Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Odpoczywaj na wsi naturalnie!

22.10.2014

„Odpoczywaj na wsi” - to hasło, którym zapraszamy do odwiedzenia stoiska zrealizowanego w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.

Stoisko

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich podejmuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie wspólnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Służy również temu projekt finansowany  w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 pt.: „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, w ramach którego, podczas imprez plenerowych i targów, promowana jest wiejska baza noclegowa i oferty związane z pobytem na wsi grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Stoiska obsługiwane są przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne” we współpracy z partnerami z poszczególnych regionów kraju.

Stoisko

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie” -podczas VII Targów Naturalnej Żywności NATURA FOOD w dniach 3 - 5 października 2014r w Łodzi.

Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014 to jedno z najważniejszych wydarzeń branży Ekożywności w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza zgromadziła przedstawicieli wszystkich firm, mających na celu promocję zdrowego stylu życia, poprzez upowszechnianie biożywności oraz żywności naturalnej i tradycyjnej od producentów i gospodarstw ekologicznych po sklepy, hurtownie oraz przedstawicieli najważniejszych organizacji branżowych. Targom towarzyszyły III Targi Ekologicznego Stylu Życia beEco – wydarzenie skierowane do producentów ekologicznych środków czystości - mycia, prania i sprzątania po producentów kosmetyków naturalnych, ubrań dla dzieci, ekologicznych przedmiotów codziennego użytku, np. łubianek, ekozabawek. Patronat honorowy nad VII Targami Naturalnej Żywności NATURA FOOD 2014 objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stoisko

Targom towarzyszyło szereg spotkań i konferencji przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów, w tym: Akademia Biokuriera, seminaria w ramach BIObiznes Forum. Po raz pierwszy odbyło się I Forum EKObranży, poświęcone zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie ekożywności. Dla odwiedzających zorganizowano wiele atrakcji m.in.  w Strefie FOOD TRACK cullinary show, przeprowadzony został konkurs dla blogerów na najsmaczniejszy i najzdrowszy zestaw śniadaniowy dla uczniów, a dla dzieci w strefie EKO dziecka przygotowano ciekawe zabawy które zgodnie z zasadą uczyć bawiąc zainspirują maluchy do ekologicznych gier i zabaw.

Stoisko

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”, można było uzyskać wiele cennych informacji oraz materiałów promocyjnych związanych z turystyką wiejską oraz ofertę agroturystyczną, charakteryzującą się wysoką jakością usług, w tym kwatery skategoryzowane wg systemu Wiejskiej Bazy Noclegowej oraz oferty zagród edukacyjnych, jak również Hitów Turystyki Wiejskiej. Hity Turystyki Wiejskiej, są to produkty turystyczne, które charakteryzują się wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną. Projekt obejmuje obszar całej Polski, natomiast jego rezultaty promowane są przede wszystkim na arenie międzynarodowej.

Także kwatery agroturystyczne w Polsce mają dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz ciekawe dodatkowe atrakcje.  Niestety promocja danych gospodarstw jest nadal niewystarczająca i wielu turystów nie zna wielu różnorodnych i ciekawych ofert gospodarstw agroturystycznych. Dlatego przygotowano publikację pt. „Odpoczywaj na wsi, naturalnie”, która prezentuje wyselekcjonowana ofertę – „W rodzinnym gronie”, „Grzybobranie”, „W siodle”, „Ryby” oraz „Wypoczynek u Rolnika”, gdzie zaprezentowanych jest 40 kwater z Polski, które spełniają szereg wymagań.

Stoisko

Na stoisku zaprezentowane zostały dwie zagrody edukacyjne. W ramach prezentacji zagroda edukacyjnej „Plantacja wikliny”  Pani Teresa Maciejak, która od ponad stu lat kontynuuje rodzinną tradycję wikliniarską, poprowadziła warsztaty wyplatania z wikliny, opowiadając przy tym o hodowli oraz obróbce wikliny, prowadzonych warsztatach dla dzieci w swoim gospodarstwie oraz istocie zagród edukacyjnych.

Stoisko

W ramach warsztatów dzieci oraz dorośli mogli własnoręcznie stworzyć bransoletki, koszyczki oraz kwiaty.

Stoisko

Swoistą atrakcją były również warsztaty z bednarstwa prowadzone przez Pana Marcina Szczepanika. Bednarstwo jest rzemiosłem, które niemal wymarło pod koniec XIX wieku, a Zagroda Bednarza to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na żywo można zobaczyć bednarza przy pracy. Na terenie zagrody znajduje się warsztat, w którym produkowane są naczynia klepkowe (beczki, wiadra).

Stoisko

Pan Marcin, który również kontynuuje tradycje rodzinną, prowadził pokazy składania beczek z klepek. Uczestnicy krok po kroku z dużą precyzją tworzyli beczułkę. Bednarz opowiadał o zapomnianym rzemiośle, prezentował ponad 500 - letnie narzędzia niezbędne do pracy. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobne upominki.

Stoisko

Stoisko

Słowa kluczowe : turystyka wiejskaagroturystyka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009