Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

KGW na szkoleniach – relacja

06.06.2013

Ostatnie z zaplanowanych ośmiu seminariów organizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu pt. "Spółdzielnie w Programie Leader i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich" realizowanego w ramach Planu działania SC KSOW na lata  2012-2013 odbyło się w dniach 25-26 maja 2013 roku.

Celem projektu jest przygotowanie przedstawicieli spółdzielni działających na obszarach wiejskich oraz przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich do uczestnictwa w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz w Programie Leader.

W seminarium wzięło udział 50 uczestników, reprezentujących następujące instytucje: Koło Gospodyń Wiejskich w Brzegach, Koło Gospodyń Wiejskich w Żywocinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Wąwale, Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie-Paczkowym, Koło Gospodyń Wiejskich w Jankówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Miedźnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach Wielkich, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Drwinii, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie

Tym razem większość spośród uczestników, a zwłaszcza uczestniczek – reprezentujących Koła Gospodyń Wiejskich stanowiły osoby współpracujące z lokalnymi grupami działania. Wśród KGW, były koła które aktywnie włączają się w działania promocyjne obszaru działania LGD, a także takie, które już kilkakrotnie składały wnioski do LGD na „małe projekty”.

Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w nowym okresie programowania 2014-2020, w tym Programu Leader, możliwości wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, istoty i roli funkcjonowania  KSOW  r. oraz zagadnień związanych z kreowaniem i rozwijaniem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Przedstawiciele KGW i spółdzielni aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, w trakcie których dzielili się własnymi doświadczeniami we współpracy z LGD, problemami i sukcesami związanymi z aplikowaniem o środki za pośrednictwem Programu Leader, opowiadali o produktach lokalnych specyficznych dla ich obszaru oraz opracowywali,  adekwatne do ich działalności strategie promocji produktów lokalnych i obszaru. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poruszające kwestie komunikacji i partnerstwa w organizacji, budowaniu wizerunku własnej organizacji, a także zagadnienia związane z aktywizowaniem pozostałych mieszkańców wsi do działania. 

Po raz kolejny seminarium wzbudziło duże zainteresowanie Programem Leader i KSOW, było okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń, prezentacji swojego regionu. Uczestniczki i uczestnicy seminarium wyjeżdżali z zadowoleniem, dziękując za możliwość uczestniczenia w seminarium i kierując do organizatorów prośbę, aby w przyszłości również o nich pamiętali przy programowaniu kolejnych działań edukacyjnych.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział w seminariach, a także: Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa  FAPA – za współpracę w trakcie realizacji projektu, wykładowcom i moderatorom – za zaangażowanie i profesjonalne prowadzenie zajęć oraz wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w realizację i obsługę seminariów. Szczególne podziękowania organizatorzy składają Kołom Gospodyń Wiejskich, w tym; KGW w Sułkowie, KGW w Jankówce i KGW w Chorągwicy za przygotowanie stoisk regionalnych podczas seminariów. Pragniemy również podziękować pomysłodawcom projektu - Krajowemu Związkowi Rewizyjnemu Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” za opracowanie programu seminariów.

 Autor: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie

Relacja z poprzednich seminariów - pobierz

 

Słowa kluczowe : KGWspółdzielczośćLGDszkolenie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009