Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

I Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych

10.10.2011

W dniach 5-6 października w Warszawie odbyło się I Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych zorganizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Bankiem BGŻ SA.

Podczas pierwszego dnia spotkania każdy z uczestników mógł wysłuchać szeregu interesujących wykładów dotyczącymi funkcjonowania grup producentów rolnych, ich finansowania i rozliczania. Na koniec dnia w programie został zainicjowany panel dyskusyjny, którego wiodącym celem było wyrobienie wspólnych działań mających poprawić przepływ informacji, umożliwić grupom producenckim wspólne podejmowanie działań handlowych na poszczególnych rynkach.

Pierwszego dnia spotkania Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa
i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk uczestniczył w panelu dyskusyjnym.

Na podstawie doświadczeń z innych krajów można stwierdzić, że dla polskiego rolnictwa, w szczególności dla gospodarstw małych i średnich, tworzenie grup producenckich jest koniecznością. Od niepamiętnych czasów ludzie łączyli się w grupy, aby realizować to, co w pojedynkę byłoby bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Te reguły dotyczą również rolników, producentów rolnych, przetwórców i innych podmiotów związanych z rolnictwem. Grupy producentów rolnych w XXI wieku to organizacje, które powinny kierować się nowoczesnymi technikami zarządzania, szybko lokalizować, przetwarzać i tworzyć informacje rynkowe. Do tego konieczna jest elastyczna, ale trwała struktura organizacyjna jednostek, która pozwala na efektywne działanie i budowanie właściwego obrazu grupy na rynku dostawców, odbiorców i konsumentów. Tylko tak funkcjonujące grupy producentów rolnych są w stanie spełniać zadania marketingowe, umieszczać nowe produkty i stwarzać warunki do jak najlepszego zachowania pozycji towaru i producenta na trudnym rynku podażowym. Wymusza to w strukturach organizacyjnych grup producenckich mocną pozycję sekcji marketingowych, informatycznych i logistycznych.
W przyszłości sukces rynkowy będzie zależeć od ich pracy i umiejętności ludzi tam zatrudnionych - powiedział Minister Nalewajk.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009