Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konkurencyjni przez efektywne gospodarowanie

03.03.2015

W jaki sposób gospodarstwo może stać się konkurencyjne oraz utrzymywać i zwiększać swoją konkurencyjność w dłuższej perspektywie czasowej? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań szukano podczas konferencji pod tytułem „Konkurencyjni przez efektywne gospodarowanie” w dniach 25-26 II 2015 roku w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku. Uczestniczyło w niej ponad 200 rolników, doradców, naukowców, przedstawicieli firm zaopatrujących rolników w środki produkcji. Była to XI konferencja z cyklu „Dni Przedsiębiorcy Rolnego”, której uczestnicy od 2005 roku spotykają się aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym. Wspieranie konkurencyjności gospodarstw  wpisuje się w główne cele Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorem konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Dni Przedsiębiorcy Rolnego

Konferencja zainaugurowana została wykładem dr Pawła Boczara pt. „Konkurencyjność w produkcji pszenicy, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych na świecie” (treść wykładu do pobrania w materiałach konferencyjnych). W trakcie wykładu przedstawione zostały koszty produkcji wymienionych upraw w reprezentatywnych gospodarstwach Polski, Niemiec, Francji, Ukrainy, Australii, USA i Kanady, a dla buraków cukrowych bez USA, Australii i Kanady. Ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne i glebowe oraz zróżnicowany poziom intensywności produkcji gospodarstwa w wymienionych krajach stosowały różny poziom nakładów i uzyskiwały różne plony. W przeliczeniu na 1ha uprawy koszty produkcji gospodarstw w Polsce były niższe w porównaniu z innymi krajami UE, lecz wyższe aniżeli w Australii, USA, Kanadzie czy Ukrainie. Udział kosztów bezpośrednich kształtował się na podobnym poziomie w większości krajów. Należy podkreślić również, że prezentowane polskie gospodarstwa na tle innych analizowanych gospodarstw były w stanie osiągnąć najwyższe wyniki finansowe przy uprawie pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Natomiast przy produkcji buraka cukrowego zajęły trzecie miejsce. Warto zauważyć, że dobrym prognostykiem, który dotyczy konkurencyjności polskich gospodarstw, jest to, że na tle analizowanych gospodarstw z UE polskie gospodarstwa miały najniższe koszty produkcji przypadające na jedną tonę produktu.

Po wykładzie plenarnym uczestnicy spotkali się w 3 grupach tematycznych:

  • gospodarstwa z produkcją roślinną jako dominującym źródłem dochodów,
  • gospodarstwa z produkcją mleka jako dominującym kierunkiem produkcji,
  • gospodarstwa z produkcją trzody jako dominującym kierunkiem produkcji.

Dyskusja w grupach tematycznych poprzedzona była prezentacjami gospodarstw. W każdej grupie prezentowane były cztery gospodarstwa - trzech uczestniczących w konferencji rolników z Polski i jedno z Niemiec. Rolnicy (właściciele gospodarstw) prezentowali organizację swoich gospodarstw, kierunki i intensywność produkcji, stosowane technologie i osiągane wyniki oraz zmiany planowane w gospodarstwie, w celu zwiększenia konkurencyjności.

Krótka charakterystyka gospodarstw z produkcją roślinną jako dominującym kierunkiem produkcji:

 Kliknij, zeby powiększyć

Dążąc do zmniejszenia kosztów produkcji właściciele gospodarstw stosowali technologie produkcji ograniczające nakłady pracy i paliwa, z wykorzystaniem ciągników o dużej mocy i maszyn do uproszczonej uprawy. Uproszczenia polegały na:

  • orce raz na 4-5 lat i stosowaniu bezorkowej uprawy przez 3-4 kolejne lata,
  • uprawie pasowej kukurydzy, rzepaku, buraków cukrowych z równoczesnym nawożeniem przy zastosowaniu odpowiednich agregatów uprawowo-siewnych,
  • rzutowym siewie pszenicy po zbiorze kukurydzy i następnie przykryciu nasion specjalnym agregatem,
  • nawożenia regulowanego w zależności od zmiennej zasobności gleb na polu,
  • korzystaniu ze zdjęć satelitarnych do planowania pogłównego nawożenia azotowego,
  • wykorzystaniu zdjęć satelitarnych do planowania terminu zbioru zbóż.

Nakłady pracy na uprawę i zbiór 1 ha kukurydzy na ziarno w jednym z prezentowanych gospodarstw, które stosuje uprawę pasową w produkcji kukurydzy wynosiły około 2 roboczogodziny a zużycie paliwa poniżej 20 l na hektar, przy uzyskiwanych plonach jak w tabeli powyżej. Gospodarstwa te znacząco obniżyły koszty produkcji, uzyskując tym samym dużo większe dochody pozwalające na realne planowanie dalszego rozwoju.

