- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Atrakcyjne formy wypoczynku – oczywiście na wsi!
Polską wieś cechuje nie tylko bogactwo natury, obszary o wysokich walorach przyrodniczych, a także nieoceniona i zróżnicowana kultura ludowa. W wielu szczególnie atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo regionach Polski powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne, z bogatą i atrakcyjną ofertą, zaś turyści coraz częściej wybierają wypoczynek w spokoju, ciszy, w rodzinnej atmosferze. Nie dziwią już nikogo rosnące potrzeby mieszkańców miast, którzy oprócz podziwiania przepięknych krajobrazów i bliskiego kontaktu z nieskażonym środowiskiem przyrodniczym chcą poznawać życie ludności wiejskiej, jej kulturę i zwyczaje. Agroturystyka przestała być bowiem wyłącznie bazą noclegowo-gastronomiczną - rolnicy oferują różne formy aktywnego spędzania czasu wolnego coraz chętniej wykorzystując potencjał swojego regionu – dostrzegają nie tylko walory środowiska przyrodniczego, ale i walory kulturowe wsi. Mieszkańcy miast i dużych aglomeracji preferują tyrystykę przyjazną środowisku, a w trakcie wypoczynku oczekują nie tylko ciszy z dala od tłumu i czystego powietrza, ale także aktywnego korzystania z otwartej przestrzeni, jak również osobistego kontaktu z ludnością wiejską, jej kulturą, zwyczajami, kuchnią oraz możliwości uczestniczenia w życiu członków gospodarstwa rolnego, czy też dostępu do świeżej, ekologicznej żywności.
Z myślą o rosnących oczekiwaniach turystów, gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko usługi noclegowe, czy gastronomiczne, ale także usługi rozrywkowe – atrakcje sportowe, kulturalne, zajęcia rekreacyjne np. udział turystów w pracy domowej, w polu, ogrodzie czy przy obsłudze zwierząt. Turyści mogą również wypożyczyć sprzęt sportowy np. łodzie, kajaki, wędki, rowery i kupić wyroby spożywcze surowe i przetworzone. Gospodarstwa coraz częściej sprzedają własne produkty rolnicze, wyroby gastronomiczne, napoje, upominki i inne towary, a także oferują turystom kompleks usług w wielu kombinacjach. Do najbardziej popularnych zaliczyć można nocleg z wyżywieniem, atrakcjami wokół domu i gospodarstwa rolniczego (np. zbiorem ziół, karmieniem ryb, przetwarzaniem owoców, warzyw, marynowaniem i suszeniem grzybów, wędzeniem ryb), czy też z dodatkowymi usługami (np. nauką jazdy konnej pod okiem instruktora, przejażdżkami bryczką konną, wędkowaniem w zarybionych stawach).
Agroturystyka jest również ważnym elementem rozwoju wsi - dzięki sprzedaży usług agroturystycznych wzrasta nie tylko dochód samego rolnika świadczącego usługi, ale również rozwijają się pokrewne gałęzie z tym związane, takie jak: handel, gastronomia, przetwórstwo, czy rękodzieło ludowe.
Stąd też Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich podejmuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie wspólnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Służy również temu projekt finansowany w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 pt.: „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, w ramach którego, podczas imprez plenerowych i targów, promowana jest wiejska baza noclegowa i oferty związane z pobytem na wsi grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Stoiska obsługiwane są przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne” we współpracy z partnerami z poszczególnych regionów kraju.
Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi” - podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w dniach 23 – 25 października 2014 r. w Poznaniu.
25 edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON zgromadziła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz wielotysięczną publiczność. Dla licznych zwiedzających poznańska impreza stanowiła centrum informacji o najnowszych ofertach wszystkich polskich i wielu zagranicznych regionów, narodowych ośrodków promocji turystycznej, gestorów bazy noclegowej, hoteli, przewoźników, firm ubezpieczeniowych, firm świadczących usługi dla turystyki np. agroturystyka, zagrody edukacyjne, systemy rezerwacji, ośrodków spa i wellness oraz wydawnictw i portali internetowych.
Stoisko „Odpoczywaj na wsi” było źródłem informacji o agroturystyce w Polsce, ofertach pobytowych w kwaterach, zagrodach edukacyjnych i Hitach Turystyki Wiejskiej, na listę których wpisane są 42 gospodarstwa z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną. Na stoisku można było również uzyskać informacje o zagrodach edukacyjnych, w ramach których prowadzone są zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych, przynoszące wymierne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Więcej informacji na temat zagród edukacyjnych można znaleźć na stronie internetowej: www.zagrodaedukacyjna.pl.
Państwo Kristman z zagrody edukacyjnej „Dom na wzgórzu” z miejscowości Gajów (woj. dolnośląskie), którzy od wielu lat prowadzą warsztaty artystyczne, gdzie z pokolenia na pokolenie przekazywane są techniki wyrobu i wypieku chleba, pierników, dekoracji wielkanocnych, przeprowadzili dla najmłodszych warsztaty plastyczne z rękodzieła artystycznego. Dzieci pod okiem twórców ludowych, wyrabiały oraz zdobiły różnymi technikami aniołki z masy solnej. W czasie trwania warsztatów, twórcy zapoznawali uczestników warsztatów z dawnymi jak również obecnymi tajnikami pieczenia. Zorganizowany został również konkurs na najładniejszą dekorację aniołka. Głównym jurorem w konkursie była Pani Katarzyna Orzechowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki.
W ramach stoiska prowadzone były także warsztaty kulinarne z wyrobu rogalików z powidłami, bułeczek z cukrem pudrem oraz ciasteczek przez Panią Grażynę Dereń z miejscowości Lubiechnia Wielka (woj. lubuskie). Pani Grażyna w czasie trwania warsztatów, jako pasjonatka i wielokrotna zwyciężczyni konkursów kulinarnych podawała sprawdzone przepisy kuchni staropolskiej, tradycyjnej i nowoczesnej.
Polska wieś stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego, w który wkomponowane są elementy cennego, niejednokrotnie wręcz dziewiczego środowiska przyrodniczego. Potencjał w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej jest zróżnicowany, co przekłada się naturystyczną ofertę obszarów wiejskich. Realizowany projekt "Hity Turystyki Wiejskiej" przyczynia się do promocji wiejskich atrakcji turystycznych, o specyficznym i niepowtarzalnym wiejskim charakterze, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.
FAPA / Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne"
Słowa kluczowe : konkurs, turystyka wiejska i agroturystyka, żywność tradycyjna i lokalna, żywność