Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Sprawozdanie z udziału w 17 spotkaniu narodowych sieci obszarów wiejskich

02.04.2013

W dniu 14 marca 2013 r. w Are (Szwecja) odbyły się warsztaty dla narodowych sieci obszarów wiejskich. Warsztaty stanowiły drugą część „pilotażowego programu szkoleniowego”, którego pierwsza część odbyła się w lutym 2013 r. w Budapeszcie (Węgry). Organizatorami drugiego etapu pilotażowego szkolenia była narodowa sieć Szwecji we współpracy z ENRD Contact Point.

Metoda „peer-to-peer”

Ogólnym celem pilotażu jest „przetestowanie” i ocena metody wzajemnego uczenia się i wymiany wiedzy „peer-to-peer” na grupie przedstawicieli krajowych i regionalnych sieci. Nazwa pochodzi od nazwy modelu architektury sieci komputerowej opartej na równoważności wszystkich jej węzłów, zapewniającej wymianę informacji na takich samych prawach - żaden z nich nie jest nadrzędny, każdy może inicjować połączenie oraz każdy może jednocześnie pobierać dane i udostępniać swoje zasoby innym. Warsztaty stanowią formalną część metody, nieformalną zaś – wizyty w innych państwach na zasadzie wymiany pracowników sieci. Głębszym celem spotkań warsztatowych jest umożliwienie uczestnikom wymiany wiedzy i doświadczeń na temat zarządzania siecią i planowania ukierunkowanego na określanie i realizację celów; nabywania umiejętności uczenia się z wykorzystaniem studium przypadku, wcielania się w role; wspólnego trenowania partycypacyjnych technik animowania spotkań i prowadzenia efektywnych dyskusji.

Metoda RICA

Drugi etap warsztatów, odbywający się w Szwecji, dotyczył metody RICA – Research, Idea, Concept, Action – powszechnie stosowanej przez szwedzką sieć. Podczas warsztatów RICA uczestnicy współpracują w celu znalezienia najbardziej skutecznej strategii do rozwiązania konkretnego problemu. Metoda oparta na wyzwaniach, zorientowana na wynik. Praca grupy kierowana jest przez doświadczonego lidera, który czuwa nad efektywnością i jakością pracy. Faza badań polega na analizie obecnej sytuacji, zrozumieniu potrzeb i określeniu wyzwań. W fazie pomysłów podejmuje się próbę myślenia „out-of-the-box” - przy założeniu posiadania nieograniczonych możliwości i zasobów zbierane są pomysły, burza mózgów. Faza konceptu - uszeregowanie wyników wcześniejszego etapu według ich wartości i istotności. Ostatnia faza – faza działania, to etap tworzenia konkretnego planu i jego realizacji.

Praca odbywała się w trzech niezależnych grupach warsztatowych nad zagadnieniem „jak zwiększyć liczbę zaangażowanych partnerów sieci”. Wspólnie podjęto próbę określenia kim jest taki partner, dlaczego mógłby chcieć się zaangażować, dlaczego nie angażował się do tej pory, jakie działania ze strony sieci mogły by to zmienić i z czyją pomocą można byłoby je podjąć. W wyniku dyskusji okazało się, że jednym z głównych problemów jest nieefektywna komunikacja, w związku z czym trzecia część pilotażowego szkolenia dla przedstawicieli sieci będzie dotyczył sposobów informowania oraz metod i narzędzi efektywnej komunikacji. Warsztaty te zostaną przeprowadzone przy kolejnym spotkaniu narodowych sieci w Portugalii, w dniach 5-7 czerwca 2013 r.

Spotkanie narodowych sieci - nowe narzędzi pozyskiwania informacji

W dniu 15 marca 2013 roku odbyło się 17 spotkanie narodowych sieci. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie dotyczące wprowadzenia nowych narzędzi pozyskiwania informacji w ramach strony Europejskiej Sieci. Modernizacja istniejących instrumentów polega na uporządkowaniu dostępnych w bazie informacji tak aby zapewnić sprawne narzędzie pozyskiwania wiedzy dla sieci narodowych i Instytucji zarządzających. Dodatkowo Punkt kontaktowy Europejskiej Sieci opracowuje narzędzie, które będzie służyło do prowadzenia bieżącej samooceny sieci narodowych. Wszystkie sieci narodowe będą mogły wprowadzać dane, które pozwolą na ocenę realizowanych przez nie działań i wykazanie wartości dodanej tych przedsięwzięć.

