Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Między Wschodem a Zachodem

25.06.2015

„Między Wschodem a Zachodem” – to tytuł projektu, w ramach którego zorganizowano wyjazdy studyjne, mające na celu podniesienie kompetencji w zakresie kompleksowego rozwoju infrastruktury turystycznej i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych.

W wyjeździe w dniach 5-7 maja 2015r, na Pojezierze Suwalskie uczestniczyli przedsiębiorcy, doradcy rolniczy oraz członkowie Lokalnych Grup Działania przede wszystkim z zachodniej Polski. Mieli oni możliwość wizyty w wyróżniające się przedsięwzięcia turystyczne i edukacji na Podlasiu.

W trakcie wyjazdu studyjnego odwiedzono pięć inicjatyw:

  • Pacowa Chata - www.pacowa-chata.pl
  • Ośrodek Wypoczynkowy „Sowa” w Lipniaku - www.sowa.suwalszczyzna.com.pl
  • Stowarzyszenie Macierzanka - serywizajny.org.pl
  • Baśniowy Szlak Suwalszczyzny -  basniowyszlak.pl
  • Zakład Aktywizacji Zawodowej Sowa.

Uczestnicy wyjazdu oprócz wiedzy teoretycznej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z zakresu metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą, które zostały przeprowadzone w gospodarstwach edukacyjnych Pacowa Chata oraz w  „Ośrodku Maniówka” na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny w Nowej Wsi. W drugim dniu wyjazdu w Stowarzyszeniu Macierzanka odbyły się warsztaty z zakresu przetwórstwa produktów rolnych. Można było tam poznać tajnikami przetwórstwa mleka oraz technikami wyrobu sera.

Trzeciego dnia szkolenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z pracą z osobami niepełnosprawnymi, metodami aktywizacji zawodowej oraz wziąć udział w warsztatach rękodzieła z zakresu plecionkarstwa, wyrobu biżuterii i czerpania papieru.

Uczestnicy drugiego wyjazdu do woj. dolnośląskiego mogli poznać możliwości turystyczne województwa dolnośląskiego oraz poznać sposoby ich wykorzystania dla rozwoju przedsiębiorczości i turystyki.

Grupa uczestników wyjazdu studyjnego odwiedziła m.in. wytwórnię ceramiki Millena w Pyrzycach, gdzie poznała historię wyrobu ceramiki „Bolesławickiej”, metody wyrobu produktów z gliny oraz miała okazję uczestniczyć w warsztatach zdobienia naczyń. Drugim punktem wyjazdu związanym z tradycjami regionu był skansen Górniczo - Hutniczy w Leszczynie, w którym uczestnicy dowiedzieli się o tradycjach wydobycia złota i innych kruszców oraz technice wytopu żelaza.

Podczas wyjazdu nie zabrakło także elementów związanych z agroturystyką i przetwórstwem produktów ekologicznych wytwarzanych w gospodarstwie oraz sprzedażą bezpośrednią. Uczestnicy mogli się o tym przekonać wizytując gospodarstwo Wagnerówna, w którym poznali zasady obowiązujące w gospodarstwach ekologicznych oraz koncepcję sprzedaży bezpośredniej w dolnośląskim Stowarzyszeniu ekopaczka.pl

Trzeciego dnia uczestnicy szkolenia poznali koncepcję budowy bazy turystycznej w rejonach Gór Sowich, tworzenie kompleksowej oferty turystycznej oraz zasady współpracy z organizacjami turystycznymi.

Podczas wyjazdu nie zabrakło też zagadnień dotyczących aktywizacji osób niepełnosprawnych. Podczas wizyty w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Świerzawie, można było poznać metody rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz dowiedzieć się o sposobach aktywizacji zawodowej. Jednocześnie uczestnicy mogli zweryfikować stereotypy dotyczące jakości produktów wytwarzanych, przez osoby niepełnosprawne, które jak się okazało, nie ustępują niczym produktom wytwarzanym przez duże przedsiębiorstwa. 

 

Dzięki międzyregionalnej wymianie uczestnicy wyjazdów studyjnych mieli możliwość porównania potencjału regionalnego, wymiany doświadczeń oraz zweryfikowania stereotypów panujących o danym rejonie kraju.

Wyjazdy studyjne „Między Wschodem a Zachodem” zorganizowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015.

Pobierz prezentację:

Fundusze na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich - Łukasz Laskowski

Autorzy: CDR w Brwinowie/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009