Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Projekt "Małe inicjatywy Duże sukcesy" - relacja ze szkoleń

24.12.2013

"Małe inicjatywy Duże sukcesy” – to tytuł cyklu szkoleń, które odbyły się 25-26 i 27-28 listopada 2013 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz 5-6 grudnia 2013 r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Projekt ten został opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zrealizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

W cyklu szkoleń wzięło udział 90 osób. Byli to przede wszystkim doradcy rolniczy, przedstawiciele lokalnych grup działania oraz nauczyciele i uczniowie szkół rolniczych. 

Drugiego dnia uczestnicy szkolenia w ramach wyjazdu studyjnego mieli okazję spotkać się z gospodarzami firm prowadzących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Grupy poznańskie odwiedziły rodzinną tłocznię soków Państwa Rembowskich w miejscowości Żukowo k/Poznania. PP. Rembowscy od 2001r. zajmują się produkcją naturalnych soków owocowych tłoczonych metodą tradycyjną. Wytwarzanie soków odbywa się w systemie powolnego tłoczenia i podwójnej płytkiej pasteryzacji, która pozwala wykluczyć stosowanie konserwantów, stabilizatorów oraz cukru. Dzięki takiej technologii sok posiada bogaty bukiet smakowy i zachowuje witaminy. Jest to sok, który znacznie przewyższa walory odżywcze większości soków dostępnych w sklepach produkowanych z koncentratów.

relacja ze szkolenia - wizyta w tłoczni soków

Następnie uczestnicy Poznańskich szkoleń odwiedzili gospodarstwo edukacyjne Kids Farm w miejscowości Przecław gmina Pamiątkowo. Państwo Paul prowadzą gospodarstwo rolne – uprawiają zboże, ziemniaki i rzepak. Ich pasją są też zwierzęta. W stajni utrzymywane są konie różnych ras i kozy. W „Zaczarowanym ogrodzie” zamieszkuje ponad 70 kolorowych ptaków m. in. papużki faliste, papużki kozie, nimfy, rozelle białolice, księżniczki tarczowe, bażanty. Oglądać tu można również zwierzęta egzotyczne takie jak: żółwie czerwonolice czy świnki wietnamskie. W gospodarstwie realizowane są programy edukacyjne dla dzieci z przedszkoli i szkół obejmujące m. in. rozpoznawanie warzyw, ziół i zbóż oraz  pielęgnację zwierząt.

relacja ze szkolenia - wizyta studyjna

Uczestnicy szkolenia w Brwinowie w ramach wyjazdu studyjnego odwiedzili Winniki pod Nasielskiem, gdzie swoje gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Pan Krzysztof Kowalski. Na 80 hektarach uprawiany jest przede wszystkim len, rzepak i zboże. Na początku uczestnicy odwiedzili chlewnię, w której prowadzony jest chów świń rasy złotnickiej białej. Ponieważ jest to rasa zachowawcza chów odbywa się pod ścisłą kontrolą Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest tu utrzymywanych 40 macior w cyklu zamkniętym. Trzoda żywiona jest tylko i włącznie tym co pochodzi z gospodarstwa a więc zbożem i lnianymi makuchami, które powstają przy tłoczeniu oleju.

Gospodarstwo Państwa Kowalskich słynie przede wszystkim z produkcji oleju tłoczonego na zimno. Do jego tłoczenia używany jest tylko własny surowiec co zapewnia jakość i powtarzalność każdej partii oleju. Po wytłoczeniu oleju pozostają makuchy, które wykorzystywane są jako wysokobiałkowa pasza. Wytłoczony olej filtruje się i przelewa do butelek. Zawarte w tłoczonym na zimno oleju lnianym kwasy omega 3 i omega 6 mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Asortyment produktów wytwarzanych w gospodarstwie poszerza olej lniany z ziołami oraz olej rzepakowy.

Drugim miejscem jakie odwiedzili uczestnicy szkolenia w województwie mazowieckim była farma Krzyczki. To ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny z wieloma atrakcjami zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy mogli zobaczyć mini zoo, przejść ścieżką edukacyjną i zwiedzić zabytkową szkołę z 1928 roku, która nadal służy edukacji. Znajdują się w niej m.in. sale konferencyjne. Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowano atrakcyjne zajęcia dydaktyczne obejmujące poznawanie zgromadzonych maszyn i urządzeń rolniczych oraz obserwację budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. W pobliskim lesie znajdują się m.in budki dla puszczyka, pustułki, nietoperza i wiewiórki.

szkolenie Małe inicjatywy, duże sukcesy

W opinii uczestników Projektu, szkolenia były cennym źródłem informacji z zakresu przedsiębiorczości. Wizyty w przedsięwzięciach funkcjonujących na obszarach wiejskich dostarczyły również wiedzy w praktyce na temat inspiracji, barier i planów na przyszłość  odwiedzanych firm. Spotkania przedstawicieli edukacji i doradztwa służyły również wymianie poglądów oraz dyskusji o przyszłości i rozwoju inicjatyw, które odniosły rynkowy sukces i które mogą być polecone innym jako godne naśladowania.

Autor: CDR w Brwinowie

Słowa kluczowe : szkolenieprzedsiębiorczość


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009