- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Warto odpoczywać u rolnika? Naturalnie!
Polska wieś to nie tylko bogactwo i różnorodność krajobrazów, to także mnogość kultur, historii, zwyczajów, zapachów i smaków.
Turystyka wiejska oferuje różne formy aktywnego wypoczynku powiązane z przyrodą, turystyką krajoznawczą, kulturową i etniczną, zdrowotną, wykorzystujące jednocześnie zasoby i walory wsi. Turyści korzystający z agroturystyki mogą spędzić swój wolny czas w czynnym gospodarstwie rolnym, zapewniającym oprócz podstawowych usług noclegowych i żywieniowych, produkt turystyczny, dzięki któremu pobyt staje się niepowtarzalny i niezapomniany. Szczególnie atrakcyjne są pokazy i degustacja potraw regionalnych, jazda konna w terenie, pokazy ginących zawodów i rzemiosła artystycznego, przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, nauka garncarstwa, koronkarstwa, haftowania, wikliniarstwa, rzeźbienia w drewnie, dojenia krowy, kręcenia powróseł i stawiania dziesiątek, itp.
Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie”- podczas Jarmarku Św. Dominika w dniach 1 – 3 sierpnia 2014 r. na Targu Rybnym w Gdańsku. Kampania „Odpoczywaj na wsi” realizowana jest w ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, którego celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich. Projekt finansowany jest w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.
Jarmark św. Dominika jest jedną z najstarszych, najsłynniejszych i największych imprez plenerowych w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncert.
Uczestnicy Jarmarku Dominikańskiego, na stoisku „Odpoczywaj na wsi”, mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, z ofertą sieci gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej. Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadali na pytania odwiedzających oraz prezentowali zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi m.in. dla grzybiarzy, wędkarzy, miłośników jazdy konnej, a także dla rodzin z dziećmi.
Eksperci udzielali również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki m.in o możliwości spędzenia wolnego czasu w prawdziwych kwaterach wiejskich, z możliwością aktywnego uczestnictwa w pracach typowo wiejskich. Dużym zainteresowaniem cieszył się katalog kwater skategoryzowanych, z opisami, piktogramami oraz ze zdjęciami z podziałem na województwa. Na listę Hitów Turystyki Wiejskiej, wpisane zostały 33 produkty, które mają kojarzyć się z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną polskiej wsi, która stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego. Hity Turystyki Wiejskiej to uznane produkty turystyki wiejskiej, o bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” przeprowadzono warsztaty garncarskie dla dzieci, które licznie przybywały na stoisko, by spróbować swoich sił w lepieniu naczyń glinianych. Państwo Joanna i Tomasz Szyszka z miejscowości Sokole uczyli dzieci jak stworzyć z kawałka gliny niewielkie naczynie, które stawało się swoistą pamiątką z Jarmarku.
Natomiast Pani Urszula Zimorska z miejscowości Stara Kiszewa, znana malarka z wieloletnim doświadczeniem, uczyła dzieci zdobień na szkle. Na przygotowanych talerzach uczestnicy malowali specjalnymi farbami ozdoby związane z tematyką wiejską.
Atrakcją okazały się również zajęcia malarskie - Pani Danuta Dzwonkowata przeprowadzała zajęcia z malarstwa na papierze związane z tematyką wiejską – krajobrazy, przedmioty wiejskie dawnego użytku, zaś pod okiem Pani Alicji Wacholc, dzieci ozdabiały deseczki farbami jak również specjalnie przygotowanymi serwetkami. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał upominek. W trakcie trwania Jarmarku po raz pierwszy zorganizowano degustację produktów regionalnych.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” eksperci promowali również zagrody edukacyjne z Polski. Zagroda Edukacyjna z województwa pomorskiego Państwa Szyszka „na żywo” prezentowała główne założenia zagród edukacyjnych, poprzez kontakt z prawdziwym twórcą ludowym, możliwością nauki oraz zabawy.
W ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki” realizowanego z Planu Działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2015 prezentowana jest oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki na imprezach plenerowych, targowych i wystawienniczych. Głównym celem tego projektu jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W obecnej sytuacji wiele kwater wiejskich ma dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz towarzyszącą, jednak dotarcie z nią do potencjalnego turysty jest dość problematyczne. Turyści natomiast dokonując wyboru miejsca na spędzenie urlopu, sugerują się nie tylko dobrymi warunkami noclegowymi i żywieniowymi, lecz dodatkową ofertą jaką świadczą gospodarstwa agroturystyczne. Stąd też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił do realizacji projekt, który umożliwi odpowiednie dotarcie, w tym samym miejscu i czasie, z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki, do szerokiego grona odbiorców branżowych oraz klientów indywidualnych.
Osoby zainteresowane ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce, jak również organizatorów wypoczynku na wsi szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska pod nazwą „Odpoczywaj na wsi” na kolejnych imprezach plenerowych - we wrześniu zapraszamy na XII Święto Chleba, XXI Krajowe Dni Ziemniaka w Warszawie oraz 6-7 września na XXIII Krajową Wystawę Rolniczą w Częstochowie.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA
Słowa kluczowe : turystyka wiejska, agroturystyka