Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nowoczesne technologie w chowie bydła mlecznego

08.10.2013

Zakończyły się szkolenia z projektu pn.: „Nowoczesne technologie w chowie bydła mlecznego” realizowanego w ramach Planu działania SC KSOW. Projekt opracowany i zrealizowany został przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W szkoleniach udział wzięło w sumie 90 osób z całej Polski. Uczestnikami szkolenia byli doradcy rolniczy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego a także nauczyciel ze szkół rolniczych i doradcy prywatni z terenu całej Polski. 

Pierwsze szkolenie odbyło się 16-18 września br. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.  Na początku uczestnicy zostali zapoznani ze światowymi trendami w produkcji mleka z zasadami prawidłowego żywienia krów i zdrowia zwierząt. Wykład z zakresu światowych prognoz związanych z produkcją mleka oraz sytuacji Polski na rynku mleka poprowadziła Pani Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Z kolei zasady prawidłowego żywienia w poszczególnych grupach technologicznych bydła, zapotrzebowanie pokarmowe krów do produkcji odpowiedniej ilości mleka oraz charakterystykę pasz najczęściej stosowanych w żywieniu bydła przedstawił Pan Krzysztof Jakubowski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Następnie odbył się wykład Pana dr Marcina Gołębiewskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na temat zdrowia zwierząt. Był to bardzo ciekawy wykład odpowiadający na pytanie czy za wszelką cenę należy dążyć do osiągnięcia jak najwyższej wydajności krów mlecznych. Ostatni wykład dotyczył współczesnych technologii w budowie obór. Dr Jarosław Chlebowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie omówił współczesne technologie budowy obór ze szczególnym uwzględnieniem  powiązań budownictwa inwentarskiego z dobrostanem zwierząt.

Drugiego dnia odbyły się zajęcia terenowe w gospodarstwie rolnym Pana Tomasza Brulińskiego we wsi Osobne gm. Śniadowo. To w tym gospodarstwie pojawił się pierwszy robot udojowy na Podlasiu.  Pan  Tomasz Bruliński jest właścicielem wolnostanowiskowej obory, która powstała na bazie dawnej wiaty na maszyny rolnicze. Jest to charakterystyczny budynek z drewnianą szalówką spełniający wszelkie wymagania dobrostanu i komfortu zwierząt. Pan Tomasz Bruliński przekazał uczestnikom praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania obory z robotem udojowym. W gospodarstwie byli obecni też przedstawiciele firmy DeLaval Pani dr Renata Włodarczyk i Pan Krzysztof Dembowski, którzy dokładnie omówili wyposażenie i funkcjonowanie tej obory oraz zastosowany w niej system żywienia krów.

W trzecim dniu wykłady z zakresu wyposażenia obór poprowadził Pan dr Jarosław Chlebowski z SGGW w Warszawie, natomiast o możliwościach finansowania inwestycji w gospodarstwa rolne w nowej perspektywie budżetowej UE wykład wygłosił Pan Łukasz Laskowski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Podsumowując trzydniowe szkolenia z zakresu „Nowoczesnych technologii w chowie bydła mlecznego” uczestnicy wymienili swoje spostrzeżenia i wyrazili zadowolenie z wiedzy praktycznej i teoretycznej uzyskanej na szkoleniu.

Kolejne szkolenie odbyło się (17 - 19.09.2013 r.) w Centrum Doradztwa Rolniczego, w oddziale w Poznaniu.  W pierwszym i trzecim dniu zajęcia zostały przeprowadzone w trybie stacjonarnym w formie wykładów dotyczących światowych trendów w produkcji mleka, współczesnych technologii budowy obór, prawidłowego żywienia krów wysokomlecznych oraz profilaktyki i leczenia chorób w chowie bydła mlecznego. Omówiono nowoczesne systemy żywienia krów mlecznych wg francuskich norm INRA i niemieckich norm DLG oraz podkreślono znaczenie pasz glukogennych w profilaktyce chorób metabolicznych.

