Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Seminarium szkoleniowe pn. „Europejski Dzień Młodego Rolnika”

15.02.2011

W dniach 10-11 lutego 2011 r. Związek Młodzieży Wiejskiej zorganizował seminarium szkoleniowe pn. „Europejski Dzień Młodego Rolnika”, które odbyło się podczas Targów Poznańskich Farma 2011.

Związek Młodzieży Wiejskiej to najstarsza organizacja młodzieżowa działająca na obszarach wiejskich. Najważniejszym celem działania ZMW jest dbałość o wszechstronny rozwój młodego pokolenia zamieszkującego na terenie wsi polskiej. Do ważnych obszarów aktywności należy edukacja nieformalna, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży, propagowanie nowoczesnego rolnictwa w tym wspieranie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

W związku z w/w priorytetami, Związek Młodzieży Wiejskiej zorganizował seminarium szkoleniowe pt. „Europejski Dzień Młodego Rolnika”, które przeprowadzono podczas Targów FARMA w Poznaniu.
W warsztatach szkoleniowych udział wzięli młodzi rolnicy, przedstawiciele związków zawodowych z kilku krajów europejskich oraz Polski, którzy są zrzeszeni w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA). W sesji szkoleniowej uczestniczyło 80 osób natomiast w sesji plenarnej 250 – młodzi rolnicy z Polski, przedstawiciele instytucji centralnych, przedstawiciele samorządu lokalnego, samorządu rolniczego, lokalni liderzy oraz studenci uczelni rolniczych. Goście specjalni to Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joris Baecke – Prezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA), Ingrid Peterson – Wiceprezydent CEJA, Rok Sedminek - Wiceprezydent CEJA oraz Julien Valentin – wiceprezydent CEJA.

Europejski Dzień Młodego Rolnika poświęcony był w szczególności produkcji i wykorzystaniu biogazu rolniczego. Technologia ta jest rozpowszechniona i od wielu lat stosowana w krajach takich jak Dania, Austria, Niemcy i Szwecja, natomiast w Polsce nie znalazła powszechnego zastosowania. Do roku 2020, według szacunku opracowania „Innowacyjna energetyka - rolnictwo energetyczne”, potwierdzonego w Polityce Energetycznej Polski PEP 2030, w Polsce ma powstać 2500 biogazowni rolniczych (IEO).

Z uwagi na wysoki potencjał pozyskiwania tego surowca w Polsce, produkcja i wykorzystanie energetyczne biogazu jest również szansą na spełnienie zobowiązań wynikających z rozszerzenia Unii Europejskiej oraz innych umów międzynarodowych, dotyczących osiągnięcia do roku 2010 7,5 % udziału energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii (OŹE) oraz 5,75 % udziału biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw transportowych, ( Dyrektywa PE i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia2009). Źródłem pozyskiwania biogazu obok składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków mogą być z powodzeniem biogazownie rolnicze,
w których biogaz wytwarzany jest z biomasy. Wytworzony w ten sposób biogaz może być stosowany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu - tzw. kogeneracji, jako paliwo silnikowe (CNG) do pojazdów, a także po oczyszczeniu może być wtłaczany do rurociągów gazowych zasilanych gazem ziemnym. Szacuje się, że w przeciągu kolejnych miesięcy powstanie kilkaset nowych biogazowni.

Realizacja sesji szkoleniowej w ramach Europejskiego Dnia Młodego Rolnika służyła przede wszystkim przekazywaniu wiedzy oraz informacji dotyczących w/w zagadnień potencjalnym beneficjentom w celu poprawy możliwości zatrudnienia, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich. Dzięki konferencji szkoleniowej, przeprowadzonej przez ekspertów z kraju i zagranicy, możliwe było przeniesienie dobrych praktyk, doradztwo, a także wymiana doświadczeń oraz „know-how”.

Ponadto w ramach w/w przedsięwzięcia dążono do:

  • poprawy poziomu wiedzy i kwalifikacji rolników w zakresie technologii upraw roślin energetycznych,
  • zapoznania rolników z możliwością wykorzystania produktów ubocznych w gospodarstwie rolnym na cele produkcji biogazu rolniczego,
  • podniesienia poziomu wiedzy i kwalifikacji rolników na temat możliwości i form zrzeszania się, celem możliwości produkcji biogazu a tym samym zwiększania dochodowości gospodarstw rolnych,
  • zapoznanie rolników z funkcjonowaniem biogazowni rolniczych w praktyce.

Europejski Dzień Młodego Rolnika był również znakomitą okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Innowacyjny Młody Rolnik 2011”. W konkursie udział wzięło blisko 700 młodych rolników z całej Polski. Główne kryterium oceny to przede wszystkim wiek do 40 roku życia, inwestycje z udziałem środków UE oraz innowacyjny charakter tych inwestycji. Innowacyjnym Młodym Rolnikiem 2011 został Jarosław Roman z woj. mazowieckiego, specjalizujący się w chowie i hodowli bydła mlecznego na bazie 85 krów mlecznych, gospodarujący na 70 ha.



Seminarium współfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będących w dyspozycji Sekretariatu Centralnego KSOW.

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009