- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
KGW na szkoleniach – relacja
Ostatnie z zaplanowanych ośmiu seminariów organizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu pt. "Spółdzielnie w Programie Leader i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich" realizowanego w ramach Planu działania SC KSOW na lata 2012-2013 odbyło się w dniach 25-26 maja 2013 roku.
Celem projektu jest przygotowanie przedstawicieli spółdzielni działających na obszarach wiejskich oraz przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich do uczestnictwa w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz w Programie Leader.
W seminarium wzięło udział 50 uczestników, reprezentujących następujące instytucje: Koło Gospodyń Wiejskich w Brzegach, Koło Gospodyń Wiejskich w Żywocinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Wąwale, Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie-Paczkowym, Koło Gospodyń Wiejskich w Jankówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Miedźnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach Wielkich, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Drwinii, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie
Tym razem większość spośród uczestników, a zwłaszcza uczestniczek – reprezentujących Koła Gospodyń Wiejskich stanowiły osoby współpracujące z lokalnymi grupami działania. Wśród KGW, były koła które aktywnie włączają się w działania promocyjne obszaru działania LGD, a także takie, które już kilkakrotnie składały wnioski do LGD na „małe projekty”.
Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w nowym okresie programowania 2014-2020, w tym Programu Leader, możliwości wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, istoty i roli funkcjonowania KSOW r. oraz zagadnień związanych z kreowaniem i rozwijaniem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Przedstawiciele KGW i spółdzielni aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, w trakcie których dzielili się własnymi doświadczeniami we współpracy z LGD, problemami i sukcesami związanymi z aplikowaniem o środki za pośrednictwem Programu Leader, opowiadali o produktach lokalnych specyficznych dla ich obszaru oraz opracowywali, adekwatne do ich działalności strategie promocji produktów lokalnych i obszaru. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poruszające kwestie komunikacji i partnerstwa w organizacji, budowaniu wizerunku własnej organizacji, a także zagadnienia związane z aktywizowaniem pozostałych mieszkańców wsi do działania.
Po raz kolejny seminarium wzbudziło duże zainteresowanie Programem Leader i KSOW, było okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń, prezentacji swojego regionu. Uczestniczki i uczestnicy seminarium wyjeżdżali z zadowoleniem, dziękując za możliwość uczestniczenia w seminarium i kierując do organizatorów prośbę, aby w przyszłości również o nich pamiętali przy programowaniu kolejnych działań edukacyjnych.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział w seminariach, a także: Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – za współpracę w trakcie realizacji projektu, wykładowcom i moderatorom – za zaangażowanie i profesjonalne prowadzenie zajęć oraz wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w realizację i obsługę seminariów. Szczególne podziękowania organizatorzy składają Kołom Gospodyń Wiejskich, w tym; KGW w Sułkowie, KGW w Jankówce i KGW w Chorągwicy za przygotowanie stoisk regionalnych podczas seminariów. Pragniemy również podziękować pomysłodawcom projektu - Krajowemu Związkowi Rewizyjnemu Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” za opracowanie programu seminariów.
Autor: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Relacja z poprzednich seminariów - pobierz
Słowa kluczowe : KGW, spółdzielczość, LGD, szkolenie