Krótka charakterystyka gospodarstw z produkcją mleka jako dominującym kierunkiem produkcji:

Kliknij, zeby powiększyć

Nadwyżka ceny sprzedaży nad kosztami produkcji wynosiła w gospodarstwach polskich od 0,09 do 0,2 zł/l a w gospodarstwie niemieckim 0,02 Euro na 1l. Gospodarstwa posiadały nowoczesne rozwiązania w zakresie warunków utrzymania i żywienia krów. Dój w systemie karuzelowym, przez roboty udojowe lub w hali udojowej.

Dyskusja nad dalszą poprawą konkurencyjności toczyła się wokół następujących zagadnień:

  • jakości pasz przygotowywanych w gospodarstwie ich oceny,
  • analizy pasz, bilansowanie żywienia i lepszego wykorzystania paszy,
  • poszukiwania korzystniejszych warunków sprzedaży przez zmianę podmiotu skupowego,
  • zwiekszania skali produkcji mleka  przez większą wydajność i/lub powiększenie stada krów,
  • precyzyjnego zarządzania stadem (analiza żywienia, analiza mleczności i składu mleka, zapobiegania chorobom żywieniowym,
  • ograniczeń środowiskowych (zagospodarowanie obornika a zwłaszcza gnojowicy w sposób zgodny z warunkami środowiskowymi),
  • specjalizacji produkcji – skupienie się na produkcji mleka, zlecanie prac polowych w systemie usługowym, odchów jałówek cielnych poza gospodarstwem – gospodarstwo nr 4 (rolnik z Niemiec),
  • wysokich kosztów inwestycji w produkcji mleka,
  • możliwości sprzedaży bezpośredniej mleka.

Krótka charakterystyka gospodarstw z produkcją trzody jako dominującym kierunkiem produkcji:

W prezentowanych gospodarstwach liczba macior wynosiła od 40 do 850 sztuk. Największe gospodarstwo sprzedawało około 16000 warchlaków i 8000 - 9000 tuczników rocznie. Mniejsze gospodarstwa prowadziły chów w cyklu zamkniętym. W jednym z gospodarstw trzoda żywiona była w systemie „na mokro” z wykorzystaniem tańszych pasz odpadowych. Koszty produkcji w tym gospodarstwie były niższe aniżeli w pozostałych, dzięki - między innymi - mniejszym stratom pasz i lepszym ich wykorzystaniu.

Jako najważniejsze czynniki decydujące o konkurencyjności produkcji uczestnicy uznali:

  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań kojców porodowych,
  • jakość budynków inwentarskich i ich dobre dostosowanie do zapewnienia warunków zdrowotnych dla zwierząt gdyż upadki zwierząt i koszty opieki weterynaryjnej mają wpływ na koszty produkcji i w efekcie konkurencyjność,
  • dobrze zbilansowane żywienie,
  • potencjał genetyczny zwierząt,
  • skalę produkcji,
  • możliwość sprostowania oczekiwaniom odbiorcy – dysponując dużą ilością tuczników, czy warchlaków łatwiej wynegocjować korzystniejszą cenę sprzedaży i korzystniejszą cenę zakupu środków do produkcji.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się podsumowaniem dyskusji w zespołach tematycznych, zaś drugi dzień konferencji poświęcony był możliwościom wspierania konkurencyjności gospodarstw z wykorzystaniem działań PROW 2014-2020. Dyskusja plenarna poprzedzona była :

  • prezentacją działań inwestycyjnych PROW 2014-2020,
  • obowiązkom gospodarstw wynikających z „zazielenienia”
  • możliwościami  ograniczenia ryzyka produkcyjnego i dochodowego w gospodarstwie,
  •  rachunkowością rolniczą  jako warunkiem korzystania ze wsparcia inwestycyjnego gospodarstw w PROW 2014-2020 oraz Funduszu Stabilizacji Dochodów jako instrumentu ograniczającego ryzyko dochodowe w rolnictwie (treść referatów znajduje się w materiałach konferencyjnych).

