- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Poznaj realnie zdrową żywność w Pleśnej
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej (pow. tarnowski) rusza w Polskę, aby promować zdrową żywność i budować oddolną Strategię Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Pierwsze stoisko promocyjno-edukacyjne zostanie ustawione w Pleśnej, gdzie już w niedzielę, 21 lipca odbędzie się XVII Święto Owoców i Produktów Pszczelich.
- Uczestnicy imprezy będą mogli skosztować produktów ekologicznych z 4 województw. Poza tym rozdamy broszury zawierające m. in. informacje o zaletach żywności ekologicznej, będziemy informować o sposobie rozpoznawania certyfikowanych produktów ekologicznych oraz możliwościach ich nabywania – mówi Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA. Pleśna jest pierwszym z czterech miejsc, gdzie zobaczymy stoisko proekologiczne. Podobne inicjatywy zaplanowano również podczas dużych wydarzeń plenerowych w lubelskim (18 sierpnia 2019 w Tarnogrodzie), świętokrzyskim (8 września 2019 w Opatowie) oraz mazowieckim (15 września 2019 w Piasecznie).
- Z powodu słabej wiedzy konsumentów w zakresie rozpoznawalności znaku „euroliścia”, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego pojawiają się niepewności i ograniczenia w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej. Konsument zadaje sobie pytanie czy, aby na pewno żywność, którą kupuje jest żywnością ekologiczna? Dzieje się tak z powodu wszelakich działań i chwytów reklamowych, zachęcających do zakupów żywności „zdrowej”, „lokalnej”, „prosto z lokalnego pola” pod najróżniejszymi znakami i hasłami. W obliczu zalewu różnymi znakami, certyfikatami, informacjami konsument gubi się i przestaje być „konsumentem świadomym”. Dlatego ważne jest prowadzenie działań mających za zadanie upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego – dodaje Jan Czaja.
Warto dodać, że w sobotę, 20 lipca w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej odbędzie się spotkanie rolników ekologicznych poświęcone wymianie doświadczeń, z panelem dyskusyjnym z udziałem wykładowców i rolników. Wszystkie inicjatywy są związane z budową oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaprasza producentów żywności ekologicznej z terenu czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego do udziału w przedsięwzięciu, które ma odmienić polską wieś i rolnictwo ekologiczne. Zaznaczmy, że mieszkańcy innych części Polski również mogą przekazywać swoje uwagi, pomysły, inspiracje do strategii.
Działania związane z budową Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego można śledzić na stronie internetowej http://www.grupa.odrolnika.pl/
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”