Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zaproszenie do współpracy w ramach projektu flagowego „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich” w ramach priorytetu 9 Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego

29.03.2012

Wstępne informacje o projekcie i Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego

Młodzież na obszarach wiejskich oraz wspieranie przyjaznego klimatu dla innowacji na obszarach wiejskich to dwa podstawowe obszary współpracy w ramach projektu flagowego „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich” w ramach Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego.

Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego to kompleksowy projekt makroregionalnej współpracy międzynarodowej, którego celem jest lepsze wykorzystanie potencjału, jakim dysponują kraje UE leżące w basenie Morza Bałtyckiego. Wśród różnych tematów i zagadnień wokół koncentruje się współpraca w ramach Strategii znalazły się także kwestie związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi, w szczególności w ramach priorytetu 9 Strategii „Wzmocnienie zrównoważonego rolnictwa, leśnictwa oraz rybołówstwa” („To reinforce sustainable agriculture, forestry and fishing” ). Także projekt flagowy „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich” jest realizowany w ramach ww. priorytetu. Więcej nt. samej Strategii można znaleźć na stronie internetowej MSZ (http://www.polskawue.gov.pl/Strategia,UE,dla,regionu,Morza,Baltyckiego,8002.html) lub Dyrekcji Generalnej  Rozwój Regionalny Komisji Europejskiej http://ec.europa.eu/regional_policy/cooperate/baltic/index_en.cfm (strona w języku angielskim).

Specyfiką Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego jest brak własnych środków na realizację przedsięwzięć zapisanych w ramach Planu Działania. W związku z powyższym obecnie przygotowywany jest wniosek o dotacje do Instytutu Szwedzkiego w ramach tzw. Partnerstwa Strategicznego.   Niniejsze zaproszenie jest, w szczególności związane z poszukiwaniem partnerów aplikujących do ww. projektu.

Opis problemu i wizja projektu

Zachodzące zmiany demograficzne na obszarach wiejskich, polegające na migracji wielu młodych mieszkańców wsi do miast i jedynie sporadycznych ich powrotach do miejscowości skąd pochodzą, są wyzwaniem dla wielu społeczności wiejskich w regionie Morza Bałtyckiego. Projekt flagowy ma za zadanie przyczynić się do wypracowania rozwiązań tego problemu.

W założeniach projektu zwraca się uwagę, iż nie mamy informacji, co w oczach młodych mieszkańców wsi mogłoby uczynić obszary wiejskie atrakcyjnym miejscem do życia, zarówno obecnie jak i w przyszłości.  Nie mamy wiedzy o tym jakie wizje dotyczące obszarów wiejskich ma młodzież. Nie dysponujemy także odpowiednią wiedzą nt. sposobów wspierania innowacji i przedsiębiorczości, pozwalających na to, aby te wizje zrealizować. Wyzwaniem jest tworzenie przyjaznego klimatu dla innowacji na obszarach wiejskich. Wizja wypracowana w ramach dotychczasowych dyskusji w ramach projektu flagowego zakłada, iż wizualizacja pomysłów młodych dotyczących przyszłości wsi, wyrażenie ich oczekiwań i nadziei związanych z obszarami wiejskimi oraz nabywanie umiejętności związanych z przedsiębiorczością oraz wsparcie wdrażania pomysłów także w ramach możliwości biznesowych są kluczowe dla zrównoważonej przyszłości obszarów wiejskich.

Jednocześnie w regionie Morza Bałtyckiego prowadzonych jest wiele działań zarówno w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich i innych programów i inicjatyw, finansowanych przez inne fundusze unijne lub ze środków krajowych. Nie ma jednak czytelnej współpracy dotyczącej ww. zagadnień między Programami rozwoju obszarów wiejskich bądź miedzy innymi inicjatywami. Aby osiągnąć ten cel konieczne jest utworzenie powiązań i współpracy pomiędzy organizacjami z różnych krajów zajmującymi się ww. kwestiami.

Plany

W ramach projektu planuje się zidentyfikowanie i stworzenie partnerstwa skoncentrowanego wokół tematu zaangażowania młodzieży w rozwój lokalny i / lub wspierania innowacji w obszarach wiejskich między organizacjami z państw w regionie Morza Bałtyckiego. Organizacje te mogą prowadzić działalność na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Celem jest stworzenie platformy dla tych organizacji do współpracy w perspektywie długoterminowej. Partnerstwo będzie otwarte i zakłada się możliwość jego rozszerzenia w trakcie projektu.

Na podstawie doświadczeń z organizacji partnerskich w ramach projektu flagowego zostaną zidentyfikowane i opisane rozwiązania o charakterze modelowym, najlepsze praktyki w odniesieniu do angażowania młodzieży w rozwój lokalny i wspierania innowacji. Nastąpi to częściowo w ramach konferencji poświęconej tematowi młodzieży i innowacji, częściowo w ramach prac prowadzonych poprzez przez każdego z partnerów. W założeniu zakłada się wymianę doświadczeń i możliwość szybkiego rozpowszechniania dobrych przykładów w ramach partnerstwa. Konferencje będą poświęcone metodom zaangażowania młodzieży wiejskiej w rozwój lokalny i prezentacji przyszłych wizji obszarów wiejskich, tworzonych przez młodych ludzi i zbieranych w ramach działań lokalnych. Projekt ma także dotyczyć metod wspierania innowacji i sposobów szkolenia młodzieży w innowacyjnym myśleniu i przedsiębiorczości. Przewiduje się, w dalszym etapie prac serię dalszych seminarium w regionie Morza Bałtyckiego i dalszy rozwój współpracy w ramach utworzonego partnerstwa oraz konferencję o charakterze ogólnoeuropejskim, w ramach której mają być przedstawione wyniki projektu.

 

Oczekiwania wobec potencjalnych partnerów (organizacji, stowarzyszeń etc.):

  • gotowość do zaangażowania się w trzyletni projekt;
  • działalność dotycząca młodych na obszarach wiejskich lub wspierania przedsiębiorczości (lub innowacyjności) na obszarach wiejskich;
  • znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym uczestnictwo w projekcie, przynajmniej kluczowych osób w organizacji;
  • doświadczenie w realizacji projektu;
  • gotowość do wniesienia wkładu własnego w postaci pracy (organizacja spotkań etc.).

 

Potencjalne korzyści płynące z uczestnictwa w projekcie:

  • możliwość włączenia własnych działań w projekt flagowy
  • możliwość poznania i nawiązania współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się tematyką projektu w regionie Morza Bałtyckiego;
  • możliwość uczestnictwa wybranych przedstawicieli organizacji w spotkaniach w innych krajach regionu;
  • możliwość zaproszenia przedstawicieli innych organizacji z krajów regionu Morza Bałtyckiego do udziału w imprezach organizowanych w kraju.

Zainteresowanych prosimy o kontakt w terminie do 4 kwietnia 2012 r., na adres elektroniczny: maria.szemplinska@minrol.gov.pl oraz do wiadomości ksow@fapa.org.pl. Proszę nadesłać syntetyczny opis (w języku angielskim) działalności Państwa organizacji, stowarzyszenia (0,5 -1 strona).

Prosimy o nadesłanie klauzuli dotyczącej wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby projektu flagowego Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009