Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rozwój przestrzenny,miejscowości w warunkach depopulacji

30.06.2015

„Rozwój przestrzenny miejscowości w warunkach depopulacji ze szczególnym uwzględnieniem mieszkalnictwa na rzecz seniorów – doświadczenia niemieckie” – to nazwa wyjazdu studyjnego, w którym w dniach 27-31.05.2015r.wzięły udział 23 osoby.

Pierwszego dnia wyjazdu uczestnicy wyjazdu studyjnego dotarli do Hoyerswerdy, gdzie mogli zobaczyć Dom wielopokoleniowy Südtreff, prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Sąsiedzkiej Grüner Hain, a także zwiedzić siedzibę Stowarzyszenia Pomocy Sąsiedzkiej Grüner Hain oraz spotkać się z członkami zarządu i osobami odpowiedzialnymi za działalność stowarzyszenia.

Uczestnicy spotkali się również z przedstawicielami Spółdzielni mieszkaniowej Hoyerswerda mbH - Lausitztower, mieli możliwość zapoznać się z działaniami spółdzielni, wymienić doświadczenia. Podczas zwiedzania miasta Hoyerswerd  zapoznali się z przyczynami i skutkami zmian demograficznych oraz działaniami podjętymi w celu ich ograniczenia.

Następnie grupa udała się do Drezna, gdzie uczestnicy wyjazdu zostali powitani przez przedstawicieli Saksońskiego Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa – SMUL w Dreźnie oraz wysłuchali kilku wykładów wprowadzających do tematu wyjazdu:

  • Dopasowywanie do dynamiki zachodzących przemian demograficznych w Saksonii za pomocą programu LEADER
  • Uwzględnianie dynamiki przemian demograficznych w procesie kształtowania i planowania przestrzennego oraz w systemie wsparcia finansowego budownictwa mieszkalnego,
  • Rezultaty Programu Operacyjnego Demografia – projekty na rzecz seniorów

Podczas drugiego dnia wyjazdu studyjnego grupa wzięła udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiono tworzenie centrum miejscowości dostosowanego do przemian demograficznych – zaprezentowane zostały projekty z zakresu pobudzania rozwoju centrów miejscowości w Powiecie Altzella oraz cele i założenia działań dostosowawczych do zmieniającej się struktury demograficznej wspólnoty lokalnej.

Następnie uczestnicy udali się do miejscowości Zschorlau, gdzie mogli się zapoznać z funkcjonowaniem Schroniska HERR-BERGE – Centrum Seniorów, Rodzin i Niepełnosprawnych Zachodniej Saksonii (organizacja Kościoła Ewangelickiego) oraz spotkać się z przedstawicielami zarządu placówki.

Kolejnego dnia grupa pojechała do gminy Großlangheim w powiecie Kitzingen, gdzie wzięła udział w spotkaniach, podczas których zaprezentowano przykłady projektów z zakresu odnowy wsi w Großlangheim / Wspólnota Robocza Wiejskie Skarby (Powiat Kitzingen). Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli również możliwość spotkać się z przedstawicielami władz samorządu i przedstawicielami stowarzyszeń działających na terenie powiatu. Następnie grupa udała się do Hofheim, gdzie zostali powitani przez Starostę Wilhelma Schneidera i Burmistrza Herrmanna Niedieka, Markt Burgpreppach, zaś Pan Tobias Alt przedstawił Związek Gmin Kraj Hofheim. Grupie przedstawione zostały działania związane z dostosowywaniem mieszkań do potrzeb osób starszych w gminie Aidhausen przez Pana Christiana Wittmanna, a także zaprezentowana została działaność sklepu i warsztatów międzypokoleniowych w gminie Aidhausen przez Panią Juliane Heusinger.

 

Podczas czwartego dnia wyjazdu studyjnego 4 dzień 30.05.2015 uczestnicy  wizytowali „SmartHouse“ – SOPHIA, spotkali się z przedstawicielem firmy i reprezentantem Ministerstwa Bawarii do polityki społecznej i pracy, zaś po południu oglądali Villa Kunigunde – projekt domu wielopokoleniowego oraz zwiedzali starówkę Bamberga.

Almatur-Opole Sp. z o.o./FAPA

                 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009