Kodeks zasad prowadzenia konsultacji

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Pan Jean Michele Courades zaprezentował kodeks zasad prowadzenia konsultacji w zakresie programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 i sugestie, co do roli sieci w tym obszarze. Wskazał na potrzebę wykorzystania istniejących już struktur sieciowych w procesie konsultacji. Jednocześnie zwrócił uwagę, że konieczne jest podejmowanie w ramach narodowych sieci działań na rzecz aktywizowania partnerów społecznych poprzez podnoszenie ich świadomości, co do roli jaką pełnią w procesie konsultacji oraz sposobu, w jaki mogą włączać się w ten proces. W trakcie dyskusji przedstawiciele sieci, jak i przedstawiciele instytucji zarządzających wskazywali na potrzebę angażowania sieci w proces konsultacji. Równocześnie z informacji przekazywanych przez poszczególne Państwa Członkowskie wynikało, że prace nad nowym okresem programowania są na bardzo wstępnym etapie i trudno jest przeprowadzać szerokie konsultacje angażujące wszystkich partnerów sieci.

Młodzież na obszarach wiejskich

Następnie przedstawicielka Punktu kontaktowego Europejskiej Sieci Pani Mara Lai zaprezentowała informacje odnośnie Inicjatywy „Młodzież na obszarach wiejskich”. Zgodnie z założeniami, w ramach inicjatywy będą identyfikowane i zbierane przykłady projektów adresowanych do młodych mieszkańców obszarów wiejskich. W maju br. odbędzie się spotkanie grupy roboczej ds. młodzieży, która określi kryteria i kategorie projektów, jakie powinny być brane pod uwagę przez narodowe sieci przy identyfikowaniu projektów. Następnie przedstawiciele 5 LGD działających na terenie Szwecji zaprezentowali projekty dotyczące młodzieży na obszarach wiejskich. W ramach projektu zapewniono coaching przy planowaniu i realizacji przedsięwzięć z zakresu zagospodarowania przestrzeni publicznej na potrzeby młodzieży oraz w zakresie tworzenia miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości. W trakcie realizacji projektu młodzi mieszkańcy z obszaru LGD, usytuowanych na południu Szwecji, opracowali i zrealizowali 331 projektów, które dotyczyły aktywizowania młodzieży z ich obszarów, zagospodarowania przestrzeni publicznej (mała infrastruktura sportowo - rekreacyjna), pod kątem potrzeb młodych mieszkańców terenów wiejskich oraz założyli 9 mikroprzedsiębiorstw, tworząc 112 nowych miejsc pracy. Głównym celem tego projektu było podnoszenie wiedzy i umiejętności młodzieży na obszarach wiejskich w zakresie realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE. W projekcie brała udział młodzież w wieku od 13 do 25 lat.

Krótkie łańcuchy dostaw

Przedstawicielka francuskiej sieci zaprezentowała wyniki badania, jakie zostało przeprowadzone przez narodową sieć Francji, w zakresie krótkich łańcuchów dostaw. W trakcie badania identyfikowano doświadczenia poszczególnych Państw Członkowskich odnośnie wdrażania programów i instrumentów krajowych lub UE służących rozwojowi krótkich łańcuchów dostaw. Analiza zebranych informacji pozwoliła na opracowanie rekomendacji, które mogą być wykorzystane przez Państwa Członkowskie w pracach nad programami na lata 2014-2020. W konkluzjach wskazano, że podejście Leader jest najbardziej adekwatne dla wdrażania instrumentów na rzecz rozwoju łańcuch krótkich dostaw. Jednocześnie wskazano, że projekty służące rozwojowi krótkich łańcuchów powinny być finansowane z różnych funduszy. Dodatkowo w rekomendacjach wskazano na potrzebę zwiększenia efektywności narzędzi komunikacji i promocji rozwiązań stosowanych dla rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności. Wskazano również na konieczność opracowania w ramach nowego okresu programowania programów służących strukturyzacji i zwiększeniu efektywności funkcjonowania takich łańcuchów.

Sporządziły: Katarzyna Laskowska, Sylwia Strzeżysz, Wydział KSOWiK w DROW, MRiRW

Prezentacja rezultatów metody RICA w formie krótkich scenek z udziałem uczestników warsztatów na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=aspp-1GsRqg


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009