- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Wybrano najlepszych na Mazowszu!
8 września w Siedlcach podczas seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 – etap wojewódzki poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 27 edycji. Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, następnie Mistrzowie województw biorą udział w eliminacjach o tytuły Mistrza kraju w kategorii ROLNIK i Mistrza kraju w Kategorii FIRMA. Wśród uczestników seminarium gościliśmy rolników, doradców oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, w tym laureatów z poprzednich lat konkursu AgroLiga.
Organizatorem wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga na Mazowszu jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie, jeden z 16 ODR-ów istniejących w Polsce. MODR Warszawa to przede wszystkim doradcy rolniczy, którzy współpracują z rolnikami dostarczając im najnowszych informacji agrotechnicznych, organizują szkolenia zawodowe i związane z gospodarką rolną, pomagają rokrocznie w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie unijne oraz rozpowszechniają informacje o najlepszych formach gospodarowania i najlepszych gospodarzach.
Podczas seminarium uczestnicy zapoznali się z najlepszymi wzorcami i dobrymi praktykami na przykładzie gospodarstw i przedsiębiorstw Polski północno-wschodniej, a także wysłuchali wykładu pt. „Zarządzanie finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”
Kategoria ROLNICY
Tytuł Mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY otrzymał pan Marcin Seliga prowadzący gospodarstwo w gminie Promna powiat białobrzeski.
Gospodarstwo położone jest w dolinie Pilicy na obszarze Natura 2000 prowadzone przez Pana Marcina samodzielnie od 2003 r. ma łączną powierzchnię 93,67 ha i zajmuje się hodowlą bydła opasowego rasy limousine oraz uprawą ziemniaków na powierzchni blisko 16 ha.
Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY otrzymali państwo Aldona i Rafał Nowak, gmina Brudzeń Duży, powiat płocki.
Gospodarstwo ma powierzchnię 51 ha, z czego 20 ha to grunty własne i 31 dzierżawione. Prowadzona jest na nich uprawa rzepaku, pszenicy i buraków cukrowych. W uprawie roli i roślin są stosowane innowacyjne technologie, których celem jest wzrost żyzności, co przełoży się na wyższe plony. Są to m.in. uprawa bezorkowa, siew bezpośredni i uprawa pasowa tzw. strip-till.
Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii ROLNICY:
Jacek Sadowski - (gmina Nasielsk, powiat nowodworski) prowadzi gospodarstwo
specjalizujące się w produkcji mleka od krów rasy simentalskiej.
Agnieszka i Cezary Czapliccy - (gmina Opinogóra, powiat ciechanowski) prowadzą gospodarstwo o powierzchni 55 ha, które jest zapleczem paszowym dla stada bydła mlecznego w ilości 130 sztuk.
Bożena i Adam Podbielscy – (gmina Czerwin, powiat ostrołęcki) gospodarstwo o powierzchni 125 ha i powiązaną z tym produkcją bydła mlecznego (300 sztuk krów mlecznych, 260 sztuk jałowizny i cieląt) o wydajności mlecznej około 10 tys. litrów.
Przemysław Górlicki – (gmina Chlewiska, powiat szydłowiecki) – gospodarstwo specjalizujące się w produkcji miodu (80 rodzin pszczelich), uprawiające rośliny zbożowe i strączkowe z przewagą roślin miododajnych.
Katarzyna i Andrzej Żurawiowie – (gmina Wilga, powiat garwoliński) prowadzą gospodarstwo sadownicze specjalizujące się w produkcji jabłek na powierzchni 21 ha. Gospodarstwo posiada nowoczesny system nawadniający oraz ochrony przeciwmrozowej.
Anna Jończyk i Tomasz Dronzikowski „Stajnia Blueberry” (gmina Teresin, powiat sochaczewski) prowadzą gospodarstwo zajmujące się chowem i hodowlą koni. Dodatkowo „Stajnia Blueberry” prowadzi szkółkę jeździecką oraz kolonie w siodle.
Kategoria FIRMA
Tytuł Mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019
w kategorii FIRMA otrzymała firma BROWAR SOCHO Karol Słoma, gmina i powiat sochaczewski.
Browar powstał w 2016 roku z zamiłowania do domowego warzenia piwa. Budynek browaru oraz cały sprzęt znajdujący się w browarze został zaprojektowany oraz wykonany przez właściciela oraz jego ojca. Nowe gatunki piwa powstają w nim na bieżąco. W 2019 roku, browar rozszerzył swoją ofertę o przybrowarny pub, w którym można napić się świeżych piw i zamówić robione z najlepszej jakości składników burgery i przekąski.
Tytuł Wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA otrzymała Piekarnia „WACYN” Ewa Brzezińska i Andrzej Karczewski - (gmina i powiat radomski).
Firma powstała w 1990 roku z inicjatywy brata ciotecznego właścicieli. Piekarnia przede wszystkim stawia na jakość wyrobów i warunków pracy. Chleb bardzo długo utrzymuje świeżość i nie kruszy się, a bułki charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem.
Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2019 w kategorii FIRMA:
WIL-SAD Spółka z o.o. (gmina Wilga, powiat garwoliński). Grupa producencka wprowadzająca rocznie na rynek około 30 tysięcy ton jabłek i dystrybuująca je na różne rynki świata. Skupia ona 30 producentów i gospodaruje na powierzchni około 350 hektarów.
MŁYN PRZEDPEŁCE Paweł Kocięcki (gmina Staroźreby, powiat płocki).
Firma rodzinna działająca w branży młynarskiej od 1870 roku. Obecny właściciel prowadzi ją od 2011 roku. Wydajność młyna to 40 ton na dobę a baza magazynowa może pomieścić 800 ton produktu.
JAKPOL – Jakub Ambroziak (gmina Gołymin Ośrodek powiat ciechanowski) – firma działa na rynku od 2003 roku. Zaczynała od produkcji mąki żytniej a obecnie prowadzi skup wszystkich płodów rolnych.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”