które pogarszają jakość zasobów, a często zagrażają zdrowiu ludności.

Poruszono zagadnienia zmian klimatu i ich przewidywanego wpływu na dostępność wody dla rolnictwa w kontekście potrzeby zwiększenia retencji wód na obszarach wiejskich. Cały rozdział został poświęcony gospodarce ściekami komunalnymi na obszarach wiejskich, w szczególności przydomowym oczyszczalniom ścieków. Jest to zagadnienie ważne z punktu widzenia lokalnych zasobów wodnych, które w wyniku niewłaściwego oczyszczania ścieków i wprowadzania ich do gleby, a także wód gruntowych, mogą ulec poważnej degradacji.

Książkę wieńczy rozdział dotyczący uwarunkowań prawnych korzystania zwody, co jest szczególnie istotne dziś, u progu reformy strukturalnej zarządzania wodą, która przewiduje m.in. wprowadzenie opłat środowiskowych za korzystanie z wód oraz powstanie nowej agendy rządowej – Wody Polskie.

POBIERZ
Efektywne gospodarowanie energią elektryczną i cieplną w gospodarstwie rolnym
Michał Ćwil, Zdzisław Ginalski, Daniel Raczkiewicz, Janusz Starościk.
2017

Rozwój nauki dotyczący niskoemisyjnych technologii, umożliwia wprowadzenie na rynek nowej generacji energooszczędnych maszyn i ciągników. Wraz z postępem materialnym powstają nowe systemy gospodarcze i wprowadzane są nowe systemy organizacyjne.  Tworzone jest prawo warunkujące rozwój nowych technologii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na środowisko. W przedstawionej publikacji autorzy starali się przybliżyć problematykę związaną z efektywnym gospodarowaniem energią cieplną i elektryczną w gospodarstwach rolnych.

OBEJRZYJ
Zawód rzeźnik
2017

Film powstał w ramach projektu „Działania informacyjno-promocyjne dot. zawodu rzeźnika”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, którego celem jest promocja zanikającego zawodu i zachęcenie młodzieży do kształcenia się w zawodzie rzeźnika

POBIERZ
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku
2017

"Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku" to broszura informacyjna - materiał konferencyjny, który zawiera informacje na temat ewolucji WPR, obecnego funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, a także roli, którą odegrała w dotychczasowym rolnictwie i jakie korzyści przynosi rolnikom i obszarom wiejskim. W publikacji przybliżono stan prac i realizacji priorytetów w obecnej WPR oraz przedstawiono propozycję zmian dot. Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności po 2020 roku.

Broszurę informacyjną - materiał Konferencyjny opracował zespół w składzie:
Prof. dr hab. Walenty Poczta, dr hab. Arkadiusz Sadowski, dr hab. Wawrzyniec Czubak, dr hab. Mariusz Matyka, dr Mirosław Drygas, dr Henryk Skórnicki

POBIERZ
Studia Obszarów Wiejskich tom 45
2017

Niniejszy tom Studiów Obszarów Wiejskich poświęcony jest środowiskowym i kulturowym zasobom wsi w Polsce. W artykułach poruszona została tematyka rozpoznania i oceny wartości użytkowej zasobów wraz z uzasadnieniem potencjalnego ich wykorzystania oraz roli, jaką mogą pełnić w rozwoju obszarów wiejskich w ujęciu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym.

 

Prezentując zróżnicowane podejście badawcze, mogą one stanowić istotny element identyfikacji zasobów lokalnych i określenia ich roli w rozwoju wsi. Płynące z przeprowadzonych badań wnioski można wykorzystać do oceny sposobności wykorzystania zasobów w ujęciu społecznym i gospodarczym oraz zastosować w działaniach polityki regionalnej i lokalnej. Zamieszczone w niniejszym tomie prace stanowić mogą zatem cenne źródło wiedzy nie tylko dla naukowców, ale również powinny one zainteresować planistów, przedstawicieli administracji publicznej i  samorządowej, a także mieszkańców obszarów wiejskich.

POBIERZ
Studia Obszarów Wiejskich tom 46
2017

Niniejszy tom Studiów Obszarów Wiejskich poświęcony jest społecznym i indywidualnym zasobom obszarów wiejskich w Polsce. W zamieszczonych artykułach zwraca się uwagę przede wszystkim na potencjał endogeniczny i rolę zasobów specyficznych w kreowaniu lokalnej indywidualności rozwojowej obszarów wiejskich funkcjonujących w różnych układach terytorialnych (gminy, powiaty, zrzeszenia celowe).

W artykułach zamieszczonych w niniejszym tomie Studiów Obszarów Wiejskich wyraźnie podkreślono znaczenie społecznych i indywidualnych zasobów w kreacji pozytywnych trendów rozwojowych na obszarach wiejskich. W większości przypadków są to „miękkie” czynniki, takie jak np. gotowość współpracy, zaangażowanie, elity świadome swych wiejskich wartości, kompetencje, osobowość, przedsiębiorczość, zestaw norm, postaw i wartości. Te trudno wymierne zasoby w połączeniu z bardziej klasycznymi i tradycyjnymi czynnikami rozwojowymi powinny stanowić bazę do zorientowanych terytorialnie strategii rozwojowych. Stąd też redakcja i autorzy mają nadzieję, że publikacja będzie bardzo użyteczna nie tylko dla grona badaczy reprezentujących różne specjalności naukowe, ale także dla planistów regionalnych, przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, studentów oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009