Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Młodzież. Edukacja. Unia Europejska. Wyrównujmy szanse!!!

26.03.2011

W dniach 19-20 marca 2011 r. Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju zorganizowało w Centrum Kultury Studenckiej Arka w Krakowie konferencję „Młodzież. Edukacja. Unia Europejska. Wyrównujmy szanse!!!”. Organizacjami wspomagającymi realizację przedsięwzięcia były Związek Młodzieży WiejskiejZwiązek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników. W konferencji uczestniczyło 186 osób. oraz

Konferencja była skierowana do młodych liderów działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na terenie Polski, w tym przedstawicieli samorządu lokalnego, rolników, przedsiębiorców wiejskich, radnych, sołtysów, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, uczniów i nauczycieli szkół o profilu rolniczym i okołorolniczym w wieku 18-35 lat. Celem projektu było ułatwienie dostępu do informacji młodzieży z terenów wiejskich związanych w pierwszej kolejności z możliwościami sfinansowania działań edukacyjnych, przedstawienie systemu instytucji wdrażających programy europejskie w Polsce, przekrojowe pokazanie możliwości sfinansowania rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz pozyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej bądź na rozwój firmy (np. środki z poziomu regionalnego, jak i centralnego). Realizacja tych działań ma tworzyć warunki dla dywersyfikacji działalności gospodarczej i poprawy możliwości zatrudnienia, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich. Wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy w konsekwencji mają doprowadzić do wzrostu zatrudnienia na obszarach wiejskich.

Konferencję otworzył oraz przywitał zebranych gości Krzysztof Kosiński, Prezes Europejskiego Centrum Edukacji i Rozwoju. Pierwszy wykład dotyczył podsumowania dotychczasowych działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. 30-minutowy wykład dotyczący działań ARiMR wygłosiła Pani Urszula Zięba. Przedstawione zostały szczególnie działania nadzorowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpływające na rozwój obszarów wiejskich. 15-minutowy wykład dotyczący działań ARR wygłosiła Iwona Ciećko, która omówiła różnice w działalności ARiMR oraz ARR, jak również szczegółowo przedstawiła zakres obowiązków i działalność Agencji Rynku Rolnego. Następnie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej i plany na lata 2014-2020 omówił dr Czesław Siekierski. Przedstawił on zamierzenia zmian WPR po 2013 r. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego, będący najbliżej informacji dotyczących proponowanych zmian przez Komisję Europejską, pokazał ewolucję WPR na przestrzeni ostatniej dekady. Z kolei na temat instytucji wdrażających programy operacyjne w obecnym okresie programowania oraz o programach edukacyjnych dla młodzieży finansowanych ze środków UE opowiadał w wykładach pan Albert Dziura. Przedstawił on możliwości rozwoju, wymiany oraz projektów dla młodzieży po wejściu Polski do Unii Europejskiej. O wspieraniu przedsiębiorczości poprzez programy regionalne oraz centralne wykładał Wojciech Szczepanik (Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego). Szczegółowo omówił projekty wspierające sektor MŚP, z uwzględnieniem możliwości dla mieszkańców obszarów wiejskich.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem Marcina Horynia (CDR Kraków) na temat różnicowania w kierunku działalności nierolniczej, jako ważnego mechanizmu zmian zachodzących na obszarach wiejskich, działania realizowanego przez ARiMR. Kolejny wykład przeprowadził dr Leszek Leśniak, analizując program Leader, jego ewolucję w UE oraz działalność lokalnych gru (CDR Kraków) p działania w oparciu o lokalną strategię rozwoju. Następnie Pan Łukasz Strutyński omówił rolę społecznych organizacji w zastosowaniu kreatywnych metod budowania marki w turystyce wiejskiej ze szczególnym naciskiem na marki województwa małopolskiego. Zasady funkcjonowania „Małych Projektów” w ramach PROW 2007-2013, realizowanych przez lokalne grupy działania, a przyczyniające się do rozwoju obszarów wiejskich, omówił Łukasz Jawny. Konferencję zakończył wykład pana Jacka Kwita na temat źródeł finansowania odnawialnych źródeł energii w ramach PROW.

Poruszone tematy zachęciły uczestników do zadawania licznych pytań prelegentom oraz sformułowania konkretnych wniosków i postulatów, których efektem jest wzmocnienie współpracy instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Finalnie, dzięki projektowi, grupa 186 beneficjentów - młodych liderów lokalnych społeczności została wyposażona w wiedzę na temat aktywizacji i rozwoju młodzieży, która nie ma zapewnionej odpowiedniej edukacji pozwalającej na płynne przejście z sektora rolnego do sektora przedsiębiorczości. Uczestnicy konferencji otrzymali materiały, które po powrocie do lokalnych środowisk, pozwolą na przekazanie zdobytych informacji, a tym samym grupa docelowych odbiorców zostanie w sposób znaczący powiększona.

Relacja z konferencji w KSOW.TV - obejrzyj


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009