Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

II Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

28.11.2014

Zagroda edukacyjna to ciekawa propozycja poznania i doświadczenia pracy rolnika w bezpośrednim kontakcie z codziennym rytmem gospodarstwa, z całym bogactwem i różnorodnością wsi.

Idea zagrody edukacyjnej to przedsięwzięcia realizowane na terenach wiejskich przez samych mieszkańców wsi, którzy najpierw uczestniczą w cyklach warsztatów i szkoleń, by potem zaproponować odwiedzającym zindywidualizowane programy edukacyjne, wynikające z profilu gospodarstwa oraz pasji gospodarzy.  W ich programach, obok tematyki ściśle związanej z doskonaleniem produkcji roślinnej i hodowli, znajdują się także zagadnienia kształtowania świadomości ekologicznej i konsumenckiej, edukacji w dziedzinie dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej - tak ważnych w kształtowaniu turystycznego wizerunku polskiej wsi.

Już po raz drugi odbył się Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych. W dniach 17 – 19 listopada 2014 r. 180 osób działających na rzecz rozwoju sieci zagród edukacyjnych, w szczególności członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz doradcy rolniczy koordynujący funkcjonowanie zagród edukacyjnych z całej Polski spotkało się w Krakowie by m.in. wymienić doświadczenia i specjalistyczną wiedzę.

Konferencja została zrealizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w Starej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca 12 w Krakowie i  finansowana była ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015. Udział w konferencji był bezpłatny.

Celem konferencji była integracja i wymiana doświadczeń środowiska działającego na rzecz rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych oraz upowszechnienie wiedzy specjalistycznej mającej znaczenie dla rozwoju gospodarstw edukacyjnych w Polsce, a co za tym idzie wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Konferencja stanowiła część szerszego programu edukacyjnego przyjętego przez CDR Oddział w Krakowie, zmierzającego do rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce.

Program konferencji obejmował m.in. zagadnienia funkcjonowania gospodarstw edukacyjnych w wielofunkcyjnym rolnictwie oraz informacje z zakresu działalności Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych; zagadnienia programowania zajęć w oparciu o potencjał gospodarstwa rolnego, prawne uwarunkowania prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwach rolnych oraz warsztaty pokazujące metody dydaktyczne – ćwiczenia objaśniające prawa natury do zastosowania w pracy edukacyjnej w zagrodach edukacyjnych, a także zajęcia z zakresu budowania i integracji zespołu.

                      FAPA / Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie

GALERIA ZDJĘĆ

Dokumenty do pobrania:

Materiały informacyjne - pobierz

E. Klimowska - Bobula Programowanie zajęć edukacyjnych w oparciu o potencjał gospodarstwa rolnego - pobierz

J. Sajdera Edukacja w zagrodach edukacyjnych w kontekście dokumentów programowych - pobierz

P. Nowak Miejsce gospodarstw edukacyjnych w wielofunkcyjnym rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich - pobierz


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009