W drugim dniu szkolenia odbyła się wizytacja w dwóch gospodarstwach rolnych specjalizujących się w produkcji mleka na terenie województwa wielkopolskiego koło Czarnkowa. Uczestnicy mogli obejrzeć nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie warunków utrzymywania zwierząt oraz systemów udojowych oraz przeprowadzić ocenę jakości kiszonki z kukurydzy i TMR.

W gospodarstwie p. Przemysława Jagły stado bydła liczy ok. 300 sztuk, z czego krowy mleczne to ok. 180 sztuk, pozostałe to jałowice cielne i młodzież. Przeciętna wydajność mleka od 1 krowy wynosi ok. 9 tys. kg. Krowy są utrzymywane w oborze rusztowej z systemem opracowanym przez DeLaval „Najpierw karmić”. Właściciel posiada 2 roboty udojowe oraz system zarządzania stadem DeLaval DelPro™. Gospodarstwo osiąga ok. 2100 kilogramów mleka z jednej jednostki udojowej na dobę. Mleko trafia do chłodni mleka zakupionej razem z robotami udojowymi VMS. Oprócz robotów udojowych DeLaval VMS w oborze zamontowane są stacje żywienia, które pozwalają na indywidualne żywienie krów. Dla poprawy dobrostanu zamontowane są również poidła, aktywne czochradła, mieszacze powietrza oraz robot do zgarniania z ruszt firmy DeLaval.

W drugim wizytowanym gospodarstwie p. Szymona Nowaka znajduje stado 50 krów utrzymywanych w oborze wolnostanowiskowej na głębokiej ściołce. W oborze jest wentylacja naturalna, wspomagana mieszaczami powietrza. Stado jest podzielone na trzy grupy: 2 laktacyjne i 1 zasuszona. Gospodarstwo jest wyposażone w halę udojową typu Rybia Ość 2x4 z systemem Alpro na stanowisku (pomiar mleka i ściąganie aparatów po doju) oraz  schładzalnik do mleka zamknięty 4000L z myjnią automatyczną. Gospodarstwo p. Nowaka należy do ścisłej czołówki w produkcji mleka. Wydajność mleka od 1 krowy to ponad 11 200 kg.

Ostatnie szkolenie z cyklu odbyło się 23-25 września br. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Uczestnicy szkolenia, w ramach części praktycznej, mieli okazję odwiedzić gospodarstwo rolne Pana Ryszarda Tomaszewskiego we wsi Bombalice gm. Gazdowo.  Nowa obora Pana Ryszarda wzniesiona została według projektu technologicznego Lely. Przeznaczona docelowo na 340 krów wyposażona jest w 4 nowoczesne roboty udojowe, robota do czyszczenia posadzek ażurowych, robota do podgarniania pasz na stole paszowym, wannę do kąpieli racic, poskrom weterynaryjny, automatyczną odpajalnię dla cieląt, sterowany komputerowo system oświetlenia lampami sodowymi oraz innowacyjne przegrody międzylegowiskowe. Średnia roczna wydajność w tym gospodarstwie to 8300l mleka. Obecne gospodarstwo Pana Ryszarda to efekt długoletniej pracy i otwartości na nowinki technologiczne związane z produkcją mleka. O funkcjonowaniu obory i jej wyposażeniu opowiedział sam właściciel oraz przedstawiciel firmy Lely Pan Rafał Lipiński.

We wszystkich szkoleniach uczestnicy mieli okazję zapoznać się zarówno z zagadnieniami teoretycznymi, jak i praktycznymi, z zakresu hodowli bydła mlecznego. Zdobywali wiedzę na temat  nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w gospodarstwach mlecznych z ukierunkowaniem na systemy budowy obór  oraz systemy udojowe i żywienia w zależności od wielkości stada, a ponadto z możliwościami wsparcia inwestycji w gospodarstwach rolnych w latach 2014-2020. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe oraz płytę DVD z filmem „Nowoczesne technologie w chowie bydła mlecznego”. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników, zarówno częścią stacjonarną, jak i terenową. Wysoko oceniono przekazane informacje oraz dobór wykładowców.

Autor: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009