Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Weekend? Urlop? Upragnione wakacje? Zapraszamy na wieś!

08.08.2014

Piękno polskiej wsi, jej kulturowa i regionalna różnorodność, a do tego niejednokrotnie wręcz dziewicza przyroda dostarczają turystom, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, wielu doznań, emocji i przeżyć. Nie dziwi więc, że turyści coraz częściej spędzają weekend, urlop czy wakacje w gospodarstwach agroturystycznych.

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz kolejny została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie” -podczas imprezy plenerowej towarzyszącej Międzynarodowemu Piknikowi Country&Folk Mrągowo 25 – 27 lipca 2014 r.

Stoisko Odpoczywaj na wsi podczas Pikniku Country&Folk Mrągowo

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich podejmuje przedsięwzięcia mające na celu promowanie wspólnych form działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Służy również temu projekt finansowany  w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015 pt.: „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki”, w ramach którego, podczas imprez plenerowych i targów, promowana jest wiejska baza noclegowa i oferty związane z pobytem na wsi grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Stoiska obsługiwane są przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwo Gościnne” we współpracy z partnerami z poszczególnych regionów kraju.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi, naturalnie” zorganizowanym podczas Pikniku Country&Folk w  zaprezentowano ofertę skategoryzowanych kwater z propozycją usług dodatkowych, takich jak: możliwość degustacji regionalnych potraw, poznanie elementów dziedzictwa kulturowego regionu  czy też różne formy aktywnego wypoczynku na obszarach wiejskich. Odwiedzającym stoisko zapewniono nie tylko publikacje z ofertą agroturystyczną i pomoc profesjonalnych informatorów, ale również mini-stoiska z zajęciami dydaktycznymi oraz wystawy z przedsiębiorczości będące uzupełnieniem oferty związanej z wypoczynkiem na wsi.

Dużą atrakcją dla dzieci były warsztaty plastyczne z elementami ekologii i recyklingu „Mój ogród w donicy” prowadzone przez Panią Magdalenę Markiewicz właścicielkę Zagrody Edukacyjnej „Ogrody Markiewicz”. Dzieci jak również dorośli wykonywali bukiety z lawendy, których podstawą były plastikowe butelki. Natomiast Pani Danuta Dzwonkowska prowadziła zajęcia z malowania na płótnie. Na przygotowanym szablonie, który przedstawiał wiejską chatę, każda osoba mogła korzystając z farb olejnych spróbować swoich sił w malowaniu. Twórczyni wyjaśniała podstawy powstawania obrazu, techniki oraz konserwację skończonych dzieł.

 

Dzieci  mogły uczestniczyć również w warsztatach decoupage. Na przygotowanych deseczkach przy pomocy wzoru wyciętego z papieru lub serwetki pod okiem Pani Alicji Wacholc tworzyli małe arcydzieła.

Pani Jolanta Hellis założyciel i koordynator Mazurskiej Izby Regionalnej prowadziła warsztaty z poznawania wzornictwa, ornamentyki  i zdobnictwa mazurskiego na przykładzie ozdabiania mini kafli piecowych jak również rysunku na kartce. Twórczyni opowiadała o technikach mazurskich jak również o kulturze i twórczości Mazur. Odwiedzający stoisko mogli również oglądać serwety i stroje ludowe z haftem kaszubskim oraz malowanie na szkle z kompozycją „kaszubskiej maleny”.

Na stoisku „Odpoczywaj na wsi”  eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.

          Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA

        

Słowa kluczowe : turystyka wiejskaagroturystyka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009