Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Ekologiczna żywność promowana w lubelskim

22.08.2019

W niedzielę, 18 sierpnia delegacja Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (pow. tarnowski, woj. małopolskie) podczas dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym (gm. Tarnogród, woj. lubelskie) promowała znak euroliścia, a co za tym idzie żywność ekologiczną. Na stoisku w ramach operacji pn. Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw przedstawicielom stowarzyszenia towarzyszyli rolnicy z woj. lubelskiego, jak np. P. Tomasz Obszański.

Rolnicy ekologiczni z województwa lubelskiego aktywnie uczestniczą w budowie oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego wraz z rolnikami i producentami ekologicznymi z województw: małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Tylko kontakt z potencjalnymi konsumentami umożliwi rozwój sprzedaży bezpośredniej i skracanie łańcucha dostaw. Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem wzrostu wartości rynku żywności ekologicznej przy jednoczesnym spadku liczby gospodarstw ekologicznych.

Stoisko było wręcz oblegane przez uczestników (ok. 600 osób) imprezy, którzy chcieli skosztować ekologicznej żywności i poznać różnice między nią, a żywnością konwencjonalną, czyli dominującą w sprzedaży.

Stoisko w Luchowie Górnym uginało się od ekologicznych owoców, warzyw, soków i innych produktów. Przysmaki znikały błyskawicznie ze stołu, co doskonale ukazuje, że polskie społeczeństwo chce delektować się ekologiczną żywnością od rodzimych producentów. Niestety, świadomość społeczna wciąż jest znikoma. Konsumenci nie znają znaku „euroliścia”, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego. Potwierdzają to badania ankietowe prowadzone w ramach stoiska „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Dlatego członkowie stowarzyszenia przy wsparciu rolników edukowali uczestników dożynek w Luchowie Górnym. Były warsztaty kulinarne, degustacje, ale i strefa rekreacji z leżakami. Goście stoiska kosztowali ekożywności i wsłuchiwali się w porady dotyczące wykorzystania poszczególnych produktów w kuchni.  Mało tego – organizatorzy stoiska przygotowali też atrakcyjną strefę dla najmłodszych. To zamierzone działanie, w myśl zasady „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”.

Budowa łańcucha dostaw żywności w ramach rolnictwa ekologicznego jest bardzo istotna. Zainteresowanie samych konsumentów tego rodzaju żywnością ciągle rośnie i szukają oni zarówno producentów, jak i żywności o jakości ekologicznej. Konsument ma największą pewność co kupuje, robiąc zakupy bezpośrednio u producenta, którego darzy największym zaufaniem. Bez wsparcia organizacji łańcucha dostaw żywności ekologicznej ciężko jest mówić o rozwoju w Polsce rolnictwa ekologicznego.

Żywność ekologiczną ze stoiska „Z głową i ze smakiem” będzie można odkryć także podczas imprez plenerowych w: woj. świętokrzyskim (8 września 2019 r. w Opatowie) oraz woj. mazowieckim (15 września 2019 r. w Piasecznie).

Podczas wydarzeń plenerowych, organizatorzy stoiska „Z głową i ze smakiem…” przeprowadzają badania ankietowe, które są ważne w kontekście opracowania Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego! Bardzo prosimy o jej wypełnienie. Wypełnione ankiety prosimy przesyłać na adres: grupaodrolnika@wp.pl.

Pobierz ankietę

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009