Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Skosztuj żywność ekologiczną na Jarmarku Piaseczyńskim

11.09.2019

Jarmark Piaseczyński jest ostatnią szansą, żeby skosztować żywności ekologicznej na stoisku organizowanym w ramach operacji pn. Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw. Podczas imprezy, która odbędzie się w niedzielę, 15 września w Piasecznie (pl. Piłsudskiego, ul. Kościuszki) bez wątpienia warto spróbować owoców, warzyw, soków i wielu innych przysmaków, z jakimi przyjedzie Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA przy wsparciu ze strony rolników i producentów ekologicznych z 4 województw: mazowieckiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Reprezentanci tych właśnie regionów uczestniczą w operacji i budowie oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. – Mazowieckie, podobnie jak pozostałe trzy województwa objęte operacją jest regionem o dużym potencjale w zakresie produkcji żywności ekologicznej i jednocześnie poprzez rozdrobnione gospodarstwa obszarem, gdzie ten rodzaj rolnictwa powinien funkcjonować i przynosić dobre dochody rolnikom. Niestety póki co ten potencjał nie jest wykorzystany – tłumaczy Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Jedną z nich jest brak świadomości konsumentów na temat tego, co jedzą czy też problem z znalezieniem rolników z odpowiednim asortymentem itp. Niewiele osób wie, na czym polegają różnice pomiędzy żywnością ekologiczną, a konwencjonalną. Euroliść jest w Polsce znakiem o małej rozpoznawalności. Dlatego Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach operacji „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw” przyciągnęło kilkudziesięciu rolników i producentów, by to zmienić.

Stowarzyszenie i zaangażowani rolnicy chcą dotrzeć do szerokiego grona osób z informacją o rolnictwie ekologicznym, o znaku tego rolnictwa, co umożliwi określenie oczekiwań konsumentów i trendów wśród potencjalnych nabywców produktów. Przy okazji prezentujemy korzyści wynikające z rolnictwa ekologicznego i zakupów bezpośrednich.

Stoisko było obecne już na dużych imprezach plenerowych w małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim. Uczestnicy wydarzeń delektowali się ekologicznymi smakołykami, a jednocześnie zdobywali wiedzę, oglądali pokazy kulinarne. Mało tego, jest też specjalna strefa dla dzieci, w której edukacja ma miejsce poprzez gry i zabawy. W międzyczasie są przeprowadzana anonimowe ankiety poświęcone zbadaniu świadomości konsumentów na temat żywności ekologicznej, jej dostępności czy rozpoznawalności, które posłużą opracowaniu Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Polsce.

Szczegóły na temat operacji można znaleźć na stronie: www.grupa.odrolnika.pl

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009