Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Olimpiada Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

01.07.2015

Podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GREEN POWER w Poznaniu w dniach 27-28 maja 2015 r. odbył się II Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii połączony z konferencją pt. „Rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich”, organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Planu Działania na lata 2014-2015 Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

Olimpiada adresowana była do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz młodych rolników w wieku do 35 lat. To ogólnopolskie wydarzenie, w którym łącznie wzięło udział ponad 100 osób, miało na celu upowszechnienie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.

Olimpiada przebiegała trójetapowo. Szkoły po przesłaniu swojego zgłoszenia przeprowadzały wewnętrzne eliminacje, z których najlepsza piątka uczestników kwalifikowała się do Finału Wojewódzkiego. Do Finału Krajowego przechodziło po 5 laureatów Finałów Wojewódzkich. Finał Krajowy Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii składał się z dwóch etapów. Jako pierwszy był test pisemny dla wszystkich uczestników, składający się z 50 pytań, w tym 40 jednokrotnego wyboru i 10 wielokrotnego wyboru punktowanych w skali 0 lub 1 (dla pytań jednokrotnego wyboru) bądź 0 lub 2 (dla pytań wielokrotnego wyboru). Łącznie za test można było uzyskać 60 punktów. Do drugiego etapu przeszło 10 uczestników, którzy uzyskali największą ilość punktów za test. Ten etap – ścisły finał – składał się z ustnych odpowiedzi uczestnika na 3 wylosowane przez siebie pytania.

Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

Po tych zmaganiach, jury wyłoniło trzech laureatów:

  • miejsce I – Szymon Ratajczyk (woj. lubuskie),
  • miejsce II Sebastian Wojciuk (woj. podlaskie),
  •  miejsce III – Łukasz Pietras (woj. śląskie),

którzy w nagrodę otrzymali indeksy na dowolny kierunek do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.           

Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii 
Ponadto laureaci otrzymali również nagrody w postaci pompy ciepła (I nagroda) ufundowanej przez firmę Gorenje, zestawu fotowaltaicznego (II nagroda) ufundowanego przez firmę PV LAB, laptopa (III nagroda) ufundowanego przez firmę Viessmann, laptopa (IV nagroda) ufundowanego przez firmę Woodwaste oraz zestawu edukacyjnego „Energia Wiatru” (V nagroda) od firmy MGS NAUKA. Natomiast cała dziesiątka finalistów już niebawem wyjedzie do Brukseli. Jest to wyjazd ufundowany przez Posła Jarosława Kalinowskiego.

Patronat naukowy nad przedsięwzięciem objął Zakład Paliw i Energii Odnawialnej w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji, patronat honorowy objął Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, natomiast patronat medialny objęła Telewizja TVP oraz „Zielony Sztandar”.

Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

Nad przygotowaniem oraz przebiegiem Finału Olimpiady przez cały czas czuwał Komitet Główny Olimpiady działający przy Zarządzie Krajowym ZMW, na czele którego stał  przewodniczący Marcin Adamczyk.

Autorzy: Związek Młodzieży Wiejskiej/ FAPA

Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii Finał Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009