Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego ENRD

19.12.2011

 

8 posiedzenie Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich odbyło się dnia 8 grudnia 2011 r. w Brukseli z udziałem przedstawicieli Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich oraz Instytucji Zarządzających Państw Członkowskich jak również organizacji działających w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich. Spotkaniu przewodniczył Pan Rob Peters Dyrektor Wydziału Europejskiej Sieci i Monitorowania Polityki Rozwoju Obszarów Wiejskich w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI).

Podczas posiedzenia przedstawiono zarys propozycji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 opartej na strategii «Europa 2020», która zaleca «inteligentny i trwały rozwój gospodarczy».

Przy opracowywaniu propozycji wykorzystano przede wszystkim doświadczenia programu Leader oraz znaczenie jakie ma odgrywać sieciowanie we wdrażaniu polityki rolnej w nowym programowaniu. Podkreślono potrzebę kontynuacji działań sieciowych korzystając z motta «Łączmy wiejską Europę» oraz wzmocnienia koordynacji sieci zarówno na szczeblu unijnym jak i krajowym, rozwijania wymiany wiedzy i informacji oraz wielostronnej współpracy kładąc szczególny nacisk na partnerstwa innowacyjne oraz współpracę środowiska naukowo-badawczego z grupami lokalnymi. Komisja Europejska liczy na większe angażowanie się wszystkich interesariuszy w realizację działań i projektów przynoszących wartość dodaną.

W obszarze działań Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w najbliższym czasie planowane są liczne warsztaty na temat zagadnień odnoszących się do wdrażania polityki rozwoju obszarów wiejskich po 2013 roku jak również powołanie dwóch grup fokusowych w zakresie dostarczania usług środowiskowych oraz transferu wiedzy i innowacji.

Zadaniem tych grup funkcjonujących na zasadach wolontariatu będzie zapewnienie wsparcia i informacji w przygotowaniach następnego okresu programowania. Udział w pracach grup jest otwarty dla wszystkich członków Komitetu Koordynacyjnego i innych uczestników wyznaczonych przez członków Komitetu. Grupa fokusowa dotycząca zagadnień środowiskowych podejmie pracę w styczniu 2012 r., natomiast druga grupa fokusowa ds. transferu wiedzy i innowacji rozpocznie działalność dopiero w czerwcu lub lipcu 2012 r., co zostanie ustalone na kolejnym Komitecie Koordynacyjnym.

 W dniu 9 grudnia 2011 r. Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) zorganizowała w Brukseli seminarium pt. "Poprawa realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich", na którym przedstawiono wyniki prac Tematycznej Grupy Roboczej 4 ENRD "Mechanizmy realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich". Prezentowany Raport obejmował badaniem 12 grup analitycznych w różnych krajach członkowskich i wskazał na znaczące różnice pomiędzy ich systemami wdrażania. Główną rekomendacją służącą poprawieniu realizacji polityki rolnej jest dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie zarządzania i rozwoju potencjału wśród Państw Członkowskich i regionów poprzez wykorzystanie Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas seminarium zaprezentowano przykłady projektów i dyskutowano nad mechanizmami wdrażania polityki rolnej w przyszłym okresie programowania na różnych poziomach: na poziomie europejskim - podział kompetencji pomiędzy UE i Państwami Członkowskimi, na poziomie krajowym - wzmocnienie podejścia strategicznego, koordynacja z innymi politykami, zapewnienie bardziej wydajnej realizacji programów i wzmocnienie współpracy między organami wykonawczymi i na poziomie beneficjentów - ułatwienie dostępu do finansowania dla potencjalnych beneficjentów.

Raport dostępny jest na stronie ENRD http://enrd.ec.europa.eu


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009