Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wizyta w Brukseli

06.10.2011

W dniach 18-21 września 2011 roku odbył się wyjazd studyjny do Brukseli. Organizatorem wyjazdu było stowarzyszenie Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju, które  wspiera rozwój młodych ludzi poprzez edukację i promocję postaw proprzedsiębiorczych, dbałość o wszechstronny rozwój młodego pokolenia zamieszkałego głównie na obszarach wiejskich. W wyjeździe uczestniczyło 136 osób.

Wyjazd był skierowany do przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i instytucji około rolniczych. Wyjazd do Brukseli rozpoczął się od spotkania w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. Następnie uczestnicy odwiedzili przedstawicielstwa regionów Małopolski, Dolnego Śląska i Mazowsza w Unii Europejskiej. Następny dzień rozpoczął się spotkaniem w Parlamencie Europejskim gdzie pan Marian Apostoł dokonał przedstawienia struktury organizacyjnej Parlamentu a także charakterystykę pracy uwzględniając obecne prace nad Wspólną Polityką Rolną.

Głównym punktem wyjazdu była konferencja pt. „Rolnictwo Polskie w Unii Europejskiej – Kierunki Rozwoju, Doświadczenia i Przyszłość WPR” zorganizowana w Parlamencie Europejskim. Konferencję otworzył Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Czesław Siekierski. Następnie na temat perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zabrał głos dr Piotr Serafin. Kolejnym tematem była Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku, którą omówił dr Jerzy Plewa. Politykę spójności po 2013 zreferował dr Władysław Piskorz, natomiast przyszłe prace nad WPR omówił dr Andrzej Gąsowski.

Część referatową rozpoczął prof. Bogdan Klepacki referatem na temat roli nauk ekonomicznych w rozwoju rolnictwa. Prof. Ziętara omówił rolę rolnictwa wobec potrzeb żywnościowych Polski, Europy i Świata. Prof. Runowski przedstawił tendencję zmian w organizacji gospodarstw rolniczych. Rektor Żmija wygłosił referat na temat małych i drobnych gospodarstw, ich przyszłości i możliwych dróg rozwoju. Dr Kania pokazał role doradztwa i nauki w kreowaniu innowacyjności w rolnictwie. Drogę od gospodarstwa organicznego do gospodarstwa ekologicznego przedstawił dr Józef Żuk. Dr Barbara Gołębiewska pokazała efekty zewnętrzne rolnictwa i ich wpływ na dochody gospodarstw. Dr Parzonko i Pietrzak przedstawili tendencje zmian w produkcji i przetwórstwie mleka. Dr Szymańska omówiła produkcję wieprzowiny a dr Gołębiewski produkcję zbóż. Znaczenie postępu biologicznego przedstawił dr Wicki. Dr Chlebicka pokazała znaczenie integracji poziomej i pionowej w łańcuchu żywnościowym i na zakończenie dr Monika Gębska omówił ekonomiczne korzyści wynikające z zapewnienia dobrostanu zwierząt.

Po konferencji uczestnicy wyjazdu wzięli udział w bankiecie wydanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w starej siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

21 września przedstawiciele SGGW z Warszawy wzięli udział w konferencji poświęconej problemom gleby. Tytuł konferencji „Glebowa materia organiczna – stara prawda, nowe wyzwania problemów z jakością gleby”.

Poruszone tematy na konferencji w Parlamencie Europejskim zachęciły uczestników do zadawania licznych pytań prelegentom szczególne do dr Plewy, Piskorza i Serafina. Finalnie, dzięki projektowi, grupa 136 beneficjentów - przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i instytucji około rolniczych otrzymała informacje a także została wyposażona w materiały konferencyjne, które po powrocie pozwoliły na przekazanie zdobytych informacji, a tym samym grupa docelowych odbiorców została w sposób znaczący powiększona. Realizacja projektu w zasadniczy sposób przyczyniła się do wzmocnienia świadomości na temat WPR oraz pozwoliła zebrać wnioski co do kształtu (wizji) tej polityki po 2013 roku.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009