- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Euroliść zakorzenił się w Pleśnej
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (gm. Pleśna, woj. małopolskie) ruszyło z akcją promocyjną w ramach operacji pn. „Z głową i ze smakiem – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”. Pierwsze stoisko wystawienniczo-informacyjne pojawiło się na Święcie Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej, w którym uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Stoły wręcz uginały się od przysmaków ekologicznych. Wielu odwiedzających wykonało pamiątkowe fotografie z zieloną kostką – symbolem operacji, zawierającym hasła „Z głową i ze smakiem”, „Rolnictwo ekologiczne” oraz znak euroliścia.
Na stoisku degustowano warzywa, owoce, pieczywo, różnego rodzaju potrawy, a także soki od rolników i producentów ekologicznych z czterech województw: małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. Była też animacje i strefy – rekreacyjna z leżakami oraz kucharska, gdzie prowadzono ciekawe warsztaty, oczywiście nie zabrakło też poczęstunku. Konsumenci mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z rolnikami ekologicznymi, którzy aktywnie włączyli się w działanie stoiska.
Kosztowanie zdrowej żywności jest ważnym aspektem projektu, jednak równie istotne zadanie, to edukacja.
- Musimy dążyć do zmiany wciąż zbyt małej wiedzy i świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego identyfikowania żywności ekologiczne. Konsumenci często mylą żywność ekologiczną z tak zwaną zdrową żywnością lub są wprowadzani w błąd przez podmioty handlowe – tłumaczy Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.
Dlatego w Pleśnej częstowano, ale i popularyzowano żywność ekologiczną. Produkty były prezentowane, opisywano ich zalety. Wiele osób po raz pierwszy zapoznało się ze znakiem euroliścia, wprowadzonego i chronionego przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych.
- Z powodu słabej wiedzy konsumentów w zakresie rozpoznawalności znaku euroliścia, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego pojawiają się niepewności i ograniczenia w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej – dodaje Jan Czaja.
Podczas Święta Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej przeprowadzono też badania ankietowe, mające na celu określenie świadomości konsumentów na temat różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną, jej dostępności na rynku oraz rozpoznawalności. Pytania w wywiadzie dotyczyły m. in. znajomości znaku zielonego liścia, różnic między żywnością ekologiczną, a konwencjonalną, możliwości nabywania żywności ekologicznej, zwyczajów zakupowych i ich źródeł czy stopnia zainteresowania żywnością ekologiczną.
Żywność ekologiczną ze stoiska „Z głową i ze smakiem” będzie można odkryć także w pozostałych województwach, z których rolnicy i producenci uczestniczą w projekcie. Mianowicie zaplanowano jeszcze udział w imprezach plenerowych w: woj. lubelskim (18 sierpnia 2019 w Tarnogrodzie), woj. świętokrzyskim (8 września 2019 w Opatowie) oraz woj. mazowieckim (15 września 2019 w Piasecznie).
Szczegółowe informacje na temat projektu i budowy oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego są dostępne na stronie internetowej: http://www.grupa.odrolnika.pl.
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”