- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Czas na Euroliść w województwie lubelskim
Znak euroliścia będzie promowany w najbliższą niedzielę, tj. 18 sierpnia podczas dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym (gm. Tarnogród, woj. lubelskie). Stoisko z żywnością ekologiczną przygotuje Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) w ramach operacji pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.
Czego mogą się spodziewać uczestnicy dożynek gminno-parafialnych w Luchowie Górnym? Przede wszystkim stołu uginającego się od pysznych i zdrowych przysmaków pochodzących od blisko 40 producentów. Będą owoce, warzywa, potrawy, napoje i wiele, wiele więcej. Zaplanowano animacje i strefy – rekreacyjną z leżakami, a także kucharską z warsztatami oraz możliwością degustacji.
Poza tym rozdawane będą broszury zawierające m. in. informacje o zaletach żywności ekologicznej, będzie prowadzona informacja o sposobie rozpoznawania certyfikowanych produktów ekologicznych oraz możliwościach ich nabywania m.in. przez samych rolników ekologicznych. Z powodu słabej wiedzy konsumentów w zakresie rozpoznawalności znaku „euroliścia”, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego pojawiają się niepewności i ograniczenia w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej. Konsument zadaje sobie pytanie czy, aby na pewno żywność, którą kupuje jest żywnością ekologiczną?
W ramach stoiska prowadzone będą również badania ankietowe na temat świadomości konsumentów na temat różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną, czy dostępności tego typu produktów na rynku oraz ich rozpoznawalności.
Żywność ekologiczną ze stoiska „Z głową i ze smakiem” będzie można odkryć także w pozostałych województwach, z których rolnicy i producenci uczestniczą w projekcie, w: woj. świętokrzyskim 8 września 2019 r. w Opatowie oraz w woj. mazowieckim 15 września 2019 r. w Piasecznie. Zapraszamy także do słuchania spotu i zaproszenia do udziału w wydarzeniu na antenie Radia Złote Przeboje.
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA jako partner KSOW prowadzi prace nad powstaniem oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego przy współudziale rolników i producentów ekologicznych z czterech województw: małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. O przyszłości rolnictwa ekologicznego w Polsce dyskutowano podczas spotkania w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Zaproponowano wiele propozycji, które mogą przełożyć się na rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce – od ogólnopolskich działań promocyjnych i edukacyjnych, po wprowadzenie produktów ekologicznych do szkół czy na sesje Rad Gmin, Powiatów, Województw, konferencje i inne wydarzenia organizowane przez m.in. samorządy. Konieczne jest zacieśnienie współpracy pomiędzy rolnikami ekologicznymi i konsumentami zainteresowanymi tego typu żywnością, zmiany w systemie podatkowym jak też zwiększenie dopłat do produkcji.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”