- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Konferencja „Wiejska Polska. Przedsiębiorcza wieś”
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów w ramach Planu Działania Sekretariatu Centralnego KSOW na lata 2014 – 2015 zorganizowało 5-6 lipca 2014 r. w Koninie oraz w Licheniu Starym konferencję „Wiejska Polska. Przedsiębiorcza wieś”, poświęconą roli i pozycji kobiet na terenach wiejskich.
Konferencja odbywała się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i zgromadziła wiejskich liderów i przedstawicieli publicznych instytucji, zajmujących się sprawami wsi.
W dwudniowej debacie udział wzięło ponad 700 osób, w większości były to kobiety. Spotkanie rozpoczęło się od Forum Debaty Publicznej „Kobieta wiejska pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Rola kobiet w społecznościach lokalnych”, w którym udział wzięła Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. W swoim wystąpieniu Anna Komorowska podkreśliła fakt, że coraz więcej kobiet jest zaangażowanych w życie społeczne swoich wsi.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane dobre praktyki z zakresu przedsiębiorczości z uwzględnieniem turystyki wiejskiej i agroturystyki oraz zrównoważonego rozwoju z podkreśleniem roli wiejskich liderek w Polsce i na Słowacji. Omówione zostały również wyzwania i uwarunkowania realizacji wiejskich projektów dotyczących rozwoju działalności gospodarczej w okresie 2014-2020.
W prezentacjach podkreślono znaczenie kobiet, jako siły napędowej innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz systematyczne włączanie się kobiet w różnego rodzaju struktury partnerstw, jak również wkład mieszkanek wsi w rozwój społeczny i gospodarczy obszarów wiejskich. Delegacja liderek ze Słowacji zaprezentowała ideę, najstarszego w Europie, Wiejskiego Parlamentu, którego celem jest podnoszenie jakości życia na wsi, a także wspieranie wszelkich inicjatyw mieszkańców.
Podczas konferencji poruszono również kwestię wyzwań stojących przed wsią w nowym rozdaniu unijnym, poprawę aktywności sołectw oraz kwestię płatności bezpośrednich. Zwrócono również uwagę na powiązania gospodarcze obszarów wiejskich i rolniczych z miastami.
Pierwszy dzień konferencji zakończono przyjęciem deklaracji, w której m.in. można przeczytać: ,,Kobiety potrzebują na wsi dogodnych warunków do godzenia aktywności społecznej i zawodowej ze sferą prywatną. Dostęp do środków transportu, usług społecznych (opieka nad dziećmi i osobami starszymi, oferta edukacyjna i kulturalna) oraz wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowania przedsięwzięć są ważnymi warunkami utrzymania wysokiej aktywności wiejskich kobiet”.
Wśród prelegentów była m.in. pani Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która przedstawiła wyzwania dla wsi w perspektywie 2020. Ponadto, podczas konferencji w Koninie uczestniczyli: pan Dariusz Młotkiewicz, Zastępca Szefa w Kancelarii Prezydenta RP; pan Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski; pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Drugiego dnia konferencji odbyło się m.in. uroczyste wręczenie odznak honorowych. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pan Dariusz Młotkiewicz, wręczył odznaczenia państwowe, nadane przez Prezydenta RP liderkom wiejskim za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Następnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pani Zofia Szalczyk uhonorowała kobiety, które poświęciły się pracy na rzecz poprawy jakości mieszkańców wsi wręczając odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Rozstrzygnięto również konkurs ,,Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”, które Krajowe Stowarzyszenia Sołtysów organizuje od 4 lat. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Marek Woźniak, wręczył nagrody i pogratulował uczestnikom ciekawych inicjatyw , które wpływają na polepszenie jakości życia mieszkańców wsi, a także wręczył „Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” pani Irenie Wojciechowskiej, Wiceprezes LGD Puszcza Notecka, za wieloletni wkład w kształtowanie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w Wielkopolsce oraz działalność społeczną, szczególnie na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących, takich jak prezentacja lokalnych inicjatyw podejmowanych w zakresie społecznej i gospodarczej przedsiębiorczości, w szczególności z udziałem wiejskich kobiet oraz w wystawie, przedstawiającej przykłady dobrych praktyk realizacji funduszu sołeckiego, które zostały wyłonione w ramach konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.
Autor: Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów / FAPA
Słowa kluczowe : konferencja, przedsiębiorczość, turystyka wiejska, zrównoważony rozwój