Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Bogactwo atrakcji podczas wypoczynku na wsi

19.09.2014

Rosną oczekiwania coraz bardziej wymagających amatorów wypoczynku na wsi, a turyści, którzy przyjeżdżają na wieś, chcą nie tylko wypocząć, ale również przeżyć coś szczególnego.

Z myślą o rosnących oczekiwaniach turystów, gospodarstwa agroturystyczne oferują nie tylko usługi noclegowe, czy gastronomiczne, ale także usługi rozrywkowe – atrakcje sportowe, kulturalne, zajęcia rekreacyjne np. udział turystów w pracy domowej, w polu, ogrodzie czy przy obsłudze zwierząt. Turyści mogą również  wypożyczyć sprzęt sportowy np. łodzie, kajaki, wędki, rowery i kupić wyroby spożywcze surowe i przetworzone. Gospodarstwa coraz częściej sprzedają własne produkty rolnicze, wyroby gastronomiczne, napoje, upominki i inne towary, a także oferują turystom kompleks usług w wielu kombinacjach. Do najbardziej popularnych zaliczyć można nocleg z wyżywieniem, atrakcjami wokół domu i gospodarstwa rolniczego (np. zbiorem ziół, karmieniem ryb, przetwarzaniem owoców, warzyw, marynowaniem i suszeniem grzybów, wędzeniem ryb), czy też z dodatkowymi usługami (np. nauką jazdy konnej pod okiem instruktora, przejażdżkami bryczką konną, wędkowaniem w zarybionych stawach).

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Obecnie agroturystyka, rozumiana jako forma turystyki, oferująca pobyty u rodzin wiejskich, prowadzących gospodarstwa rolne oraz zróżnicowane możliwości rekreacji w oparciu o specyficzne walory obszarów wiejskich, cieszy się nieustającym, rosnącym zainteresowaniem turystów.

Agroturystyka jest również ważnym elementem rozwoju wsi -  dzięki sprzedaży usług agroturystycznych wzrasta nie tylko dochód samego rolnika świadczącego usługi, ale również rozwijają się pokrewne gałęzie z tym związane, takie jak: handel, gastronomia, przetwórstwo, czy rękodzieło ludowe.

Stąd też Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich podejmuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie wspólnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Służy również temu projekt finansowany  w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 pt.: „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, w ramach którego, podczas imprez plenerowych i targów, promowana jest wiejska baza noclegowa i oferty związane z pobytem na wsi grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Stoiska obsługiwane są przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne” we współpracy z partnerami z poszczególnych regionów kraju.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie” -podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej, w dniach 6 – 7 września 2014r. przy Al. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. XXIII Krajowej Wystawie Rolniczej towarzyszyły XV Dni Europejskiej Kultury Ludowej i Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie -  święto zakończenia całorocznych prac polowych, spotkanie rolników z całej Polski. Uroczystości odbywały się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Na imprezie zaprezentowane zostały wystawy: polska nauka rolnicza, maszyny i narzędzia rolnicze, przedsiębiorczość, odnawialne źródła energii i mikroinstalacje, zabytkowe maszyny rolnicze, drobny inwentarz. Prezentowane były instytucje rządowe i agencje rolnicze, lokalne grupy działania, zagrody edukacyjne. Trwał festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych oraz kiermasze: rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych. Na scenie głównej odbyły się występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie 

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie” zorganizowanym podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej zaprezentowano wyspecjalizowaną ofertę agroturystyczną, charakteryzującą się wysoką jakością usług, kwatery skategoryzowane wg systemu Wiejskiej Bazy Noclegowej oraz oferty zagród edukacyjnych, jak również Hitów Turystyki Wiejskiej .

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Od lat Polska postrzegana jest jako jeden z ostatnich przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego, dlatego na stoisku „Odpoczywaj na wsi…” można było zobaczyć oraz aktywnie wziąć udział w pokazach kowalstwa.  Pan Marek Baranowski oraz jego syn, pokazali, że tradycja i zamiłowanie do pracy kowala przekazywane jest z pokolenia na pokolenia. Swoją pracą przyciągali setki dorosłych oraz dzieci, które śmiało „pomagały” tworzyć małe arcydzieła.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Interesującą atrakcją okazał się półtorametrowy rak wykonany przez Pana Ryszarda Skuzę – kowala z wieloletnim doświadczeniem, który chętnie pozwalał aktywnie uczestniczyć w kuciu metodą tradycyjną. Na stoisku prowadzone również były warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły pod okiem twórczyni ludowej Pani Danieli Mońka. Dzieci tworzyły bukieciki oraz uczyły się haftowania różnymi metodami. Na stoisku Pani Daniela zaprezentowała również dekoracje ze słomy oraz prowadziła degustację dżemu z róży.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Uczestnicy pikniku w jednym miejscu i czasie mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, ze wszystkich regionów. Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, odpowiadali na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki. Agroturystyka w Polsce dysponuje bogatą i zróżnicowaną ofertą dostosowaną do potrzeb i oczekiwań turystów na bardzo dobrym poziomie, a dzięki pięciu folderom z serii „Odpoczywaj na wsi, naturalnie...”, w tym np. „Grzybobranie” , zainteresowani wypoczynkiem na wsi mogą znaleźć wyspecjalizowaną kwaterę, w której dostępne są atlasy grzybów jadalnych i niejadalnych, udostępnione kuchnie gdzie pod okiem gospodyni można przysadzić potrawy z zebranych przez siebie grzybów, i co najważniejsze uzyskać profesjonalną informację o okolicznych terenach oraz występujących w lasach gatunków grzybów.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Osoby zainteresowane ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce, jak również organizatorów wypoczynku na wsi szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska pod nazwą „Odpoczywaj na wsi”  na kolejnych imprezach  - na VI Targach Naturalnej Żywności w Łodzi w dniach 3 – 5 października 2014r.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”  eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.

       Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie  Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie

Słowa kluczowe : turystyka wiejskaagroturystyka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009