- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
I posiedzenie GT ds. podejścia LEADER
W dniu 8 stycznia 2016 r. odbyło się pierwsze posiedzenie grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER, która została powołana uchwałą nr 4 z dnia 12 października 2015 r. przez Grupę Roboczą ds. KSOW.
W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Regionalnych Sieci Lokalnych Grup Działania, samorządów wojewódzkich, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych i Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Posiedzeniu przewodniczył Witold Magryś - przedstawiciel Polskiej Sieci LGD.
W spotkaniu wziął udział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który podkreślił kluczową rolę grupy tematycznej, jako łącznika pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie LEADER - z jednej strony Instytucja Zarządzająca, z drugiej strony jednostki wdrażające oraz to, co najważniejsze - społeczności lokalne reprezentowane poprzez lokalne grupy działania i lokalne grypy rybackie. Wiceminister zapoznał uczestników z najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed podejściem LEADER: współpraca z grupą tematyczną w zakresie monitorowania krajowych aktów prawnych w kontekście rozszerzenia podejścia LEADER na politykę spójności, poprawienie relacji samorządów wojewódzkich z LGD oraz realizacja wskaźników zapisanych w PROW. Wiceminister Ryszard Zarudzki wskazał na znaczenie podejścia LEADER w rozwoju obszarów wiejskich, które w dużym stopniu przyczyniło się do budowania kapitału społecznego, zachęcając jednocześnie do kontynuowania partnerskich relacji i aktywnego działania zgodnie z zasadami podejścia oddolnego. W podsumowaniu wystąpienia zaapelował do reprezentantów o wypowiadanie się na różne tematy i przedstawianie swoich inicjatyw i spostrzeżeń, które będą brane pod uwagę przy dalszym usprawnianiu LEADERa.
Podczas posiedzenia podjęto uchwałę dotyczącą przyjęcia regulaminu grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER.
Ponadto członkowie grupy zapoznali się z projektami operacji dla działania „Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania, w tym zapewnienie pomocy technicznej w zakresie współpracy międzyterytorialnej i transnarodowej” w ramach planu operacyjnego KSOW na lata 2016-2017. Wnioskodawcy przedstawili swoje propozycje operacji.