Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Warto odpoczywać u rolnika? Naturalnie!

14.08.2014

Polska wieś to nie tylko bogactwo i różnorodność krajobrazów, to także mnogość kultur, historii, zwyczajów, zapachów i smaków.

Turystyka wiejska oferuje różne formy aktywnego wypoczynku powiązane z przyrodą, turystyką krajoznawczą, kulturową i etniczną, zdrowotną, wykorzystujące jednocześnie zasoby i walory wsi. Turyści korzystający z agroturystyki mogą spędzić swój wolny czas w czynnym gospodarstwie rolnym, zapewniającym oprócz podstawowych usług noclegowych i żywieniowych, produkt turystyczny, dzięki któremu pobyt staje się niepowtarzalny i niezapomniany. Szczególnie atrakcyjne są pokazy i degustacja potraw regionalnych, jazda konna w terenie, pokazy ginących zawodów i rzemiosła artystycznego, przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, nauka garncarstwa, koronkarstwa, haftowania, wikliniarstwa, rzeźbienia w drewnie, dojenia krowy, kręcenia powróseł i stawiania dziesiątek, itp.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie”- podczas Jarmarku Św. Dominika w dniach 1 – 3 sierpnia 2014 r. na Targu Rybnym w Gdańsku. Kampania „Odpoczywaj na wsi” realizowana  jest w ramach  projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, którego celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich.  Projekt finansowany jest w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Jarmark św. Dominika jest jedną z najstarszych, najsłynniejszych i największych imprez plenerowych w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncert.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Uczestnicy Jarmarku Dominikańskiego, na stoisku „Odpoczywaj na wsi”, mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, z ofertą sieci gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej. Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadali na pytania odwiedzających oraz prezentowali zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi m.in. dla grzybiarzy, wędkarzy, miłośników jazdy konnej, a także dla rodzin z dziećmi.  

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Eksperci udzielali również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki m.in o możliwości spędzenia wolnego czasu w prawdziwych kwaterach wiejskich, z możliwością aktywnego uczestnictwa w pracach typowo wiejskich.  Dużym zainteresowaniem cieszył się katalog kwater skategoryzowanych, z opisami, piktogramami oraz ze zdjęciami z podziałem na województwa.  Na listę Hitów Turystyki Wiejskiej, wpisane zostały 33 produkty, które mają kojarzyć się z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną polskiej wsi, która stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego. Hity Turystyki Wiejskiej to uznane produkty turystyki wiejskiej, o bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego  i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim 

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” przeprowadzono warsztaty garncarskie dla dzieci, które licznie przybywały na stoisko, by spróbować swoich sił w lepieniu naczyń glinianych. Państwo Joanna i Tomasz Szyszka z miejscowości Sokole uczyli dzieci jak stworzyć z kawałka gliny niewielkie naczynie, które stawało się swoistą pamiątką z Jarmarku.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Natomiast Pani Urszula Zimorska z miejscowości Stara Kiszewa, znana malarka z wieloletnim doświadczeniem, uczyła dzieci zdobień na szkle. Na przygotowanych talerzach uczestnicy malowali specjalnymi farbami ozdoby związane z tematyką wiejską.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Atrakcją okazały się również zajęcia malarskie - Pani Danuta Dzwonkowata przeprowadzała zajęcia z malarstwa na papierze związane z  tematyką wiejską – krajobrazy, przedmioty wiejskie dawnego użytku, zaś pod okiem Pani Alicji Wacholc, dzieci ozdabiały deseczki farbami jak również specjalnie przygotowanymi serwetkami. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał upominek. W trakcie trwania Jarmarku po raz pierwszy zorganizowano degustację produktów regionalnych.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”  eksperci  promowali również zagrody edukacyjne z Polski. Zagroda Edukacyjna z województwa pomorskiego Państwa Szyszka „na żywo” prezentowała główne założenia zagród edukacyjnych, poprzez kontakt z prawdziwym twórcą ludowym, możliwością nauki oraz zabawy.

W ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki” realizowanego z Planu Działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2015  prezentowana jest oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki na imprezach plenerowych, targowych  i wystawienniczych. Głównym celem tego projektu jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W obecnej sytuacji wiele kwater wiejskich ma dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz towarzyszącą,  jednak dotarcie z nią do potencjalnego turysty jest dość problematyczne. Turyści natomiast dokonując wyboru miejsca na spędzenie urlopu, sugerują się nie tylko dobrymi warunkami noclegowymi i żywieniowymi, lecz dodatkową ofertą jaką świadczą gospodarstwa agroturystyczne. Stąd też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił do realizacji projekt, który umożliwi odpowiednie dotarcie, w tym samym miejscu i czasie, z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki, do szerokiego grona odbiorców branżowych oraz klientów indywidualnych.

Stoisko Odpoczywaj na wsi na Jarmarku Dominikańskim

Osoby zainteresowane ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce, jak również organizatorów wypoczynku na wsi szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska pod nazwą „Odpoczywaj na wsi”  na kolejnych imprezach plenerowych - we wrześniu zapraszamy na XII Święto Chleba, XXI Krajowe Dni Ziemniaka w Warszawie oraz 6-7 września na XXIII Krajową Wystawę Rolniczą w Częstochowie.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”  eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.

          Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Jarmarku Dominikańskiego 

Słowa kluczowe : turystyka wiejskaagroturystyka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009