Podsumowaniem konferencji była dyskusja plenarna nt. „Możliwości wykorzystania nowego PROW dla zwiększenia konkurencyjności gospodarstwa”

Pojęcie „bycia konkurencyjnym” było różnie określane przez uczestników dyskusji m.in. jako: być lepszym, osiągać największą różnicę pomiędzy poniesionym kosztem wytwarzania i kosztem sprzedaży a uzyskiwaną ceną, czy też mieć najniższe koszty produkcji, lecz nie jednorazowo, ale dążyć do utrzymania konkurencyjności w dłuższym okresie czasu. Bycie konkurencyjnym to także zaliczanie się do grupy 25% najlepszych gospodarstw o niskich kosztach produkcji. W Niemczech rolnicy mogą otrzymać informacje o kształtowaniu się kosztów produkcji w różnych typach gospodarstw o różnych kierunkach produkcji i wielkości (benchmarking). Informacje zbierane są na zasadzie dobrowolności przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) i w każdym roku coraz więcej rolników takie informacje dostarcza. Narzędzie bardzo przydatne w zarządzaniu gospodarstwem w Polsce rzadko stosowane w rolnictwie. Być konkurencyjny znaczy również mieć najlepszą ofertę na potrzeby zgłaszane przez odbiorców. Często oznacza to nie tylko najniższą cenę ale także wielkość oferty, czas i miejsce dostawy, jakość oferowanych produktów, systematyczną dostawę produktów  o jednolitej wysokiej jakości w dłuższym okresie czasu. Przy takim rozumieniu konkurencyjności uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na potrzebę organizowania się rolników w celu sprostania potrzebom odbiorców.

Na pytanie jakie działania powinni podejmować rolnicy dla polepszenia konkurencyjności dyskusja skupiła się na następujących zagadnieniach:

Bezpośrednie koszty produkcji w części dotyczącej środków produkcji z zakupu stają się coraz bardziej porównywalne (nawozy, środki ochrony roślin. pasze z zakupu). Możliwości poprawy konkurencyjności należy zatem poszukiwać w produkcji pasz własnych w gospodarstwie, poprawie efektywności nakładów, obniżeniu cen środków produkcji poprzez wspólne zakupy, wyższe ceny w wyniku wspólnej sprzedaży a więc organizowanie się rolników w grupy. Poprawę efektywności nakładów uzyskać można w większych gospodarstwach poprzez rolnictwo precyzyjne (mapowanie pół, analizę zasobności gleb, uproszczone technologie produkcji, prowadzenie maszyn z wykorzystaniem GPS). W mniejszych gospodarstwach usługi o najwyższym standardzie z zakresu rolnictwa precyzyjnego i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w uprawie gleb poprzez wynajem usług maszynami, których zakup w mniejszych gospodarstwach jest nieekonomiczny. W przyszłości należy oczekiwać takich możliwości usługowych jak wynajem długoterminowy czy leasing dla zorganizowanych grup producentów.

Dni Przedsiębiorcy Rolnego

Podczas dyskusji dokonano również oceny PROW 2014-2020 pod kątem wspierania konkurencyjności.

Wspólna Polityka Rolna w Polsce spowodowała przyspieszenie rozwoju rolnictwa. Jej zaletą jest również przyspieszenie wymiany pokoleniowej w rolnictwie i zmiany strukturalne – ograniczenie liczby gospodarstw i zwiększenie powierzchni gospodarstw. W opinii właścicieli dużych gospodarstw Wspólna Polityka Rolna po 2003 roku nie sprzyjała rozwojowi konkurencyjności gospodarstw, za sprawą kwotowania produkcji i ograniczeń środowiskowych. Najwięksi producenci trzody i producenci mleka po zniesieniu kwot mlecznych rozważają alternatywę rezygnacji z dopłat obszarowych na rzecz zwiększenia skali i intensywności produkcji. Skomplikowane procedury, ograniczenia i konieczność przestrzegania wymogów odciągają rolników od pracy w gospodarstwie. To rodzi pytanie – czy dalej korzystać z dopłat spełniając wszystkie uciążliwe dla gospodarstw warunki czy zrezygnować z dopłat i nie spełniać warunków? Zauważono również, że dopłaty trafiają często do właścicieli ziemi a nie do użytkowników – stąd tak duży udział kosztów wynajmu ziemi u wielu rolników, korzystających z dzierżawy gruntów. Nowy PROW nie przewiduje także wspierania gospodarstw o wielkości ekonomicznej powyżej 150 000 Euro SO.

W trudniejszym dla rolnictwa okresie ostatniego roku jest dobra okazja a zarazem konieczność do większego zainteresowania się rolników kosztami produkcji i poszukiwaniem nowych warunków sprzedaży produktów i zakupu środków do produkcji. Przed gospodarstwami, zwłaszcza gospodarstwami z dominującymi dochodami z produkcji zwierzęcej stoi konieczność lepszego zorganizowania się i wypracowania korzystniejszych warunków współpracy z przemysłem przetwórczym.

Pobierz publikację

Autorzy: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie / FAPA

Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego   Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego  Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego Dni Przedsiębiorcy Rolnego


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009