- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Warto odpoczywać na wsi!
„Odpoczywaj na wsi” - to hasło, którym zapraszamy do odwiedzenia stoiska zrealizowanego w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.
Pierwsze z wielu planowanych stoisk można było odwiedzić na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, który odbył się już po raz 11. w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas pikniku przygotowano prezentacje i degustacje polskich produktów wyróżnionych prestiżowym znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”.
Uczestnicy Pikniku, na stoisku „Odpoczywaj na wsi”, mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, z ofertą sieci gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej. Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadali na pytania odwiedzających oraz prezentowali zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi m.in. dla grzybiarzy, wędkarzy, miłośników jazdy konnej, a także dla rodzin z dziećmi. Eksperci udzielali również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki m.in o możliwości spędzenia wolnego czasu w prawdziwych kwaterach wiejskich, z możliwością aktywnego uczestnictwa w pracach typowo wiejskich. W trakcie trwania pikniku eksperci, wyjaśniali czym jest „kategoryzacja” Wiejskiej Bazy Noclegowej przeprowadzona przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Pytania dotyczyły również znajomości określonych kwater oraz dodatkowych atrakcji z jakich można skorzystać, m.in. gdzie znajdzie się kwatera z basenem, kwatery z możliwością zorganizowania imprez integracyjnych, kwatery z możliwością samodzielnego przyrządzania posiłków np. z samodzielnie złowionych ryb. Dużym zainteresowaniem cieszył się katalog kwater skategoryzowanych, z opisami, piktogramami oraz ze zdjęciami z podziałem na województwa. Na listę Hitów Turystyki Wiejskiej, wpisane zostały 33 produkty, które mają kojarzyć się z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną polskiej wsi, która stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego. Hity Turystyki Wiejskiej to uznane produkty turystyki wiejskiej, o bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.
Swoistą atrakcją były pokazy sztuki kowalskiej i pokazy kucia artystycznego. Pan Marek Baranowski – właściciel kuźni artystycznej „Dama Pik Marek Baranowski” zaprezentował ręczną pracę nad każdym detalem, bez spawania gotowych elementów kutych w formie powtarzalnych wzorów. Kolejny kowal z wieloletnim doświadczeniem Pan Ryszard Skuza, którego domeną są „produkty do wystroju wnętrz, w których nie stosuje gotowych elementów, wszystkie prace wykonuje ręcznie z zachowaniem tradycyjnych metod”, pozwolił małym gościom aktywnie uczestniczyć w tworzeniu pięknych liści. Udało to się tym, którzy mieli siłę podnieść „młot kowala”.
Delikatniejszą formę rękodzieł artystycznych zaprezentowały twórczynie ludowe. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach „Mazowieckie wyplatanki” pod okiem twórcy z zagrody edukacyjnej „Mazowieckie Sioło Julianówka” Pani Marioli Kowalskiej, która wpisana jest na listę Hitów Turystyki Wiejski. Natomiast Pani Małgorzata Urban (z „Siedliska Małgorzata” z miejscowości Cholewianka woj. lubelskie) tworząc arcydzieła z suszonych traw i ziół, opowiadała jak właściwie ususzyć kwiaty i zioła aby wykonać bukiet.
W trakcie trwania Pikniku zorganizowany został konkurs dla dzieci „Odpoczywaj na wsi…”. Założeniem konkursu było zachęcenie najmłodszych gości do pokazania w formie rysunkowej, czym jest dla nich prawdziwy „Odpoczynek na wsi…”. Zorganizowany został również konkurs „Zagadki z wiejskiego podwórka”, gdzie sprawdzano znajomość narzędzi z gospodarstwa wiejskiego. Chętni mogli wziąć udział w konkursach z Wiedzy o Agroturystyce, przeprowadzonych na scenie głównej Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, a laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. pobyty weekendowe w gospodarstwach agroturystycznych.
W ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki” realizowanego z Planu Działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2015 prezentowana jest oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki na imprezach plenerowych, targowych i wystawienniczych. Głównym celem tego projektu jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W obecnej sytuacji wiele kwater wiejskich ma dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz towarzyszącą, jednak dotarcie z nią do potencjalnego turysty jest dość problematyczne. Turyści natomiast dokonując wyboru miejsca na spędzenie urlopu, sugerują się nie tylko dobrymi warunkami noclegowymi i żywieniowymi, lecz dodatkową ofertą jaką świadczą gospodarstwa agroturystyczne. Stąd też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił do realizacji projekt, który umożliwi odpowiednie dotarcie, w tym samym miejscu i czasie, z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki, do szerokiego grona odbiorców branżowych oraz klientów indywidualnych.
Osoby zainteresowane ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce, jak również organizatorów wypoczynku na wsi szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska pod nazwą „Odpoczywaj na wsi” na kolejnych imprezach plenerowych: w Mrągowie na Pikniku Country & Folk Mrągowo w dniach 25 – 27 lipca http://www.festiwalpiknikcountry.pl/ i w Gdańsku podczas Jarmarku Dominikańskiego w dniach 1-3 sierpnia. We wrześniu zapraszamy zaś na XII Święto Chleba, XXI Krajowe Dni Ziemniaka w Warszawie oraz 6-7 września na XXIII Krajową Wystawę Rolniczą w Częstochowie.
Na stoisku „Odpoczywaj na wsi” eksperci udzielać będą informacji, konsultacji i odpowiedzi na pytania z zakresu turystyki wiejskiej i agroturystyki osobom odwiedzającym stoisko. Zorganizowane zostaną również pokazy produkcji wyrobów rękodzielniczych z udziałem lokalnych twórców i rzemieślników np. pokaz wikliniarstwa, koronkarstwa, rzeźby, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach.
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA
Słowa kluczowe : konkurs, turystyka wiejska i agroturystyka, żywność tradycyjna i lokalna, żywność