Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Budowanie kapitału społecznego – katalog dobrych praktyk

20.03.2013

Co to jest kapitał społeczny? Na to pytanie odpowiadają przedstawiciele LGD i lokalni liderzy.

Kapitał społeczny to powiązania między ludźmi, ich współpraca i zaufanie, pozwalające tworzyć nową wartość.

 Kapitał społeczny to aktywni, zdeterminowani ludzie, lokalne środowiska i ich liderzy, zdolni „zarazić” innych swoją aktywno­ścią; ludzie chcący i potrafiący rozwiązywać swoje problemy, ale także z ogromną życzliwością pomagający innym w rozwiązy­waniu ich problemów.

 Kapitał społeczny to zbiór formalnych i nieformalnych powiązań oraz relacji, występu­jących pomiędzy jednostkami i organizacjami, powstałymi w wyniku realizacji wspólnych celów, a także pozytywne nasta­wienie do siebie, kształtujące postawy społeczne, umożliwia­jące w przyszłości dalszy rozwój wzajemnie korzystnych relacji.

Kapitał społeczny to ludzie, którzy chcą razem działać dla dobra wspólnego, na rzecz lokalnej społeczności. Cechy ludzi, którzy tworzą kapitał spo­łeczny to otwartość na poglądy i pomysły innych oraz empatia i wrażliwość na potrzeby dru­giego człowieka.

 Te i inne opinie oraz opisy zrealizowanych działań, będących dobrym przykładem budowania  kapitału społecznego, znajdują się w publikacji, która powstała w efekcie projektu: „Seminaria dla LGD nt. metody aktywizacji, budowania kapitału społecznego, komplementarności i zintegrowania oraz wydanie publikacji”.

 Projekt zrealizowało Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL (od listopada 2012 - do lutego 2013) w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Celem projektu było przekonanie lokalnych grup działania do realizacji projektów komplementarnych i zintegrowanych, tak by w realizację założeń lokalnej strategii rozwoju włączone były różne podmioty, które będą korzystać z wielu funduszy.

Główne zrealizowane działanie to 16 dwudniowych seminariów z częścią warsztatową. Zaproszenie do udziału skierowane zostało do reprezentantów lokalnych grup działania, pracowników Urzędów Marszałkowskich i Regionalnych Sekretariatów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W cyklu seminariów – po jednym w każdym województwie – wzięło udział ponad 400 osób. Seminaria dotyczyły teoretycznych podstaw z zakresu aktywizacji i mobilizowania ludzi do działania, zagadnień budowania kapitału społecznego, sprawdzonych rozwiązań stosowanych w pracy ze społecznością lokalną. Szczególną uwagę zawracano na podejście zintegrowane i komplementarne w opracowywaniu strategii i działaniach.

Praca warsztatowa prowadzona aktywnymi metodami pozwoliła uczestnikom dzielić się doświadczeniem, wspólnie wypraco­wywać nowe i innowacyjne pomysły by jak najlepiej wykorzystać zasoby przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz potencjał obszarów wiejskich korzystając również z innych środków niż Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Owocem zbierania i opracowywania dobrych praktyk, które były przedstawiane przez przed­stawicieli lokalnych grup działania jest publikacja Katalog dobrych praktyk - prowadzenia aktywizacji i budowania kapitału społecznego przez lokalne grupy działania oraz zintegrowania i komplementarności lokalnych strategii rozwoju na obszarach wiejskich. Przedstawione przykłady zawierają ważne elementy, które stanowią o sukcesie, czyli: aktywną rolę lokalnych grup działania w pobudzaniu i inicjowaniu oddolnych działań, umiejętność korzystania z różnych źródeł finanso­wania, komplementarność i zintegrowanie podejść oraz spójność z za­łożeniami lokalnych strategii rozwoju.

 Autor: CAL

 Zapraszamy do lektury. Publikacja znajduje się w Bibliotece KSOW

 

Słowa kluczowe : LGDLeaderkapitał społeczny


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009