Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Stan i perspektywy polskiego rolnictwa - o konferencji w Spale

03.10.2011

W dniu 24 września 2011 r. w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale odbyła się konferencja pt. „Stan i perspektywy polskiego rolnictwa”. Konferencję otworzyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi –Marek Sawicki, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Olgierd Dziekoński oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktor Szmulewicz.

Celem konferencji było przybliżenie stanu i perspektyw polskiego rolnictwa, jak również prac prowadzonych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 z uwzględnieniem stanowiska polskich organizacji rolniczych będących członkami COPA–COGECA. Mówiono o konieczności stworzenia silnej polityki zapewniającej społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwu europejskiemu rozwój a także konkurencyjność na rynku globalnym, a wszystkim rolnikom europejskim równe warunki konkurencji w ramach jednolitego rynku Wspólnotowego i wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu żywnościowym. Konferencja pozwoliła również na zaprezentowanie zagadnień dotyczących przedsiębiorczości na wsi na tle zmian społecznych wsi, możliwości szerszego rozwoju, korzystania z narzędzi ułatwiających podjęcie działań związanych z rozpoczynaniem nowych form działalności, zarówno rolniczej jak i pozarolniczej. Omówiono również sposoby wzmacniania pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym, które pozwolą na ochronę rolników przed nieuczciwymi praktykami (np. dotyczącymi opóźnień w płatnościach). Sposobem na zapewnienie rolnikom lepszych dochodów z rynku jest przystosowanie wspólnotowych reguł w zakresie konkurencji, które w dłuższej perspektywie czasowej pozwolą na wzrost i rozwój, a także zachęcanie rolników do rozwijania lokalnych, rolniczych rynków jako dodatkowych rynków zbytu, co pozwoli na bezpośredni kontakt z konsumentami, redukując w ten sposób pośredników oraz koszty transportu. Podczas dyskusji zaplanowanych w czasie trwania konferencji, uczestnicy mogli zaczerpnąć porad od ekspertów, a także uzyskać szczegółowe informacje na nurtujące ich kwestie.

Na konferencji poruszano istotne dla rolnictwa kwestie. Pierwszy temat, dotyczący stanu i perspektyw polskiego rolnictwa przedstawił
Prof. dr hab. Andrzej Kowalski – Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, omawiając finansowe zasilanie rolnictwa, jego sytuację dochodową oraz wymianę międzynarodową, w tym uzyskaną obecnie znaczną nadwyżkę eksportową w handlu zagranicznym. Drugi wykład, omówiony przez dr Mirosława Drygasa – Zastępcę Dyrektora Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, dotyczył przedsiębiorczości na wsi na tle zmian społecznych wsi, sposobów wzmacniania pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym. W swoim wystąpieniu poinformował, że modernizujące się rolnictwo potrzebuje silnej ekonomicznie i społecznie wsi, a także omówił kontekst społeczny i ekonomiczny z perspektywy rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

W kolejnej części swoje wystąpienia dotyczące WPR na lata 2014-2020 zaprezentowali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Z racji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jak również przewodnictwa Pana Ministra w Radzie do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, można dążyć do lepszego kształtu przyszłych rozwiązań dla polskiego rolnictwa. Rząd jest wspierany przez organizacje rolnicze, które wypracowały wspólne stanowisko w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił stanowisko organizacji w sprawie WPR na lata 2014-2020.

W czasie dyskusji głos zabrali również Prezesi Izb Rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, omawiając sytuację w sektorze rolnym w poszczególnych państwach.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele izb rolniczych i rolnicy indywidualni z całej Polski. Uczestnicy wysoko ocenili znaczenie konferencji.



Konferencja współfinansowana była ze środków finansowych Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach środków będących w dyspozycji Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009