Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Wpływ procesu wędzenia wyrobów mięsnych oraz ryb i produktów rybołówstwa na bezpieczeństwo żywności” - zaproszenie na szkolenia

21.05.2014

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, rozpoczyna w ramach Planu działania SC KSOW na lata 2014-2015, realizację szkoleń pn. „Wpływ procesu wędzenia wyrobów mięsnych oraz ryb i produktów rybołówstwa na bezpieczeństwo żywności”.

Głównym celem szkoleń jest przekazanie informacji dotyczącej problemu nieprzekraczania przyszłych limitów zawartości benzo(a)pirenu i sumy czterech WWA (benzo(a)pirenu, benzo(a)antracenu, benzo(b)fluroantenu i chryzenu) w mięsie wędzonym i produktach mięsnych wędzonych poprzez zorganizowanie cyklu szkoleń informacyjnych i warsztatów praktycznych.

W ramach szkolenia omówione zostaną m.in. następujące zagadnienia:

  • Charakterystyka procesu wędzenia, metody, rola i właściwości dymu wędzarniczego, dobór surowca wytwarzającego dym.
  • Przepisy Unii Europejskiej dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów WWA w środkach spożywczych.
  • Ocena ryzyka występowania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w żywności pochodzenia zwierzęcego poddanej procesowi wędzenia.
  • Projekt technologiczny – przykład rozwiązań konstrukcyjnych tradycyjnej wędzarni w zakładach małej zdolności produkcyjnej – MLO.
  • Kontrola urzędowa jakości zdrowotnej żywności – system RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed of the European Union)

Zakres wiedzy przekazany podczas szkoleń prowadzonych w ramach projektu „Wpływ procesu wędzenia na bezpieczeństwo żywności” ułatwi proces dostosowania się zakładów prowadzących przetwórstwo mięsa, ryb do nowych norm w odniesieniu do WWA, które wejdą w życie od 1 września 2014 roku.

Wykłady na szkoleniu przeprowadzą przedstawiciele SGGW w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, przedstawiciele Wojewódzkich Inspektoratów Weterynarii. Do współpracy w organizacji szkoleń zaproszone zostały Urzędy Marszałkowskie, Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Wojewódzkie Inspekcje Weterynaryjne.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a koszty uczestnictwa w szkoleniu i koszty organizacyjne finansowane są z budżetu projektu.

Zainteresowani uczestnictwem w szkoleniach mogą zgłaszać się do Ośrodków Doradztwa Rolniczego stosownie do terenu województwa.

W sprawie dodatkowych informacji związanych z organizacją szkolenia, prosimy kontaktować się z następującymi osobami:

Barbara Sałata tel. 483656935, e-mail: b.salata@cdr.gov.pl

Janusz Lesisz tel. 483656938, e-mail: t.lesisz@cdr.gov.pl

Pobierz: harmonogram realizacji szkoleń

Słowa kluczowe : szkolenieżywność


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009