Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

,,Podstawy przedsiębiorczości’’ dla młodzieży- podsumowanie konferencji

15.05.2013

Co znaczy dobry pomysł na biznes? Jak założyć działalność? Jak zarządzać firmą? Czy to wszystko jest naprawdę takie trudne?

Na te i inne pytania dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej odpowiedź mogli uzyskać uczestnicy szkolenia: ,,Podstawy przedsiębiorczości”, które odbyło się w Krakowie, w dniach 07 do 09 maja 2013 r. To kolejny etap projektu ,,Agroturystyka metodą rozwoju przedsiębiorczości młodzieży z obszarów wiejskich” realizowanego w ramach Planu działania SC KSOW, którego adresatem jest młodzież z Wielkopolski.

Uczestników Konferencji powitali: Elżbieta Olszak – Prezes Zarządu Galicyjskiego Centrum Edukacji oraz Jacek Kacperski Prezes Galicyjskiej Fundacji „Wsparcie Integracja Rozwój”, którzy wraz z Dyrekcją Ośrodka Szkolenia Kursowego i Ustawicznego byli organizatorami trzydniowego szkolenia.

Celem szkolenia było przygotowanie słuchaczy do podjęcia pracy i prowadzenia samodzielnej działalności, przekazanie wiedzy w zakresie procedury rozpoczęcia działalności gospodarczej, kształcenie podstaw rzetelnej pracy i przedsiębiorczości oraz kształtowanie poczucia własnej wartości i potrzeby  permanentnego  rozwijania i doskonalenia, jak również budowanie umiejętności zachowania asertywnego w życiu zawodowym i prywatnym.

Program konferencji obejmował: 

  • Generowanie pomysłu na własny biznes – praca warsztatowa;
  • Wybór formy prawnej działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółki prawa handlowego)
  • Procedura rejestracyjna własnej firmy (urząd gminy/KRS, urząd statystyczny, urząd skarbowy, bank, ZUS);
  • Formy opodatkowania działalności gospodarczej z uwzględnieniem podatku dochodowego, obrotowego i akcyzowego, a także podatków lokalnych;
  • Przybliżenie zasad współpracy przedsiębiorcy z ZUS i KRUS oraz Urzędem Skarbowym;
  • Tworzenie biznes planu przedsiębiorstwa jako podstawowego dokumentu, na którym opiera się funkcjonowanie całej firmy;
  • Źródła finansowania zewnętrznego nowopowstałej firmy (fundusze europejskie, pożyczki, kredyt, leasing, anioły biznesu);
  • Zarządzanie własną firmą – praca warsztatowa;
  • Możliwość skonsultowania z trenerem przez każdego z Uczestników opracowanego przez siebie biznes planu.

Dla młodzieży zaskoczeniem było, że sukces w biznesie zależy w dużej mierze od postaw ludzi, a nie od środków zainwestowanych w projekt.

Nowość dla Uczestników szkolenia  stanowiły zagadnienia związane z koniecznością wsparcia osobistej koncepcji gospodarstwa agroturystycznego poprzez kontekst historyczny i kulturowy regionu w ofercie kierowanej dla Klientów, a także opracowanie i prezentacja na forum  biznes planu własnego pomysłu na działalność gospodarczą.

Wśród zgłaszanych propozycji biznesu więkoszość oparta była na stworzeniu nowych obiektów o charakterze hotelarsko - gastronomicznym.

Serdecznie  gratulacje  należą się  Uczestnikom szkolenia - młodzieży z Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie - za stworzenie wyjątkowego klimatu szkolenia i dużą aktywność,  zwłaszcza podczas warsztatów.

Na słowa podziękowania  zasługują Opiekunowie, szczególnie Pani Beata Arent -  Kierownik zajęć praktycznych w Zespole Szkół Budowlanych w Koninie - za pomoc w rekrutacji młodzieży uczestniczącej w całym Projekcie i części szkoleniowej, przeprowadzonej w Krakowie.

Autor: Renata Idzik, Galicyjskie Centrum Edukacji

Więcej informacji o projekcie na stronie projektu


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009