Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zintegrowane Przedsięwzięcia Hotelarskie (ZPH) – szansa rozwoju terenów wiejskich

01.07.2015

To temat szkoleń, zorganizowanych w ramach projektu, którego motywem przewodnim było wykorzystanie energetyki odnawialnej w obiektach hotelarskich na terenach wiejskich oraz sama idea ZPH.  Projekt adresowany był do: przedstawicieli JST, LGD, osób zajmujących się turystyką i hotelarstwem, w tym potencjalnych inwestorów, lokalnej społeczności.

Uczestnikom szkoleń przedstawiono koncepcja ZPH, zasady tworzenia modelu optymalnego programu funkcjonalno-użytkowego ZPH, ale przede wszystkim pokazane zostały dobre praktyki z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii w hotelarstwie na terenie Austrii, Niemiec i Polski i ich oddziaływanie na lokalne środowisko.

Zaprezentowane zostało również to, w jaki sposób ZPH, korzystające z energii odnawialnej, może wpływać na lepsze wykorzystanie potencjału turystycznego danego regionu i pobudzać rozwój obszarów wiejskich oraz ukazano energetykę odnawialną jako element strategii rozwoju gminy. Uczestnicy szkoleń poznali także możliwości finansowana projektów hotelarskich ze środków unijnych w ramach perspektywy 2014-2020.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Polską Izbę Hotelarstwa i Instytut BGN Sollers w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015.

W ramach projektu powstało również opracowanie „Zintegrowane Przedsięwzięcia Hotelarskie (ZPH) – szansa rozwoju terenów wiejskich. Analiza dobrych praktyk oraz opis zintegrowanych przedsięwzięć hotelarskich”

Opracowanie powstało na podstawie analiz prowadzonych przez zespół polskich ekspertów, który przygotowując się do identyfikacji dobrych praktyk, przeprowadził rozpoznanie potencjalnych lokalizacji, w których były możliwe do zidentyfikowania dobre praktyki w zakresie wykorzystania OZE w Zintegrowanych Przedsięwzięciach Hotelarskich. Na tej podstawie została zaplanowana trasa przejazdu w ramach której odwiedzono łącznie 6 miejsc w Niemczech i Austrii oraz przeprowadzono wywiady z właścicielami lub menadżerami poszczególnych obiektów.

 


Biogazownia Zaścianki - szafy sterownicze urządzeń

Biogazownia Zaścianki

 

Biogazownia Zaścianki - zbiornik fermentacji wstępnej 300m3

Eko sklep – Biomarkt w hotelu Alter Wirt, Niemcy 

Domki hotelowe w winnicy Wachter Wiesler’s Ratschen, Austria   

Hotel AlterWirt, Niemcy

Hotel Kinderhotel Appelhoff, Austria 

HotelTannerhof, Niemcy – widok z zewnątrz

 

Instalacje OZE w Güssing, Austria

Kadzie browaru Kemmet, Austria

Mini zoo, Hotel Kinderhotel Appelhoff, Austria

Pompa ciepła w Pensjonacie nad Jeziorem, Myslibórz

Taras widokowy Hotelu Tannerhof, Niemcy – widok z zewnątrz

Tereny rekreacyjne Hotelu Kinderhotel Appelhoff, Austria<//span>

Wsyp do pieca na biomasęw Hotelu Tannerhof, Niemcy<//span>


           


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009