Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Młodzież szkół rolniczych ambasadorem przedsiębiorczości

01.07.2015

 „Młodzież szkół rolniczych ambasadorem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” to tytuł pięciu trzydniowych szkoleń, które odbyły się w dniach 15.05 do 29.05.2015r. w Krakowie w ramach projektu opracowanego przez Związek Młodzieży Wiejskiej. W cyklu szkoleń wzięło udział ponad 200 osób - uczniowie wraz z nauczycielami szkół rolniczych z ośmiu województw Polski.

Pierwszego dnia szkolenia tematyka obejmowała zajęcia warsztatowe z komunikacji interpersonalnej, mowy ciała, zasad autoprezentacji, sztuki publicznych wystąpień oraz kreatywności, jako elementu sukcesu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Dodatkowo młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących form prawnych zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawowych pojęć ekonomicznych.

Drugiego dnia poza kontynuacją wykładów z zakresu ekonomii społecznej i zasad prowadzenia działalności gospodarczej, zorganizowane zostały szkolenia terenowe, podczas których młodzież wraz z opiekunami poznała możliwości finansowania działalności przedsiębiorstw ze źródeł krajowych i Unii Europejskiej. Jako przykłady innowacyjnych działań z zakresu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, uczestnicy odwiedzili nowoczesne gospodarstwo rolne i niepubliczne przedszkole, których właściciele opowiedzieli w oparciu o własne doświadczenia, w jaki sposób pozyskać środki na swoją działalność.

W trzecim dniu szkolenia młodzież miała okazję dowiedzieć się jak od strony formalno-prawnej pozyskać finansowanie na działalność przedsiębiorstwa ze źródeł krajowych i Unii Europejskiej oraz jak przeprowadzić profesjonalnie analizę SWOT/TOWS tak, aby podejmowane decyzje były konstruktywne i nie przynosiły strat młodemu przedsiębiorcy.

Pomimo intensywności zajęć, uczestnicy szkolenia nie odmówili sobie przyjemności zwiedzania Krakowa. Dogodne położenie obiektu szkoleniowego zlokalizowanego na terenie Kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej umożliwiło spacery po Starym Mieście, Wawelu, a także po urokliwym Kazimierzu.

Podczas szkoleń uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z przedsiębiorczości i psychologii. Zajęcie teoretyczne, jak i praktyczne odbiegały formą od schematycznych podręczników szkolnych i w niekonwencjonalny sposób docierały do młodych umysłów.

Projekt został zrealizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015

Pobierz prezentacje:

GALERIA

Autorzy: Ben Sassi (Dyrektor wykonawczy projektu)/ FAPA

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009