Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

ANR w oczach rolników

22.08.2011

Rolnicy dobrze ocenili pracę Agencji Nieruchomości Rolnych w przeprowadzonym przez TNS OBOP badaniu „Polska Wieś i Rolnictwo”. Badanie dotyczyło sposobu postrzegania życia na wsi w I półroczu 2011 r., jak i oceny poszczególnych instytucji ściśle współpracujących z mieszkańcami wsi.

Zdecydowana większość badanych (79%) ocenia działalność ANR dobrze,
w tym 11% bardzo dobrze. Natomiast źle ocenia ANR mniej niż co dziesiąty badany (7%).

Jak wynika z sondażu połowa ankietowanych wie o możliwości nabycia ziemi z Zasobu ANR na zasadach preferencyjnych do końca 2013 r. Zaś ponad połowa (52%) nie jest świadoma, że pełne otwarcie rynku ziemi w Polsce dla nabywców z większości krajów europejskich nastąpi w maju 2016 r. Co piąty rolnik zamierza w ciągu najbliższych 3 lat nabyć od ANR ziemię, a 76% respondentów tej grupy zakupu ziemi od ANR nie przewiduje. Spośród chętnych do nabycia ziemi od ANR, 45% ankietowanych chciałoby nabyć areał do 5 ha, 29% - do 15 ha, a 26% - powyżej 15 ha.
Większość badanych chciałaby sfinansować nabycie ziemi za pomocą kredytu preferencyjnego (61% w grupie do 5 ha, 54% - do 15 ha i 73% - powyżej 15 ha). Na drugim miejscu wymieniana jest płatność na raty (26% - do 5 ha, 38% - do 15 ha i 21% - powyżej 15 ha).

Z badań przeprowadzonych przez OBOP dowiadujemy się, że informacje o Agencji Nieruchomości Rolnych i jej działaniach połowa badanych czerpie z telewizji (46% z telewizji publicznej, 4% - z niepublicznej), a co czwarty od rodziny i znajomych. Tylko 16% badanych czerpie wiedzę o ANR z prasy, również 16% z Internetu i jedynie 6% z radia. Specjalne broszury oraz lokalne placówki ANR, ARiMR, ARR i KRUS są źródłem informacji o ANR dla 34% badanych. Odbiorcami broszur jest 13% badanych, a 21% respondentów swoją wiedzę na temat Agencji czerpie z lokalnych placówek instytucji związanych z rolnictwem.

Ponadto z raportu TNS OBOP wynika, że 9 na 10 osób mieszkających na wsi jest zadowolonych z faktu mieszkania na wsi, a nie w mieście, przy czym niemal połowa respondentów (47%) jest z tego powodu bardzo zadowolona. Aż 8 na 10 mieszkańców wsi nie chciałoby się przeprowadzić do ośrodków miejskich, w tym co drugi byłby temu bardzo niechętny.

Natomiast trzy największe powody do zadowolenia dla mieszkańców wsi to przede wszystkim bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, dostęp do sieci wodociągowej i dostęp do Internetu - odpowiednio 72%, 77% i 60%. Pomimo wysokiego poziomu zadowolenia z życia na wsi, mieszkańcy wsi narzekają na następujące rzeczy: brak dostępu do sieci gazowej i kanalizacyjnej - 49% i 42%, brak możliwości rozwoju - 41%, a niewiele mniej (40%) narzeka na brak dostępu do kultury i sztuki.

Badanie, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1500 osób (867 rolników i 633 „nierolników”), dotyczyło sprawdzenia ich obecnej sytuacji, poziomu zadowolenia ze zmian związanych z terenem, na którym żyją oraz tego, jak oceniają funkcjonowanie instytucji zarządzających i wspomagających rolnictwo.

Badanymi były osoby pełnoletnie mieszkające na wsi, ubezpieczone w KRUS, kierujące lub zarządzające gospodarstwem rolnym, w którym prowadzona jest produkcja rolna (grupa określana w badaniu jako „rolnicy”), oraz osoby pełnoletnie mieszkające na wsi, nieubezpieczone w KRUS („nierolnicy”).

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009